Ново решење респиратора из лабораторија Машинског факултета

Тим младих стручњака са Машинског факултета у Београду  у сарадњи са лекарима београдског Медицинског факултета ради на развоју новог типа респиратора који функционише на принципу аутоматизованог амбулантног балона. „То је оно што наш уређај разликује у односу на постојећа решења болничких респиратора која се базирају на турбинским компресорима“, каже вођа пројектног тима, доц. др Жарко Мишковић. Систем је пројектован тако да може да ради и на струју и на ручни погон. То је веома значајно у ургентним ситуацијама када, на пример, дође до нестанка електричне енергије или при  транспорту животно угрожених пацијената. Затим, уређај може да се користи код пацијената који су свесни и сами покушавају да удахну, али и код пацијената без свести. Омогућава и инвазивну и неинвазивну респирацију… опширније…

IN MEMORIAM: Aкадемик професор доктор Драгутин Зеленовић

Академик, професор и некадашњи премијер Србије, др Драгутин Зеленовић преминио је у понедељак, 27. априла,  у 92. години. Професор Зеленовић је био човек отвореног ума, у сталном трагању за знањем, његовом продубљивању и проверавању. Рођен 1928. године у Сиригу. Његово редовно школовање је прекинуо Други светски рат, а  ратне године је провео у избеглиштву где је кроз тежак рад, поставио основе своје животне филозофије. Средњу Техничку школу завршио је у Новом Саду, дипломирао је на Машинском факултету у Београду, а докторирао на Машинском факултету у Новом Саду. Као млад стручњак провео је десет година у новосадској компанији  Југоалат где је увео систем групне технологије и учествовао у стварању новосадског привредног бума и продрора на светско тржиште. Систем групне технологије касније… опширније…

Одржана прва електронска седница Проширеног деканског колегијума MФ

Први пут у историји Машинског факултета одржана је електронска седница Проширеног деканског колегијума путем видео конференцијске платформе ZOOM.  Седници, која је одржана у понедељак, 27. априла, присуствовали су чланови Деканског колегијума, шефови катедри и представници студената.   На састанку је једногласно је усвојен предлог предстојећих активности Машинског факултета које се односе на наставак редовних наставних активности после доношења одлуке о укидању ванредног стања и одлуке о наставку рада Универзитета у Београду, а у складу са донетим епидемиолошким мерама. Те активности подразумевају продужетак пролећног семестра у трајању од највише три недеље. У том периоду, теоријска настава ће до краја бити реализована  путем онлајн платформи. За студенте који немају могућност да прате онлајн наставу биће омогућена надокнада предметних обавеза. Истовремено, планира се… опширније…

РТС: Алтернативни респиратор стиже са београдског Машинског факултета

Српска памет ради на освајању производње респиратора који су у ово доба пандемије коронавируса најтраженија медицинска роба, наводи се у репортажи РТС-а о новом прототипу респиратора на којем раде стручњаци Машинског факултета у Београду. На заједничком послу нашли су се инжењери и лекари. У Иновационом центру Машинског факултета Универзитета у Београду ради се прототип респиратора за привремену замену у ургентним ситуацијама. „Тражили смо неки уређај који се већ стандардно користи за вештачко дисање да би избегли медицинску верификацију новог прототипа. И налетели смо на амбубалоне. То су балони који се користе за вештачко дисање у амбулантама, у првој помоћи, у клиничко болничким центрима. И онда смо решили да тај систем аутоматизујемо“, наводи доцент Жарко Мишковић са Машинског факултета у Београду.… опширније…

Пети технолошки самит ове године у другачијем формату

Пети технолошки самит САД-ЕУ-Јапан-Србија/Међународна конференција Индустрија 4.0, који је требало да се одржи од 01. до 04. јуна у Београду, због пандемије Covid-19, биће реализован у нешто другачијем формату, него претходних година. После свеобухватне анализе и разматрања више могућих сценарија, организатори су донели одлуку да се конференција одржи кроз серују панела „Индустрија 4.0 у Србији“ и то у периоду од јуна 2020. до маја 2021. године. Учесници панела, биће и водећи светски експерти за технолошки развој, који су раније потврдили учешће на овогодишњем Технолошком самиту 2020. Они ће путем видео-конференцијске везе, представити своје научне резултате и радове из области нових технологија и Индустрије 4.0. Најпознатији светски издавач научне литературе, немачки Спрингер је већ најавио да ће Зборник радова конференције бити… опширније…

Учење на даљину из студентског угла

После шест недеља од увођења ванредног стања, обуставе редовне наставе на факултетима и преласка на онлајн наставу, општи утисак је да се „учење на даљину“ показало као добар метод за стицање знања. У прилог томе говори пораст интересовања и активније учешће студената у оваквом виду наставе. О томе како су се студенти Машинског факултета снашли, предностима, али евентуалним недостацима онлајн учења, разговарали смо са  студентом продеканом Николом Јокићем.    „Прелазак на онлајн наставу био је изазов и за наставнике и за студенте. Резултати анкете коју је Студентски парламент недавно спровео међу студентима показују да се настава на већини предмета одвија без проблема. Међутим, постоји простор да се квалитет наставе подигне и на виши ниво“, рекао је Никола. Непосредно после доношења… опширније…

Проф. др Љ.Тановић: Примаран задатак – наставак пролећног семестра и испитни рокови

Факултети су били међу првима који су због пандемије корона вируса морали да затворе своја врата и наставу из учионица  преселе на онлајн платформе. Машински факултет је спремно одговорио на новонастале околности. До увођења ванредног стања на факултету је реализовано пет наставних недеља, а развијена ИТ инфраструктура омогућила брзо прлагођавање наставног процеса за „учење на даљину“ и наставак рада према утврђеном распореду и програму.  У зависности од природе предмета и броја студената настава се одвија путем различитих платформи: Moodle, Skype, Google classroom, Zoom, Skype, Viber, WhatsApp и друго. „Настава на даљину, није новина за Машински факултет. На свакој од катедара овакав вид наставе се дуги низ година реализује у одговарајућем обиму.  Управо је реализована шеста недеља on-line наставе и мислим… опширније…

Припремна настава за пријемни испит из математике шк. 2020/21 – Материјал за 25.04.

Настава у новонасталим околностима ће се обављати у складу са препоруком Владе, Универзитета у Београду и Деканског колегијума. Сходно томе, сваке суботе, у време када би настава требало да се одржи, на овом месту ће бити постављен фајл са решеним задацима који би у том термину били рађени на часу. Препоручујемо да задатке покушате самостално да урадите, а да затим погледате поступак решавања и резултате. За сва питања се обратите предметном наставнику чија ће е-маил адреса увек бити написана на крају фајла. За нови час, постављен je материјал ПРИПРЕМНА НАСТАВA – 25.04. опширније…

Продужени рокови за пријављивање пројеката билатералне сарадње са Индијом и Кином

Због објективних отежавајућих околности условљених пандемијом вируса корона, на захтев бројних истраживача а уз сагласност партнера, продужени су рокови за пријаву билатералних пројеката мобилности истраживача са Републиком Индијом и  НР Кином. Рок за пријаву билатералних пројеката са Индијом је продужен до 31. јула 2020. године, а укључена је и приоритетна област – научно-технолошка решења у борби са COVID-19 изазовима, линк. Пријаву билатералних пројеката са Кином могуће је извршити до 31. маја 2020. године, линк. опширније…

Конкурс за суфинансирање билатералне научне сарадње са Немачком

Mинистарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије у сарадњи са Немачком службом за академску размену (DAAD) расписало је Конкурс за суфинансирање научно-технолошке сарадње између Републике Србије и Савезне Републике Немачке за пројектни период 2021/2022. године. Циљ овог програма је развој научне сарадње двеју земаља кроз размену научних радника, а посебно младих научника, на заједничким истраживачким пројектима. Више детаља о конкурсу може се видети на следећем линку. опширније…