Упис у прву годину Основних академских студија шк. 2024/2025. ДРУГИ КОНКУРСНИ РОК – СЕПТЕМБАРСКИ КОНКУРС

  Упис у прву годину акредитованих Основних академских студија шк. 2024/2025.  ДРУГИ КОНКУРСНИ РОК – СЕПТЕМБАРСКИ КОНКУРС   Студијски програм – ИНФОРМАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ У МАШИНСТВУ Преостало је 13 самофинансирајућих места.   Студијски програм – МАШИНСКО ИНЖЕЊЕРСТВО Преостало је 1 самофинансирајуће место.   За оба студијска програма пријемни испит из предмета Математика обавиће се 2. септембра 2024.г. Примере тестова са пријемних испита можете видети на: ТЕСТОВИ Све информације о ОБАВЕЗНОЈ ЕЛЕКТРОНСКОЈ ПРЕТПРИЈАВИ и ПРИЈАВЉИВАЊУ погледајте на УПИС ЗБИРКА ЗАДАТАКА за припрему пријемног испита је и ИНФОРМАТОР 2024 (неопходан за пријављивање) се могу набавити у Скриптарница факултета (галерија у аули) од 19. августа 2024.г.   опширније…

Отворен конкурс за Fulbright Visiting Scholar Program за школску 2025/26. годину

Амбасада Сједињених Америчких Држава у Србији отворила је конкурс за Fulbright Visiting Scholar Program за академску 2025-2026. годину. Крајњи рок за пријаву је 16. октобар 2024. године. Детаљне информације о програму и условима пријављивања можете погледати на следећем линку: https://rs.usembassy.gov/fulbright-visiting-scholar-program-competition-2025-2026/   опширније…

Јесењи циклус курса „Вештине управљања каријером“

Позивају се студенти завршних година студија на Универзитету у Београду да похађају нови циклус онлајн курса „Вештине управљања каријером”, који организује Центар за развој каријере и саветовање студената. Овај курс је идеална прилика да: истражите и препознате своја интересовања, потребе, знања, вештине и способности, као и да их повежете са захтевима савременог тржишта рада; размислите о својим каријерним циљевима и креирате каријерни план; примените различите методе и стратегије тражења посла; научите да користите различите изворе информација о савременом тржишту рада; саставите квалитетну пријаву за посао – радну биографију и мотивационо писмо; научите како да се успешно представите послодавцу на разговору за посао или праксу. Курс почиње 9. септембра на Moodle платформи Универзитета у Београду. Студенти самостално пролазе кроз садржаје и… опширније…

In Memoriam: Проф. др Ђорђе Козић – инжењер с уметничком перцепцијом

Проф. др Ђорђе Козић, редовни професор Машинског факултета у пензији, некадашњи шеф Катедре за термомеханику и шеф Центра за теоријску и примењену термомеханику и сагоревање Машинског факултета, преминуо је својој 82. години живота. Датум комеморативне седнице биће накнадно објављен. Проф. Козић, врхунски стручњак за термодинамику, изузетан инжењер и професор, својим радом у настави, науци и струци дао је велики допринос угледу и престижу Машинског факултета. Свет око себе није сагледавао само с практичне, инжењерске стране, него и са уметничке и филизофске, тражећи у свему дубљи смисао и формулу универзалности и општости. Његову јединствену личност красили су блага нарав, посвећеност науци, а пре свега умеће да сликовито и са лакоћом објасни и најтеже појмове и законе у термодинамици, као што су… опширније…

Докторослов – Генеалошко стабло машинаца

Докторослов Машинског факултета, јединствени пројекат генеалогије у машинству, свечано је представљен у четвртак, 11. јула, у Свечаној сали факултета. Реч је о бази података о докторима машинства и њиховим менторима, која јасно осликава историјски развој академског и научног стабла Машинског факултета, са релацијом „родитељства“ заснованом на менторству дисертација. Пројекат је рађен по узору на  Mathematical genealogy project Америчког удружења математичара, а основна база за формирање докторослова биле су библиографије одбрањених дисертација на Машинском факултету (Д1-Д4). Последње издање садржи наслове и основне податке за 1000 докторских дисертација, које су одбрањене у пероду од 1955. до 2022. године и то, од првог докторанта, проф. Косаре Јојић, која је докторирала 1955. године, до доцента Драгана Стаменковића, који је докторски рад одбранио 2022. године.… опширније…

Машински факултет партнер у развоју мирнодопске примене нуклеарне енергије

Машински факултет Универзитета у Београду, једна је од 20 академских и научних институција које ће у наредном периоду учествовати у развоју мирондобске примене нуклеарне енергије у нашој земљи. То је потврђено Меморандумом о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије који су данас потписали представници пет министарстава Владе Србије и  релевантних научно-истраживачких институција у земљи. Свечаном потписивању у Палати Србија присуствовао је и председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, а у име Машинског факултета документ је потписао декан, проф. др Владимир Поповић. Меморандум представља оквир за интензивирање међуинституционалне сарадње и размену знања у области развоја и примене нуклеарне енергије, развоја потребних кадрова, обезбеђења радијационе и нуклеарне сигурности, нуклеарне безбедности, управљања нуклеарним горивом и других области. Премијер Милош Вучевић је истакао… опширније…

Др Тамари Бајц прва награда за најбољи научни рад Универзитета у Београду

Др Тамара Бајц, ванредни професор на Катедри за темотехнику Машинског факултета у Београду добитник је годишње награде Задужбине „Веселин Лучић“, којом управља Универзитет у Београду. Награда која носи име оснивача Задужбине и угледног инжењера Веселина Лучића додељује се за најбоље научно остварење наставника и сарадника Универзиета у Београду, а проф. Бајц је награђена је првом наградом за научни рад: “Potential of usage of the floating photovoltaic systems on natural and artificial lakes in the Republic of Serbia”, ауторки Тамаре Бајц и Данке Костадиновић, објављен у међународном часопису изузетних вредности Journal of Cleaner Production (Q1, IF:11,1, М21а, ранг 22/275), 2023. DOI: doi.org/10.1016/j.jclepro.2023.138598. Професорка Бајц је ове године, поред ове награде, освојила и прву награду за најбољи научни рад младих научних радника… опширније…

Проф. Острогороски: Значај истраживања и мерења спектра IR апсорпције CO2

Проф. др Александар Острогорски са Технолошког универзитета Илиноис у Чикагу, био је гост Машинског факлтета у Београду, где одржао предавање под називом „Инфрацрвени апсорпциони спектри CO2 на собној температури и притиску до 3 атмосфере“. Предавање је одржано у четвртак, 04. јула у организацији Друштва термичара Србије. Проф. Острогорски је дипломац Машинског факултета у Београду. Дипломирао 1977. године на Одсеку за термотехнику у области нуклеарне енергетике. Професионалну каријеру је започео у Институту „Гоша“ где је, пре увођења мораторијума на нуклеарну енергију у тадашњој Југославији, радио на проблемима акцидентног хлађења реактора. У тој области је 1981. године магистрирао на Политехничком институту „Rensselaer“ у САД, а докторску дисертацију у области преноса топлоте и материје одбранио је 1986. године на престижном Технолошком институту у… опширније…

Промоција „Докторослова“ Машинског факултета у Београду – четвртак, 11. јули у 10.30 часова

„Докторослов“, јединствени пројекат генеалогије у машинству, приказан кроз базу података више генерација доктораната и ментора дисертација одбрањених на Машинском факултету Универзитета у Београду, биће свечано представљен у четвртак, 11 јула у Свечаној сали факултета (211/II), са почетком у 10.30 часова. Докторослов представља својеврстан „ланац“ менторстава која су претходила дисертацијама одбрањеним на Машинском факултету. Пет најбројнијих „породица“ према менторским односима биће приказано и на постерима. Уредници „Докторослова“ су проф. др Александар Обрадовић, научни саветник,  са Катедре за механику и  др  Горан Воротовић, ванредни професор на Катедри за ваздухопловство. опширније…

Проф. др Миленко Јовичић – Живот посвећен Машинском факултету

Угледни универзитетски професор и стручњак, проф. др Миленко Јовичић, неуморни хроничар историје Машинског факултета, био је оличење скромности, поштења и човечности. Његову јединствену личност красили су блага нарав, отвореност према људима и умеће да помири и оно што је на први поглед непомирљиво. Иза себе је оставио велики стручни и научни допринос у области производног машинства, али и вредна сведочанства о догађајима и људима који су својом визијом, знањем и стручношћу градили име и углед Машинског факултета. Део те историје је свакако и сам проф. Јовичић, истакнуто је на комеморативној седници која  је у његову част одржана у среду, 03. јула, у присуству најближих чланова породице, колега, сарадника и пријатеља. „Проф. Јовичић је био прави војник Машинског факултета. Тих, миран… опширније…