Конкурс за доделу “Награде Миливоја Јовановића и Луке Ћеловића”

Расписан је конкурс за доделу “Награде Миливоја Јовановића и Луке Ћеловића” студентима за стручне радове из области правних и економских наука за школску 2018/2019. годину. Рок за подношење пријава је од 01. до 29. марта 2019. године. Више о овом конкурсу и пратећи материјал можете преузети ОВДЕ. опширније…

Предавање: Индустрија 4.0 и образовање – Немачко искуство, дипл.инг Саша Симовић, Фесто дидактика

Саша Симовић, дипломирани инжењер у немачкој компанији Фесто – Индустријска aутоматизација и  дидактика, одржаће у уторак, 5. марта 2019. године, на Машинском факултету у Београду предавање на тему „Индустрија 4.0 – Статус 2019″. Презентација је заказана за 10 часова у Свечаној сали (сала 211/II) МФ, када ће бити одржана и Тематска седница Наставно-научног већа МФ . На предавању ће бити речи о најважнијим аспектима Четврте технолошке револуције и важности имплементирања нових технологија у образовни систем сваке државе. Посебан акценат је стављен на образовање инжењера који ће у блиској будућности бити носиоци новог индустријског развоја.  Саша Симовић је сертификовани тренер за „Индустрија 4.0” и носи титулу Chief Expert за такмичења у вештинама „Индустрија 4.0” при организацији „WorldSkills International”. Компанија Фесто је… опширније…

У средишту пажње: Дигитализација Србије

Процес дигитализације у Србији одавно је актуелна тема. Дигиталне технологије су постале изазов за компаније и услов њиховог опстанка, јер оне са једне стране захтевају брзо прилагођавање и потребу измене бизнис модела, а са друге стране компанијама пружају могућност брзог раста и повећање вредности. Они који се не прилагоде овом процесу неће бити у могућности да одговоре на захтеве савременог тржишта. О процесу дигиталне трансформације у Србији за емисију „У средишту пажње“ Радио Београда 1, говорили су декан Машинског факултета у Београду, проф. др Радивоје Митровић и саветник председника Привредне коморе Србије Михајло Весовић.   У наставку можете послушати целу емисију: http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/23/radio-beograd-1/3429941/u-sredistu-paznje.html. опширније…

Почетак наставе на Докторским студијама

Настава на Докторским студијама из предмета Одабрана поглавља из механике почеће у петак 08.03.2019.г. у 17. часова у сали 104. Настава из предмета Одабарана поглавља из механика флуида почеће после 15. марта о чему ће те благовремено бити информисани. опширније…

Студенти Катедре за шинска возила на стручној пракси у „SIEMENS MOBILITY DOO“ и “MIND GROUP DOO”

Веома успешна двогодишња сарадња Катедре за шинска возила Машинског факултета Универзитета у Београду и компанија “SIEMENS MOBILITY DOO Cerovac” и “MIND GROUP DOO”, са седиштем у Собовици код Крагујевца, је од великог значаја за развој железничког машинства у Србији, а првенствено за практично усавршавање студената у области развоја и производње шинских возила. Почетком фебруара 2019. године, петоро студената Катедре за шинска возила обавили су двонедељну стручну праксу у овим компанијама. Они су под меторством руководиоца сектора имали прилику да учествују у реализацији редовних пројеката. За будуће машинске инжењере то је била добра прилика да у реалним условима примене своја теоретска и практична знања стечена на факултету и током ранијих стручних пракси и раде на решавању конкретних инжењерских задатака у компоненталној… опширније…

Експрес: Интервју са проф. Ђуром Коругом

Под насловом „Не можеш задржати људе, али направи план да их вратиш“, недељник Експрес у новом броју објављује интервју са проф. др Ђуром Коругом, пензионисаним професором Машинског факултета у Београду. Светски признати стручњак у области биомедицинског инжењерства и нанотехнологије, између осталог, говори и о начинима да се ублажи, па и заустави, негативни тренд одлива младих стручњака из Србије у иностранство.   „Треба гледати пример других држава. Узмимо пример Јужне Кореје. У одређено време била је испод нашег нивоа развоја, али шта су они урадили? И њихови млади и образовани људи ишли су у свет, на пример у Америку, тамо су провели 15-20 година, обучили се, али су се вратили кући. Једноставно, Јужна Кореја је обезбедила капитал, и то амерички, створила… опширније…

Машинац у часопису Словачког техничког универзитета

„Спектрум“- часопис  Словачког техничког универзиета у Братислави – у новом броју доноси опширан извештај о посети истраживача из Словачке Машинском факултету Универзитета у Београду и реализацији билатералног пројекта „Research of the state of gear teeth surface made from 3D printing at low load operation“ на којем раде са београдским колегама. У тексту је наглашена и спремност за наставак успешне сарадње кроз заједничке наступе у међународним пројектима, попут H2020 i Erazmus +.  Интегрални текст можете погледати у наставку : опширније…

Докторска дисертација на увид јавности

Докторска дисертација и реферат Комисије о урађеној докторској дисертацији „ПРОЦЕС ГАСИФИКАЦИЈЕ ДРВНЕ СЕЧКЕ У ПОСТРОЈЕЊУ ЗА КОМБИНОВАНУ ПРОИЗВОДЊУ ТОПЛОТНЕ И ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ“ докторанда  ИВАНЕ ЧЕКОВИЋ, дипл. инж. маш. налазе се у Библиотеци Машинског факултета на увиду јавности 30 дана. Београд,  22.02.2019. год. опширније…

Уређај за точење и очување вина – Пример добре праксе

Уређај за точење и очување вина, који је развио Иновациони центар Машинског факултета у Београду, један је од четири најуспешних проналазака, чији је развој, патентну заштиту и пут до тржишта, подржао Фонд за иновациону делатност Републике Србије. Уређај је резултат вишегодишњег истраживања чланова Иновационог центра Машинског факултета у Београду и компаније PORT-TR. Овај нов и иновативан проналазак у потпуности решава проблем очувања квалитета вина након отварања флаше и намењен је угоститељским објектима. Састоји се од јединице за упумпавање инертног гаса аргона, који спречава оксидацију вина и од одвојивог електромагнетног затварача, који вино дозира у тачно одређеној запремини. То омогућава да вино и након отварања флаше задржи мирис и укус дуг временски период. Фонд за иновациону делатност је овај пројекат препознао… опширније…

ПОЛИТИКА: Крај епохе човека за воланом

Аутор: Дарко Пејовић, ПОЛИТИКА Већина оног што деца данас уче у школи, биће застарело и неупотребљиво када ти ђаци дођу у средње животно доба. Машине обдарене вештачком интелигенцијом, на глобалном нивоу ће од људи већ до 2030. преузети 900 милиона радних места. Не само да ће човека заменити у мноштву послова, већ ће му и преотети волан из руку. И то не само волан као метафору управљања, већ и дословно. Уз медицину и финансије, саобраћај је треће поље на коме ће семе будућности најбрже проклијати. Инжењер Хенрик Кристенсен, један од најпознатијих светских роботичара, још пре две године је смело прорекао да деца која данас уче да ходају неће учити како се вози аутомобил: за две, три деценије друмовима и градским… опширније…