“Тенфор Друмска Стрела” на такмичењима у Холандији и Мађарској

Чланови Формула Студент тима „Тенфор Друмска Стрела“ (возило са мотором са унутрашњим сагоревањем) су се за сезону 2019 квалификовали на 3 такмичења (Холандија, Мађарска и Италија) али је првенствено из финансијских разлога одлучено да се тим такмичи само у Холандији и Мађарској. Дисциплине које су подразумеване за оба такмичења, у којима се Тенфор Друмска Стрела такмичила су:        Статичке дисциплине: Извештај трошкова (Cost Event) – оцењује се извештај који су тимови направили а који садржи квантитативне податке о коришћеним материјалима и компонентама. При оцењивању, судије узимају у обзир укупан трошак, јасноћу извештаја, презентацију извештајуна такмичењу и квалитет одговора на питања судија затим решење Real Case Scenario – постављене имагинарне ситуације у којој је потребно снизити трошкове уз испуњење… опширније…

Електрична стрела заузела четврто место у Силверстону

Формула Студент тим Електрична Стрела освојио је четврто место за идејни пројекат електроформуле на престижном међународном Формула Студент такмичењу, које је средином јула одржано у Силверстону у Великој Британији. На овом такмичењу у класи 2 где су се оцењивале статичке дисицплине (дизајн, финансијски и бизнис план), учествовало је 37 тимова из целог света. Електрична Стрела је тим студената Београдског универзитета. Основан је у октобру 2018., а на пројекту развоја и израде прве српске елетктро формуле учествује око 40 студената са девет београдских факултета – Машинског, Електротехничког, Технолошко-металуршког, Економског, Архитектонског, Правног, Математичког факултета, ФОН-а и Војне академије. Ови млади талентовни људи планирају да фебруара наредне године развију и конструишу квалитетно и иновативно тркачко возило на електро погон које ће се у… опширније…

Месер Техногас: Стипендије за студенте мастер студија на модулу Заваривање и заварене конструкције 

Компанија Месер Техногас АД у школској 2019/20 години додељује 8 стипендија студентима модула Заваривање и заварене конструкције, и то 6 стипендија на првој години и 2 стипендије на другој години мастер академских студија. Критеријум за добијање стипендије на првој години мастер студија је просечна оцена са основних академских студија. Стипендије су бесповратне и нису обавезујуће. опширније…

Докторскa дисертацијa на увиду јавности

Докторскa дисертацијa и реферат Комисије о урађеној докторској дисертацији: „ПРОЦЕНА ИНТЕГРИТЕТА И ВЕКА ЗАВАРЕНИХ СПОЈЕВА МИКРОЛЕГИРАНИХ ЧЕЛИКА ПОВИШЕНЕ ЧВРСТОЋЕ ПРИ ДЕЈСТВУ СТАТИЧКОГ И ДИНАМИЧКОГ ОПТЕРЕЋЕЊА“ докторанда СИМОНА СЕДМАКА, маст. инж. грађ. налазе се у Библиотеци Машинског факултета на увиду јавности 30 дана. Београд, 22.07.2019. год. опширније…

Највећи успех математичара Србије у историји ИМО

На 60. Међународној математичкој олимпијади, која се од 10. до 22. јула одржава у Великој Британији, математичка екипа Србије постигла је највећи успех у историји својих учешћа на ИМО. У конкуренцији 112 земаља, математичка екипа Србије је са 171 бодом освојила 9. место и налази се међу 10 најбољих у свету, саопштило је Друштва математичара Србије, наводећи да су сви чланови екипе ученици Математичке гимназије из Београда.Екипу су водили др Бојан Башић (Нови Сад) и др Марко Радовановић (Београд). Појединачни резултати су три златне медаље, што такође у историји није освојено, једна сребрна и две бронзане медаље: Јелена Иванчић, 41 бод (од могућих 42) – златна медаља; Павле Мартиновић, 34 бода – златна медаља; Алекса Милојевић, 33 бода – златна… опширније…

Давид Вујић – Сећање на Српских Аполо 7

Ове године обележава се 50 година од једног од најзначајнијих догађаја у историји човечанства –мисије Аполо 11 и првог успешног слетања човека на Месец. Веома значајну улогу у овом подухвату имали су и седморица инжењера српског порекла, названих  „Српских Аполо 7“. „Људи  у Србији треба да знају да су њихови сународници у Америци учествовали у једном, невероватном пројекту. Њихов допринос развоју програма свемирских истраживања је на понос целе српске заједнице“, истакао је у разговору за сајт Машинског факулета Давид Вујић, последњи живи члан српске седморке, која је 60-их и 70-их година прошлог века радила на програму Аполо.  Поред њега, у том свемирском програму учествовали су и Славољуб Сем Вујић, Милојко Мајкл Вучелић, Данило Бојић, Павле Дујић, Петар Галовић и Милисав… опширније…

Студентски тим Беоавиа четврти на такмичењу у Грчкој

Чланови тима Беоавија из пројекта Аурора, заузели су четврто место у финалу такмичења “Airbus Sloshing Rocket Workshop”, које је недавно одржано у универзитетском граду Патрас у Грчкој.  У првој фази овог такмичења, тим Беоавије је,  у конкуренцији 50 тимова из целе Европе, освојио прво место за најбоље техничко решење летелице са резервоаром којим се минимизира тзв. слошинг ефекат. У студентском тиму, који је на Airbus Sloshing Rocket Workshop-u у Грчкој представљао Универзитет у Београду и Србију, били су студенти Машинског факултета Душан Бабић, Лазар Поповић, Никола Поповић, Радован Ђуровић и Ђорђе Трампа. „Имали смо задатак да у року од три дана направимо ракету,  а затим и да је успешно лансирамо пред судијама. На жалост, наша екпа је имала пех који… опширније…

Предавање Давида Вујића – Serbian 7 in the Apollo 11 Mission – петак, 19. јул у 12.00 часова

foto: www.flickr.com//photos/nasacommons

Господин Давид Вујић, један од седморице инжењера српског порекла, који су радили на Аполо програму, биће гост Машинског факултета у Београду, где ће одржати предавање „Serbian 7 in the Apollo 11 Mission“. Предавање је заказано за петак, 19. јул, у Свечаној сали МФ (сала 211/II) , са почетком у 12.00 часова. Давид Вујић је добитник Председничке медаље слободе за учешће у Аполо мисијама, координатор Програма НАСА. Осим њега, у Аполо програму су уечствовали  и Славољуб Вујић, Милојко Вучелић, Данило Бојић, Павле Дујић, Петар Галовић и Милисав Шурбатовић. Предавање можете пратити и уживо на линку http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=7353. На истом линку, касније можете погледати снимак предавања. Господин Вујић у Београд долази са својим супругом, госпођом Џинџер Вујић, која је више од 35 година… опширније…

Студентски тим Беоавиа: Први лет летелице Raven TL18

Студенти Катедре за ваздухопловство Машинског факултета у Београду успешно су извели први пробни лет своје летелице Raven TL18, овјавио је ваздухопловни портал Tango Six. Окупљени у удружење Беоавиа, тим студената ваздухопловаца (тренутно их броји 34) пројектује и израђује (беспилотне) летелице за међународниа студентска такмичења у области ваздухопловства. – Тренутно радимо на три летелице. Raven TL18, летелица произведена ради испитивања и представља мањи модел такмичарске летелице. Raven 19 је такмичарска летелица која ће представљати Србију на такмичењу Air Cargo Challenge у Штутгарту у августу ове године и Аурора, ракета која се тренутно производи у Патрасу у Грчкој у оквиру Ербасовог Sloshing Rocket Workshop такмичења. Чланови тима који раде на летелици Аурора освојили су прво место у првој фази такмичења где се… опширније…

Комеморативна седница: Сећање на проф. Васка Фотева

Ренесансни интелектуалац нашег доба. Велики стручњак, изузетан инжењер и професор, чија свестрана личност никога није остављала равнодушним,  професор Васко Фотев је оставио неизбрисив траг у науци и инжењерској пракси. Његовим одласком Катедра за ваздухопловство и Машински факултет изгубили су много. Овим речима, од проф. Фотева, опростиле су се бројне колеге, сарадници, некадашњи студенти и пријатељи. Комеморација у част проф. Васка Фотева, редовног професора Машинског факултета у Београду одржана је у четвртак у Свечаној сали Машинског факултета у Београду. Скуп је почео минутом ћутања, а о академском и професионалном раду  професора Фотва, говорио је проф. др Часлав Митровић, шеф Катедре за ваздухопловство. ли су његови блиски сарадници и пријатељи. „Јединствени живот проф. Фотева красили су, стручност и пожртвованост на професионалном пољу,… опширније…