Индустријско инжењерство у компанији Бросе

Студенти прве и друге године мастер академских студија на модулу Индустријско инжењерство, посетили су компанију Бросе, глобалног лидера у аутомобилској индустрији, специјализованог за развој и производњу мехатроничких система за врата возила, врата пртљажника и седишта, електромоторе и електронику, управљаче, кочнице, мењаче и хладњаке мотора. Посета је обухватила обилазак производних погона и упознавање са савременим технологијама и иновацијама, пружајући студентима драгоцену прилику да виде како се знања стечена на факултету примењују у мултинационалној компанији, где одрживост није само део стратегије, већ темељ будућности. Бросе је познат по свом стратешком приступу развоју технолошких решења и креативном решавању изазова, а током посете, студенти су имали прилику да се упознају са организацијом процеса производње електронике и израде кључних компоненти, који користе најновије технологије аутоматизације… опширније…

ЕТФ Форум: Каријерно вођење важна подршка професионалном развоју

Осигурање квалитета у области каријерног вођења и саветовања – квалитет компетенција каријерних практичара,  централна је тема Форума за осигурање квалитета у стручном образовању и оспособљавању Европске фондације за обуку (ЕТФ) који је у уторак, 19. новембра, званично отворен на Ма шинском факултету у Београду. Форум ЕТФ представља важну иницијативу за међународну сарадњу међу националним институцијама надлежним за обезбеђивање квалитета у стручном образовању и оспособљавању (ВЕТ) у земљама партнерима ЕТФ-а. Догађај организује Агенција за квалификације Републике Србије, а форум се у периоду од 19. до 21. новембра одржава на различитим локацијама у Београду. У раду скупа учествују домаћи и међународни стручњаци, односно представници 10 земаља чланица ЕТФ Форума. Каријерно вођење и саветовање, како је истакнуто на отварању скупа,  има изузетно важну… опширније…

ДИВК12: Значај проучавања интегритета конструкција

Хаварије на различитим постројењима и цевоводима, изненадно урушавање мостова, зграда и других конструкција, који не ретко проузрокују велику материјалну штету, али и  људске жртве, осим питања одговорности људског фактора,  отварају и оно суштинско питање – како спречити катастрофалне ломове на конструкцијама који могу да доведу до несагледивих последица. Проблем механике лома и интегритета конструкција централна је темa „12. Годишње конференције Друштва за интегритет и век конструкција – ДИВК12“, која је од 17. до 19. новембра одржана на Машинском факулету у Београду, у организацији Друштва за интегритет и век конструкција „Проф. др Стојан Седмак, Иновационог центра Машинског факултета и Института за испитивање материјала. Догађај је одржан у хибридном формату, делом у конференцијским салама Машинског факултета, а делом онлајн. Конференција је окупила… опширније…

Студенти Машинског факултета у стручној посети „ТПС Земун“

Студенти треће године основних академских студија и прве године мастер академских студија Машинског факултета у Београду, који слушају предмет Теорија вуче, посетили су ТПС (Депо) у Земуну – Специјализовану радионицу за одржавање електро-моторних возова и путничких вагона у  среду, 13. новембра 2024. године. Вишегодишња, веома успешна сарадња Катедре за шинска возила Машинског факултета са железничким предузећем „Србија Воз“ а.д. усмерена је првенствено на развој ускостручног кадра и заједнички рад на реализацији развојних пројеката у циљу оптимизације пословања ове компаније. Леп плод ове сарадње јесте и сусрет наставника и студената са инжењерима запосленим у ТПС Земун, који су звање мастер инжењера стекли на Катедри за шинска возила Машинског факултета. Након упознавања са мерама заштите, безбедности и здравља на раду, студенти су… опширније…

Проф. др Ђорђе Козић – Инжењер уметничког сензибилитета

Прва инклузина академија уметности у Србији носиће име „Проф. др Ђорђе Козић“, у част уваженог професора Машинског факултета у Београду, који је дубоко веровао да је уметност, посебно музика, добар подстицај интелектуалном развоју и социјалној инеграцији деце, посебно деце са различитим облицима инвалидитета и сметњама у развоју. Ова иницијатива најављена је на комеморативној седници посвећеној овом свестраном ерудити, врхунском стручњаку за термодинамику, изузетном инжењеру, заљубљенику у музику и аутору музичког дела „Часовничар“ – прве инклузивне опере у Србији. Својим радом у настави, науци и струци проф. Ђорђе Козић је дао велики допринос угледу и престижу Машинског факултета. Свет око себе није сагледавао само с практичне, инжењерске стране, него и са уметничке и филизофске, тражећи у свему дубљи смисао и формулу… опширније…

Росатом на Машинском факултету: Сарадња у области нуклеарног образовања

Представници Руске државне корпорације за атомску енергију „Росатом“ посетили су Машински факултет у Београду и упознали студенте и наставнике са најновијим технолошким достигнућима у области нуклеарне енергије у Русији , као и са програмом нуклеарног образовања у тој земљи. Посета је реализована у оквиру пројекта “Амбасадори руског нуклеарног образовања” који се фокусира на промоцију знања о нуклеарним технологијама, нуклеарној науци и зеленој нуклеарној енергији. Ово је један од најпопуларних едукативних пројеката које „Росатом“ реализује у више од 50 држава у свету. Покренут је 2019. године са идејом да прошири међународну сарадњу са страним студентима и универзитетима. Пројектни тим тренутно окупља 45 чланова из 28 земаља. Госте из Русије поздравила је проф. др Драгослава Стојиљковић, продекан за научно-истраживачку делатност и изразила… опширније…

Одржана радионица „Визија и мисија Иновационог инкубатора Машинског факултета“ 

У оквиру пројекта „Иновациони инкубатор Машинског факултета у Београду“ недавно је одржана је радионица посвећена изради Програма рада Иновационог инкубатора Универзитета у Београду – Машинског факултета и Акционог плана за период 2024-2029. година. Полазна основа за израду неведених докумената је SWOT анализа са циљем да се детаљно идентификују унутрашњи (снаге и слабости) и спољашњи фактори (прилике и претње) које могу да утичу на рад и даљи развој инкубатора. Радионица је одржана у читаоници Машинског факултета, а предавач је била г-ђа Зорица Марић, са великим искуством у области иновација, из агенције за консалтинг „МЗ Консалта“ из Београда. У радионици су учествовали декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, продекан за научно-истраживачку делатност, проф. др Драгослава Стојиљковић, координатор Иновационог инкубатора доц. др… опширније…

Машинци генерације `69 обележили 55 година од уписа на факултет

Пре 55 година први пут су сели у студентске клупе, а недавно су се поново окупили на Машинском факултету да прославе овај значајан јубилеј и подсете се на период када су пуни ентузијазма закорачили у свет машинског инжењерства. Сусрет генерације студената машинства уписаних 1969. године био је прилика да се евоцирају успомене на студентске дане, али и прилика да међу собом размене богата животна искуства и постигнућа у каријери. „Уважене колеге студенти генерације `69 веома сам срећан што вас видим данас овде и што могу  да вас поздравим и пожелим добродошлицу“, истакао је у поздравној речи проф. др Фанц Коси, редовни професор Машинског факултета у пензији и један од организатора скупа. На прослави јубилеја окупило се 60-так некадашњих студената. Неки… опширније…

Машински факултет на Форуму лидера у инжењерству Западног Балкана (WBELF)

Прва регионална конференција посвећена развоју инжењерског сектора на Западном Балкану – Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF) одржана недавно  у Привредној комори Србије окупила је декане 60 факултета из земље и региона, као и представнике индустрије, државних институција и студенте. На скупу су разматрани изазови и прилике за унапређење инжењерског образовања и индустрије у региону у контексту убрзаног технолошког развоја и све веће примене аутоматизације и вештачке интелигенције. Машински факултет у Београду на Форуму је представљао декан факултета, проф. др Владимир Поповић, који је учествовао раду првог и главног панела на тему „Јачање сарадње између академске заједнице и индустрије: усклађивање и акредитација инжењерских наставних планова и програма за стварање одрживог фонда талената за пословна окружења вођена вештачком интелигенцијом, која се… опширније…

Разговор с поводом: др Душан Ђукић, добитник награде „Академик Владан Ђорђевић“

Машински факулет у Београду је поводом Дана факултета ове године, по други пут, доделио награду „Академик Владан Ђорђевић“ аутору чији је научни рад објављен у најбоље рангираном међународном часопису изузетних вредности, у претходној календарској години. Овогодишњи добитник је др Душан Ђукић,  ванредни професор Катедре за математику за рад „Internality of averaged Gauss quadrature rules for certain modifications of Jacobi measures“, објављен 2023. године у престижном научном часопису „Applied and Computational Mathematics“, на којем је потписан као први аутор, уз коауторе доц.  др Раду Мутавџић-Ђукић, проф. др Лотара Рејхела и проф. др Миодрага Спалевића.   „Веома сам почаствован и захвалан Комисији за научно-истраживачку делатност Машинског факултета, која је од великог броја, несумњиво озбиљних кандидованих радова, за награду предложила рад из области… опширније…