Округли сто „Креативност – Свест – Вештачка интелигенција“ –  24. јануар у 11 часова  

Тема креативности заокупљала је људску пажњу од давнина, у првом реду  уметника, да би са технолошким револуцијама постала предмет пажње најшире друштвене заједнице. Са појавом вештачке интелигенције пажња се повећава јер се појављује једна бојазан, стрепња,  “да ли сечемо грану на којој седимо”, тј. изнова се поставља питање људске свести и савесности. О овим питањима биће речи на округлом столу „Креативност – Свест – Вештачка интелигенција“ који ће бити одржан у петак, 24. јануара 2025. године у Свечаној сали Машинског факултета у Београду (сала 211/II), са почетком у 11 часова. Скуп ће отворити декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, а о најављеним темама (креативност, свест, вештачка интелигенција) говориће седам еминентних стручњака у својим областима: проф. др Ђуро Коруга, инжењер… опширније…

Kompanije Carel i MB Frigo представиле иновације у области расхладне технике

На Машинском факултету у Београду недавно је  одржан семинар из области расхладне технике у организацији компанијa Carel i MB Frigo, са којима факулет има дугогодишњу успешну сарадњу. Циљ семинара био је представљање најновијих техничких решења и производа ових компанија, као и размена знања и искустава са домаћим стручњацима у овој области. Представници компанија су кроз неколико презентација упознали присутне са својим делатностима, иновацијама и технолошким достигнућима. Семинар је привукао велику пажњу, а међу гостима су се налазили бројни представници привреде и пријатељи факултета. Током паузе између две сесије предавања, учесници су посетили Лабораторију за термотехнику на Машинском факултету, где им је представљена CO2 кондензациона јединица, прошлогодишња донација ове две компаније. Ова савремена опрема представља значајан допринос развоју лабораторијских истраживања и… опширније…

Новогодишња магија за децу запослених на Машинском факултету

Машински факултет Универзитета у Београду је и ове године организовао новогодишњу прославу и доделу пакетића за децу запослених на факултету. Амфитеатар А био је испуњен радозналим погледима  најмлађих малишана и веселим жамором њихових старијих другара док су ишчекивали нову чаролију мађионичара Страхиње Тадића у интерактивној представи “Новогодишња магична комедија са Деда Мразом”. Од првог до последњег минута малишани су без даха гледали илузије, између осталог, чаролију са Деда Мразовом капом, телепортацију на Северни пол, трик са новогодишњим поклонима, ослобађање из ланаца или Страхињину чувену тачку левитације предмета. Пред њиховим очима је падао снег, летеле су и ватрене кугле, а могли су и сами да буду мађионичари на сцени. Финале представе био је долазак Деда Мраза, након чега је уследила подела… опширније…

Промовисано нових 356 мастер инжењера машинства

Машински факултет у Београду изнедрио нову генерацију мастер инжењера машинства, која броји 356 дипломаца. Тим поводом,  у среду, 25. децембра, одржана је свечана промоција младих инжењера који су мастер радове одбранили током  2022/23. и 2023/24. академске године. Младим колегама дипломе је уручила продекан за наставу, проф. др Живана Јаковљевић. Професорка је честитала студентима на завршетку мастер академских студија и пожелела им успех у будућој професионалној каријери. „Током студија нисте имали лак пут и суочавали сте се са различитим изазовима, али резултати које сте постигли су изузетни. Сигурна сам да сте током студирања стекли „један начин размишљања“, као и одређена знања, компетенције и вештине које ће вам бити од неизмерне помоћи у будућем раду да успешно одговорите на сложене инжењерске изаове… опширније…

Петнаести сусрет војних машинаца: Традиција војноиндустријског инжењерства у Србији

Катедра за системе наоружања Машинског факултета у Београду ове године је обележила 76 годинa постојања. Основана је давне 1948. године као Катедра за војно машинство и носилац једног од одсека Машинског факултета на коме се у то време изучавало опште-машинско, железничко-бродско, ваздухопловно-моторизацијско и војно инжењерство. Годишњица катедре обележена је јубиларним петнаестим по реду, окупљањем машинаца који су студије завршили на смеру за Војно машинство, односно Модулу за системе наоружања, као и њихових професора који су предавали или још увек предају на овој катедри. Иницијативу за одржавање ових годишњих сусрета покренула је генерација дипломираних машинских инжењера која је студије уписала 1974. године. Сусрети су временом постали традиционално место дружења свих генерација војних машинаца, на којима се размењују актуелне информације из сфере… опширније…

Промовисана нова генерација инжењера машинства

На Машинском факултету Универзитета у Београду промовисана је нова генерација дипломаца. На свечаности, која је тим поводом одржана у Свечаној сали факултета, промовисано је 168 инжењера машинства, који су дипломирали у 2022/23. и 2023/24. академској години. Младим колегама, дипломе о завршеним основним академским студијама уручила је продекан за наставу, проф. др Живана Јаковљевић и том приликом истакла да могу да буду поносни на диплому коју добијају, као и на то што су део једне велике породице која броји више од 25 хиљада алумниста Машинског факултета. „Додела диплома је Велики дан за сваког од вас, а то је уједно и један од најсвечанијих дана у животу наше школе. Честам вам завршетак основних академских студија и желим вам пре свега успешан наставак… опширније…

Наставак сарадње са Институтом за механику Универзитета „Ломоносов“

У оквиру уговора о билатералној сарадњи Машинског факултета у Београду и Института за механику Московског државног универзитета „Ломоносов“ проф. др Александар Обрадовић,  научни саветник, боравио је у студијској посети овој престижној научној установи, од 3. до 19. децембра ове године. Студијска посета је део редовних активности на реализацији заједничког пројекта „Проучавање динамике механичких система са дискретним и континуално распоређеним масама“, у којем учествују истраживачи Машинског факултета и њихове колеге са Института за механику. Проф. Обрадовића је примио и пожело му добродошлицу директор Института, проф. др  Дмитриј Георгиевски, који обавља и дужност продекана на Факултету за механику и математику на истом универзитету. Као званични представник Српског друштва за Механику проф. Обрадовић се састао и са академиком Руске академије наука (РАН) Ирином Горјачевом,… опширније…

Машинци бриљирали и на овогодишњем студентском КГХ такмичењу

Дeјан Лепојевић и Јован Матић, донедавно студенти мастер студија на модулима за Термомеханику и Аутоматско управљање Машинског факултета у Београду, а сада мастер инжењери машинства, освојили су прву и другу награду на Националном студентском такмичењу из области климатизације, грејања и хлађена, које је одржано у оквиру 55. Међународног конгреса и изложбе о КГХ 2024. Прву награду освојио је Дејан Лепојевић за рад Интеграција соларног система у систем даљинског грејања, под меторством проф. др Милана Гојака са Катедре за термомеханику. Као аутор победничког рада, Дејан ће наредне године представљати Друштво за КГХ и Републику Србију на европском REHVA студентском такмичењу,  које ће се одржати 2025. године у Милану, под  покровитељством Европске асоцијајције органзација грејања, хлађења и климатизације. Друга награда припала је… опширније…

Newsmax Balkans: Будућност хуманоидне роботике – гостовање проф. др Зорана Миљковића

Хуманоидни роботи све су заступљенији у нашој свакодневици. Иако тешко могу заменити људски рад, вредни су помоћници у обављању рутинских послова. Већ су нашли примену у производњи, здравству, образовању и другим сегментима дрштва. Они су будућност интеракције два света, људи и робота. На жалост, многи заборављају да је колевка савремене роботике управо Београд. Прва интензивнија истраживања на пољу роботике у Србији почела су шездесетих година прошлог века, када је настала такозвана Београдска школа роботике, чији су оснивачи академици, проф. Рајко Томовић и проф. Миомир Вукобратовић. Најзначјаније истраживање и уједно најважнији корак у развоју Београдске школе роботике био је рад проф. Вукобратовића о тачки нула момента, објављен још 1968. године. Реч је о теоријском моделу кретања хуманоидног робота на коме се… опширније…

Машински факултет важан партнер ELI ERIC иницијативе

Машински факултет Универзитета у Београду био је домаћин научне конференције „Интензивни ласери и њихова употреба: ELI перспективе“, која је одржана у среду, 11. децембра, у сарадњи са са ELI ERIC (Extreme Light Infrastructure European Research Infrastructure Consortium).  Организатори скупа су проф. др Ђорђе Чантрак, шеф Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе, амбасада Мађарске у Републици  Србији, као и проф. др Предраг Ранитовић са Физичког факултета Универзитета у Београду. Циљ конференције је био  да се успоставе још боље истраживачке везе између српских и мађарских научника, као и да се српској научној заједници представи ELI ERIC, водећa светскa инфраструктурa за истраживања заснована на ласерима, која омогућава истраживања у физици, хемији, материјалима, медицинским наукама и технолошким иновацијама.  Учесници су имали прилику да… опширније…