Машински факултет на Копаоник бизнис форуму: Индустрија 4.0 будућност Србије

Четврта индустријска револуција – Индустрија 4.0, која се заснива на потпуној дигитализацији индустријске производње, представља будућност Србије, а могуће је остварити заједничком сарадњом државе, академске заједнице и привреде, истакли су учесници панела „Од линеарног до експоненцијалног индустријског ланца вредности“ који је одржан у оквиру Копаоник бизнис форума. Главни панелисти били су проф. др Радивоје Митровић, декан Машинског факултета и проф. др Видосав Мајсторовић, као иницијатори и организатори прве међународне конференције о Индустрији 4.0  у Србији -Технолошки самит САД-ЕУ-Јапан-Србија/Конференција Индустрија 4.0“. Самит ће у јуну ове године, четврти пут за редом, окупити водеће светске експерте за технолошки развој. На панелу су говорили и државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја РС, проф. др Владимир Поповић и генерални директор компаније… опширније…

Окружно такмичење младих физичара: Празник физике на Машинском факултету

Машински факултет Универзитета у Београду био је домаћин окружног такмичења из физике за ученике средњих школа са територије Града Београда.  Учествовало је око 300 младих физичара, који су били подељени у две категорије – Бозони и Фермиони, зависно од програма по којима се у изводи настава из физике. У бозонској категорији такмичили су се ученици Математичке гимназије и школа које наставу изводе по програму специјализованих гимназија за математику и физику, а у фермионској категорији ученици гимназија, средњих стручних и уметничких школа. Такмичење је организовало Друштво физичара Србије у сарадњи са  Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. „Веома смо задовољни одзивом средњошколаца, као и резултатима које су постигли. Ученици су се одлично показали на прилично тешким задацима, изјавила је,… опширније…

Бесплатни програми за младе у СКЦ-у

Радионица нуди простор за промишљање о оном што књига у нама покреће – у сваком посебно и у нама као групи. Почиње размишљањима инспирисаним читањем, а развија се драматизовањем неких идеја на импровизованој позорници уз коришћење техника психодраме: замене улога, дубла, мироринга и помоћног ега. За радионицу нису потребна никаква предзнања ни посебни таленти. Број учесника је ограничен. Пријаве слати на мејл: maricgordana21@yahoo.com Оно што свакодневно радимо, а од чега нам зависи лични и професионални успех и однос са другим људима – јесте комуникација. Изузетно је важан начин на који говоримо, како шаљемо поруку коју желимо да пошаљемо и како се усклађујемо са саговорницима. Комуникационе вештине су нешто што је свакоме потребно у 21. веку, јер је све више канала… опширније…

Шести конгрес студената технике: Енергетика и климатске промене

Савез студената Машинског факултета Универзитета у Београду у сарадњи са Савезом студената Рударско-геолошког факултета организује шести по реду Конгрес студената технике на тему „Енергетика и климатске промене“. Конгрес ће се одржати од 10. до 13. марта у Конгресном центру „Ратко Митровић“ на Златибору. Савремени привредни развој неке земље у потпуности зависи од расположивих извора енергије, њихове искоришћености и примене у производњи и потрошњи. О свим актуелним темама из области енергетике, која се бави проучавањем и искоришћењем различитих извора енергије, климатским променама и све већим утицајем човека на њих, учеснике ће упознати, кроз низ предавања, професори Машинског, Рударско-геолошког, и Електротехничког факултета, као и остали професори Београдског и  других универзитета у Србији. Занимљива предавања имаће и представници водећих компанија у области енергетке.… опширније…

SIEMENS MOBILTY и Катедра за шинска возила МФ шире сарадњу у Србији

Недавним постисивањем Уговора о научноистраживачкој и пословно-техничкој сарадњи, интензивирана је досадашња, веома успешна сарадња, између Катедре за шинска возила Машинског факултета Универзитета у Београду и компаније SIEMENS MOBILITY DOO Церовац. То ће у великој мери допринети стварању повољног амбијента за запошљавање инжењера који се школују на мастер студијама у области железничког машинства,  оцењено је, између осталог, на састанку представника Катедре за шинска возила и компаније SIEMENS MOBILITY, који је прошлог уторка одржан Машинском факултету. Састанку су присуствовали шеф Катедре за шинска возила, проф. др Војкан Лучанин, ван. проф. др Јован Танасковић, који је и организовао састанак, директор инжењерског центра SIEMENS MOBILITY у Бечу, др Alexander Meckelnborg, његов асистен Christian Leodolter, директор инжењерског центра SIEMENS MOBILITY у Церовцу, господин Милан Ракић,… опширније…