Проф. др Родолфо Хабер, врхунски стручњак за роботику, гост МФ

Проф. др Родолфо Хабер, заменик директора Центра за аутоматизацију и роботику (UPM-CSIC) при Шпанском националном савету за истраживање и један од водећих стручњака за роботику у свету, долази у вишедневну посету Машинском факултету у Београду, где ће одржати два одвојена предавања на којима ће представити рад Центра у Мадриду и  главне истраживачке резултате у примени компјутерске интелигенције у моделирању и управљању индустријских кибернетско-физичких система и практична искуства у тој области . Прво предавање на тему „Компјутерска интелигенција у моделирању и управљању индустријских кибернетско-физичких система. Истраживачки изазови и могућности“, биће одражано у уторак, 5. јуна у сали 211/II  Машинског факултета са почетком у 16.30. У четвртак, 7. јуна у 12.30 у сали 211/II  проф. Хабер ће говорити на тему „Center for… опширније…

Упис 2018/2019

У прву годину Основних академских студија школске 2018/2019. године, Факултет ће уписати укупно 540 студената, а од тога 520 на терет буџета Републике Србије. Пријављивање кандидата обавиће се 20., 21., 22. и 23. јуна 2018. године. ПРИЈЕМНИ ИСПИТ из предмета Математика обавиће се 28. јуна 2018. године.  Више информација на следећем линку:http://www.mas.bg.ac.rs/upis/datumi Информатор 2018 о условима   условима пријема студената у прву годину Основних академских студија школске 2018/2019. године, може да се набави у Скриптарници факултета. Примере пробних тестова за полагање пријемног испита можете погледати на следећем линку:   http://testovi.mas.bg.ac.rs/ (Извор: Машински факултет) опширније…

Стручна посета компанији „Фриком“

Студенти прве године Mастер академских студија Машинског факултета, на Модулу за термотехнику су недавно, у оквиру плана и програма за предмет Расхладна постројења, посетили компанију „Фриком“. Младим колегама, добродошлицу је пожелео дипл. маш. инж. Милиоца Поповић, који их је информисао о начину рада највећег амонијачног расхладног постројења на Балкану. Након тога, студенти су обишли командну и компресорску салу, кондензатора, машинске сале са котловским постројењем, постројења за припрему компримованог ваздуха и третман воде, технички ходник са сепараторима, као и производне линије за сладолед и поврће. Стручне посете студената МФ овом предузећу организују се већ 28 година и резултат су дугогодишње успешне сарадње Кабинета за расхладне технике и  компаније „Фриком“, а ова посета је реализована у договору предметног наставника и директора „Фрикома“… опширније…

Представљени завршни резултати  CLEAN-kWAT пројекта

Завршни резултати међународног пројекта CLEAN-kWAT, на којем више од годину дана раде и стручњаци са Машинског факултета Универзитета у Београду, под руководством доц. др Александре Сретеновић, представљени су на радионици која је недавно одржана на МФ.  Предавању су присуствовали студенти мастер студија термотехнике, као и инжењери запослени у сектору енергетике. Међународни пројекат ERASMUS+ KA2 “CLEAN-kWAT”бави се технолошким и, пре свега, еколошким аспектима енергетских система, а у њему учествује осам угледних научних институција, компанија и невладиних организација из Турске, Немачке, Србије, Шпаније и Мађарске. Пројекат је финансиран уз подршку Турске националне агенције, док је Машински факултет реализатор пројекта Универзитета у Београду. Основни циљ пројекта је подршка систему образовања младих инжењера који се баве енергетиком, а његови најважнији резултати су: књига за… опширније…

Проф. Ненад Зрнић нови проректор УБ за међународну сарадњу

Професор др Ненад Зрнић са Машинског факултета нови је проректор Универзитета у Београду за међународну сарадњу. Савет УБ изабрао је данас ново руководство које ће у наредне три године водити Универзитет.  За новог ректора изабрана је професорка Иванка Поповић, са Технолошко-металуршког, а за проректоре, осим проф. Зрнића,  изабрани су проф. Петар Булат са Медицинског факултета, проф. Гордана Илић – Попов са Правног и проф. Петар Марин са Биолошког факултета.  Седници је присуствовало 24, од 33 члана, а за професора Зрнића гласало је 22 члана Савета.  Ново руководство Универзитета у Београду на функцију ће ступити у октобру, са почетком нове наставне године. (Извор: Машински факултет) опширније…

Обавештење за студенте кориснике стипендија Владе Републике Србије

Почев од исплате стипендија за јун месец 2018. неће више бити дозвољено преузимање стипендија у туђе име на основу овлашћења. Сваки стипендиста биће обавезан да преузме једино своју стипендију у своје лично име стриктно у за то предвиђеном термину. Преузимање стипендија у туђе име биће могуће једино у ситуацијама када то захтева одсуство ради научно-истраживачког рада или из здравствених разлога. Међутим, у тим ситуацијама биће неопходно да наведено овлашћење буде оверено код јавног бележника. опширније…

Главне поруке „Maintenance Forum-а 2018“

Домаћинским пословањем, добим одржавањем и добром проценом предузећа у јавном сектору могу уштедети средства готово једнака профиту у великим компанијама, основни је закључак недавно одржаног  Међународног научно-стручног скупа „Maintenance Forum 2018“. „Maintenance Forum“ представља водећи форум за презентацију нових резултата и могућности у широкој области  „Asset management“ и окупља водеће стручњаке из земље и света у области машинства, саобраћаја, енергетике, економије, екологије и квалитета. Ове године акценат је стављен на неопходност подизања свести о значају управљања одржавањем привредних система и средстава рада у светлу чињенице да дигитализација омогућава велики и брз напредак, а да многе земље југоисточне Европе троше само 20-50% средстава потребних за правилно одржавање. У том смислу, скуп је био прилика да се стручна јавност упозна са концепцијом,… опширније…

РТС о Конференцији „Maintenance Forum 2018“.

Међународни научни скуп „Одржавање“ у организацији Машинског факлутета у Београду имао је за циљ да се са колегама из Европске уније, САД, Африке, размене искуства о уштедама у јавним предузећима и великим компанијама, наводи се, између осталог,  у извештају РТС-а са овог скупа. На скупу су се чула и практична искуства у вођењу компанија у нашем окружењу, а учесници конференције су истакли  да се  се  само домаћинским пословањем, добрим одржавањем и добром проценом могу  уштедети средства готово једнака профиту тих компанија. Више о овом скупу можете погледати на порталу РТС-а. опширније…

Трећи циклус Курса за међународне инжењере и технологе заваривања

На Машинском факултету Универзитета у Београду крајем октобра започиње трећи Курс за међународне инжењере и технологе заваривања – IWE/IWT . Машински факултет у Београд, као овлашћено тело за образовање кадрова у заваривању за Србију, објавио је позив за упис треће генерације полазника Курса за међународне инжењере и технологе заваривања. Позив је отворен док се не пријави предвиђен број од 25 кандиата, а обука почиње 25. октобра. Курс се одржава према програму Међународног института за заваривање IIW  (Doc. IAB-001r6-15, Doc. IAB-252r3-16) и део је међународног система за образовање, квалификацију и сертификацију особља у заваривању. По завршеном и положеном курсу добија се IWE/IWT  диплома која је призната у целом свету. Постоји могућност добијања и европске дипломе EWE/EWT дипломе по захтеву. Укупни фонд… опширније…

Ветропарк „Чибук 1“ – Навећи технички подухват у области енергије ветра у Србији

Енергија ветра је препозната као најозбиљнији обновљиви извор енергије у свету. За разлику од фосилних горива, чије су резерве све мање, ветар је неисцрпан извор енергије. Вековима се користи за добијање механичке, а у новије време и за производњу електричне енергије. У последњих 20 година ниједан извор енергије није имао тако динамичну експанзију, као што је има енергија ветра. Данас широм света ничу „фарме“ ветрогенератора, а у Србији су до сада отворена три ветропарка – Кула, снаге 9,9 мегавата, La Piccolina – 6,6 megavata и Малибунар, снаге осам мегавата. У току је изградња и ветропарка у Чибуку, недалеко од Панчева, по оцени многих најзначајнији грађевински и технички подухват у области енергије ветра у нашој земљи и региону. Студенти Машинског факултета… опширније…