Екипа „Машинца“ на 58. Машинијади

Репрезентација студената Машинског факултета отпуовала је у Сунчев Брег у Бугарској, где е од 30. априла до 5. маја учествују на 58. Машинијади – традиционалној манифестацији студената машинства из Србије и региона. Спремни смо да поновимо прошлогодишњи успех и потврдимо прво место у генералном пласману, поручили су будући млади инжењери, који ће кроз научна и спортска такмичења на најбољи могући начин представљати МФ и Универзитет у Београду. На овогодишњој Машинијади поред Машинског факултета у Београду учествују и машински факултети из Новог Сада, Ниша, Краљева, Крагујевца, Косовске Митровице, Зенице, Мостара, Сарајева, Источног Сарајева, Подгорице, Бања Луке, Требиња, Скопља, Љубљане… За факултете, такмичење је добра прилика да виде на ком нивоу знања се налазе и којим вештинама владају њихови најбољи студенти. Као… опширније…

Тринаести циклус програма “Кадар да будем кадар”

Универзитет у Београду – Центар за развој каријере позива студенте завршних година и дипломиране студенте да се пријаве за учешће у програму КАДАР ДА БУДЕМ КАДАР, који ће се реализовати у периоду од 7. до 11. маја 2018. године. Позив за пријављивање отворен је до 3. маја 2018. године. Број места је ограничен а пријава неопходна. Пријављивање се врши путем електронског формулара који се налази ОВДЕ. Уколико студирате или сте недавно дипломирали на Универзитету у Београду, нисте до сада били у прилици, а јако бисте желели да унапредите вештине неопходне за наредне каријерне кораке и успешну транзицију у свет рада, ово је програм за вас! Тринаести циклус програма обухватиће тренинге неких од најзначајнијих вештина као што су: комуникационе вештине, решавање… опширније…

Гост МФ: Проф. др Carsten Gachot, Vienna University of Technology (TUW)

Проф. др Carsten Gachot са Техничког универзитета у Бечу (TUW) боравиће од 7. до 11. маја у вишедневној посети Машинском факултету у Београду, где ће одржати два предавања по позиву. Планом посете предвиђен је и састанак  проф. Gachot-а са руководством МФ, као и обилазак лабораторија. Организатор посете је проф. др Александар Маринковић, ванредни професор Машинског факултета. Предавање на тему „Laser as a versatile tool for high-performing engineering surfaces and materials´ microstructures for tribological applications“, биће одржано у понедељак, 7. маја у 13 часова у Свечаној сали 211. „Loss of lubrication in helicopter gears – How to prolong lifetime“ тема је другог предавања које ће бити одржано у среду, 9. маја у 13 часова у сали 514. Након предавања предвиђена је… опширније…

Похвале за тим МФ у Дубаиjу 

Тим студената Машинског факултета, који заједно са колeгама са Архитектонског, Електротехничког, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета ради на пројекту пустињске одрживе куће – Twist Box, учествовао је на радионици међународног мултидисциплинарног такмичења Solar Decathlon Middle East у Дубаију. Пројекат пустињске самоодрживе куће коју су осмислили студенти из Србије, нашао се у финалу најпрестижнијег светског архитектонског такмичења Solar Decathlon Middle East. На овом такмичењу, које ће се одржати у новембру у Дубаију, учествује 21 тим из 15 земаља.  Пројекат je започет пре две године под руководством ментора и студената са Архитектонског факултета Универзитета у Београду, а убрзо су им се прикључилe и колеге са Машинског, Електротехничког и Технолошко-металуршког факултета Током тродневне радионице, на којој су учествовали и представници водећих компанија и оцењивачи… опширније…

Научно-стручна конференција СФЕРА 2018

Пета по реду,  Научно-стручна конференција СФЕРА 2018, која је крајем марта одржана у Мостару, окупила је више од 350 регистрованих учесника и велики број студената из земаља региона. Основни циљ скупа, чији су организатори  Машински факултет у Београду, Стројарски факултет из Мостара и Компанијом СФЕРА д.о.о Мостар, била је размена искустава и знања у областима климатизације, вентилације, грејања и хлађења, као и успостављање домаће и међународне сарадње. Конференцију је отворила федерална министарка образовања и науке, госпођа Елвира Дилберовић, Машински факултет имао је врло значајно место у раду Конференције. Проф. Бранислав Живковић био је један од директора конференције, а његово  уводно предавање по позиву „Перспективе развоја даљинског грејања и хлађења“,привукло велику пажњу стручне јавности и медија. Другог дана конференције, проф. Живковић… опширније…

Транспорт и одрживи развој – Изазови и „зелене иновације“

Транспорт има кључни утицај на квалитет живота и економски раст и развој друштва, али је истовремено и један од највећих корисника енергије и емисијом штетних гасова негативно утиче на животну средину. Зато је веома важно поштовање међународних прописа који регулишу разне аспекте саобраћаја (еколошки, безбедносни, организациони), подстичу развој и примену иновативних технологија, као  и боље управљање животним циклусом возила. Ово је један од основних закључака изнетих на трибини „Транспорт и одрживи развој“, која је у организацији Друштва термичара Србије недавно одржана на Машинском факултету у Београду. Учеснике скупа поздравио је декан МФ, проф. др Радивоје Митровић,  пожелевши им  успешан рад, а присутнима се обратио и председник ДТС, проф. др Милан Радовановић. О кључним изазовима одрживог развоја животне средине и транспортних… опширније…

Плаћена пракса у оквиру Pan-European Seal Professional Traineeship програма

Центар за трансфер технологије Универзитета у Београду, као члан Pan-European Seal Professional Traineeship програма, обезбедио је могућност студентима који су завршили основне или мастер студије на Универзитету у Београду да конкуришу за плаћену праксу у трајању од годину дана у Европској патентној организацији  (European Patent Office, EPO) i  Заводу за интелектуалну својину Европске уније (European Union Intellectual Property Office, EUIPO). Пријава је отворена до 25. априла у подне. Потребно је доставити ЦВ и мотивационо писмо на адресу ctt.bg.ac.rs. Након тога, Универзитет ће одабрати најбоље кандидате који ће затим поднети онлине пријаву EPO ili EUIPO уз препоруку Универзитета. Молимо Вас да ову информацију проследите колегама и студентима који испуњавају услове програма. Услове и детаљну процедуру пријаве можете пронаћи на: http://www.ctt.bg.ac.rs/vesti/otvorena-prijava-za-placenu-praksu-pan-european-seal-professional-traineeship-program-preko-centra-za-transfer-tehnologije/     опширније…

Савез студената МФ- Пријем нових чланова

Савез студената Машинског факултета (ССМФ) позива заинтересоване студенте да се прикључе тој студентској организацији која заступа интересе студената и активно ради на подизању студентског сандарда и квалитета студија у сарадњи са професорима и управом Факултета. Рок за пријаву је 5. мај 2018. године. ССМФ постоји од 1960. године, а основни задаци овог удружења утемељени су на бризи о потребама студената током студирања, њиховом усавршавању, а потом и запошљавању, по завршетку студија. Да би ови задаци били и испуњени ССМФ предузима низ акција, попут организација трибина и научно стручних скупова,  едукационих семинара и других акција које доприносе побољшању студентског стандарда. Такође, ССМФ организује Конгрес студената технике, Сајм пракси “Career info”, бесплатне курсеве страних језика, али и студентских екскурзија, апсолвентских вечери, журки,… опширније…

Ову харфу не свирају анђели – Ново издање МФ  

„Ову харфу не свирају анђели – Напредак у Теслиној технологији“, назив је књиге која је у четвртак представљена на Машинском факултету у Београду. Реч је о наслову америчких аутора др Николаса Бегича и Џин Менинг о Теслином патенту који је, супротно његовим хуманистичким визијама науке, довео до развоја технологија нове генерације оружја за геофизичко, климатско и психолошко ратовање. У том смислу дело представља апел светској јавности да се стане на пут даљој злоупотреби научних достигнућа за војне технологије. Ово је  друга књига о Тесли и његовом раду у издању Машинског факултета у Београду, рекао је декан МФ, проф. др Радивоје Митровић, напомињући да је Никола Тесла у бити био машински инжењер, о чему говори и велики опус његовог стваралаштва и… опширније…