Четрнаести циклус програма “Кадар да будем кадар”

Универзитет у Београду – Центар за развој каријере са задовољством позива студенте завршних година и дипломиране студенте да се пријаве за учешће у програму “Кадар да будем кадар”, који ће се реализовати у периоду од 17. до 21. децембра 2018. године. Уколико студирате или сте недавно дипломирали на Универзитету у Београду, нисте до сада били у прилици, а јако бисте желели да унапредите вештине неопходне за наредне каријерне кораке и успешну транзицију у свет рада, ово је програм за вас! Четрнаести циклус програма обухватиће тренинге неких од најзначајнијих вештина као што су: пословна комуникација, тимски рад и генерисање идеја, лична ефикасност, методе управљања људима, креативност и решавање проблема Студенте ће током недељу дана вештинама учити ХР стручњаци и топ менаџмент… опширније…

Гостујуће предавање: др Франко Рине, компанија Емерсон

Гостујуће предавање др Франка Ринеа из компаније Емерсон одржаће се на Машинском факултету у Београду у уторак 04.12.2018. године. Тема семинара је како се на најбољи начин прилагодити европској регулативи у расхладној техници применом нових технологија са CO2, R290 i A2L расхладним флуидима. У недељи КГХ позивамо студенте и све заинтересоване на Машински факултет да присуствују предавању стручњака за нове расхладне флуиде и расхладне системе др. Франка Ринеа, директора за системе и решења расхладе и климатизације у компанији Емерсон Европа. Предавање „Емерсон решења за нове расхладне системе“ има за циљ да приближи студентима, као и широј стручној јавности, тренутне трендове у расхладној техници. Више информација можете погледати у позиву за предавање. (Извор: Катедра за термотехнику) опширније…

Обавештење за све студенте ОАС, МАС И ДАС

Данас, 30.11.2018.год., је последњи дан за упис у школску 2018/2019. годину. Универзитет у Београду 1.12.2018.год. закључава базу уписаних студената. опширније…

ОБАВЕШТЕЊЕ О ПРИСТУПНОМ ПРЕДАВАЊУ

Комисија за припрему реферата по расписаном конкурсу за избор једног доцента за ужу научну област Опште машинске конструкције, односно Комисија за оцену приступног предавања, у саставу: др Милосав Огњановић, професор емеритус – председник Комисије, др Марко Милош, редовни професор, др Божидар Росић, редовни професор, др Милета Ристивојевић, редовни професор, др Вукман Бакић, научни саветник, Институт за нуклеарне науке „Винча“, у складу са Правилником о извођењу приступног предавања при избору у звање наставника на Машинском факултету Универзитета у Београду, заказује приступно предавање кандидату др Ненаду Коларевићу, маст. инж. маш., дана 17.12.2018. године, са почетком у 14 часова, у сали 457 на Машинском факултету, са темом „Примена софтверског пакета ANSYS за топлотне прорачуне структуре“. опширније…

Студенти МФ у посети „Carlsberg Srbija”

Студенти друге године мастер академских студија са Модула за термотехнику Машинског факултета у Београду, који похађају предмете из области парних котлова и расхладне технике, посетили су пивару компаније „Carlsberg Srbija” у Челареву. Приликом обиласка погона пиваре студенти су, уз пратњу и стручне коментаре инжењера, детаљније информисани о инсталисаној опреми и уређајима у котларници и компресорској станици. Стручна посета обављена је уз подршку Машинског факултета и лабораторије ЦИАХ, а захваљујући компанији „Carlsberg Srbija” у Србији. (Извор: Машински факултет)   опширније…

Студенти МФ у посети ТЕ Никола Тесла Б у Обреновцу

Студенти прве и друге године мастер академских студија Модула за термотехнику Машинског факултета у Београду боравили су у стручној посети ТЕ „Никола Тесла Б”, Ушће Обреновац. Наставним плановима и програмима за предмете Елементи и опрема парних котлова на првој години, и Термоелектране и топлане на другој години мастера, предвиђена је посета термоенергетском постројењу у близини Београда. Студенте и наставнике поздравио је поздравио директор термоелектране ТЕНТ Б г-дин Дарко Шарић, дипл. ел. инж., који је одржао уводне предавање у којем је будуће машинске инжењере информисао о раду елекране. Током посете студенти су имали прилику да обиђу командну салу, постројење за припрему угљеног праха, парни котао, црпну станицу, постројење за допрему угља и стовариште, електрофилтере, као и да са коте 115 m… опширније…

Др Бојана Глигоријевић: Флуоресцентна микроскопија помера границе у дијагностици

Како победити рак и зауставити развој канцера, један је од највећих изазова савремене науке. Само рак дојке глобално убија више од 500.000 људи, углавном жена годишње, а око 98% пацијената умире од метастазе. Истраживачи свакодневно усавршавају нове методе, не само за брзо детектовање, изoловање и карактеризацију малигних ћелија, него и за предвиђање и спречавање њиховог ширења. Нови предиктивни маркер за рак дојке, који ће с прецизношћу предвиђати да ли ће код пацијента доћи до метастазе или не, на чијем развоју са својим тимом ради ван. проф. др Бојана Глигоријевић, има потенцијал да помери границе у онколошкој дијагностици и лечењу. Др Бојана Глигоријевић је дипломирани хемичар са Природно-математичког факултета у Београду, са докторатом из биофизике на Универзитету Џорџтаун, у Вашингтону. На… опширније…

70 година Машинског факултета: Од науке о махинама до Индустрије 4.0 

Високошколска настава у области машинства заснива се на традицији дугој 145 година. Њени корени сежу од средине 19. века. Следбеник ове  богате  историје је Машински  факултет Универзитета  у  Београду. Основан је давне 1948. године и већ 70 година има водећу мисију у развоју науке о машинству и образовању инжењера на просторима, не само Србије. Машински факултет је од свог оснивања пратио потребе друштва, посебно привреде, темељећи се на његовом образовном, научном и пословном окружењу. Због наметнутих објективних околности претходних деценија, Србија је остала без доброг дела индустрије, а образовање и наука и њихови развојни потенцијали, готово су маргинализовани и скрајнути. Међутим,  у свету се догађа Четврта индустријска револуција, подстакнута развојем ИТ и интернет технологија. Зато Машински факултет пред собом има… опширније…

Седам минута терора

Иако би наслов овог текста можда могао код читаоца да изазове помисао на нешто сасвим друго, заправо се ради о стандардној синтагми (“seven minutes of terror“) коју инжењери и научници чувене Насине лабораторије Jet Propulsion Laboratory (JPL) користе да опишу процесе који се дешавају приликом уласка међупланетарних летелица у атмосферу Марса и слетања на његову површину. Због чега је овај процес толико страшан за Насине инжењере па су му прилепили такву етикету? До сада је послато 16 мисија ка Марсу са циљем да слете на његову површину, од чега је 9 завршило потпуним неуспехом, тј. губитком летелице, укључујући и последњи покушај који су заједничким снагама извели Европска свемирска агенција и Руска свемирска агенција у оквиру мисије Entry, Descent and Landing… опширније…

Свечана додела диплома инжењера машинства и мастера машинског инжењерства

Поштоване колегинице и колеге, позивамо вас на свечану доделу диплома, и то: додела диплома инжењера машинства ће се обавити 06.12. 2018. године у 17:00 часова у сали 211 (списак), а додела диплома мастера машинског инжењерства ће се обавити 06.12. 2018. године у 18:00 часова у сали 211 (списак). Комисија за промоцију опширније…