Стручна посета Фрикому

Студенти прве године Mастер академских студија Машинског факултета, са Модула за термотехнику, у оквиру планом и програмом предвиђених активности на предмету Расхладна постројења, недавно су посетили компанију „Фриком“. Посета је резултат дугогодишње успешне сарадње Кабинета за расхладну технику и ове компаније. Организована је 29. пут, по реду, а реализована је у договору предметног наставника и директора „Фрикома“ за технику и одржавање, г-дина Марка Петровића. Студенте је поздравио и пожело им добродошлицу, дипл. маш. Инг. Милоица Поповић. После уводног излагања домаћина, који је представио начин рада амонијачног расхладног постројења, студенти су обишли кондензатор, компресорску салу, технички ходник са сепараторима, производне линије за тесто, поврће и сладолед, као и постројења за припрему компримованог ваздуха. (Извор: Модул за термотехнику)   опширније…

У походе Темској

Mала хидроелектрана МХЕ „Темац“  која се налази се на реци Темштици, подно Старе планине, у непосредној близини села Темска и недалеко од Пирота, била је одредиште недавне стручне посете студената и запослених на Машинском факултету у Београду. Посета је организована на иницијативу и захваљујући координатору за инвестиције и експлоатацију у „ЕПС обновљиви извори“ д.о.о., мр Милутину Продановићу. Као дипломац Машинског факултета у Београду, годинама несебично подржава и помаже матични факултет и Катедру за пољопривредно машинство, са које је поникао. Хидроелектрана је пуштена у рад 1940. године, после шестомесечне интезивне градње. Првобитно је електричном енергијом снабдевала гумарску индустрију у Пироту, а управо су предузимљиви пиротски индустријалци и власници фабрике „Тигар“ покренули изградњу саме електране. Камена и лучна брана висине 5 метара… опширније…

In Memoriam: проф. др Недељко И. Плавшић

Др Недељко И. Плавшић, редовни професор у пензији Машинског факултета у Београду, рођен је 05.12.1937. године у Београду. Основну школу завршио је у Голубићу, а нижу гимназију (малу матуру) у Книну са одличним успехом и као један од најбољих ђака шк. 1951/52. године. Године 1953. уписао је индустријску школу „Прецизна механика“ у Београду, коју је завршио 1956. са одличним успехом. Одмах се запослио у фабрици трансформатора „Динамо“ на Чукарици. Добија стипендију и 1956. године уписује средњотехничку школу „Петар Драпшин“, коју завршава 1959. са одличним успехом. Запошљава се у предузећу „Термоелектро“ у прототипном одељењу  за вентилаторе. Машински факултет је уписао 1959. године. Дипломирао је за мање од четири године 1963. Године оценом десет. После завршетка студија запошљава се у жељезари „Илијаш“… опширније…

Сећање на проф. др Зорана Стефановића

Машински факултет Универзитета у Београду, изгубио је још једног врсног истраживача и поштованог колегу и наставника, проф. Зорана Стефановића, редовног професора на Катедри за ваздухопловство у пензији. Комеморација у његову част одржана је у четвртак у Свечаној сали факултета, а о академском, истраживачком и педагошком раду, говорили су његови блиски сарадници и пријатељи – проф. др Александар Симоновић, продекан за научно-истраживачку делатност и проф. др. Александар Пантовић. Професор Стефановић, словио је за свестраног истраживача о чему говори разноликост тема којима се бавио током своје професионалне каријере, истакао је, између осталог, проф. Симоновић. Говорећи о богатој професионалној каријери проф. Стефановића, он је посебно издвојио његов рад на пројекту лаког тренажног авиона Утва-75, који се и данас успешно користи за обуку пилота… опширније…

После 63. Сајма технике: Велико интересовање за Друмску и Електричну стрелу

На овогодишњем 63. Међународном сајму технике и техничких достигнућа, међу многобројним домаћим и страним излагачима, прилику да се представе, имали су и чланови Формула Студент тимова „Тенфор Друмска Стрела“ и „Електрична Стрела“. Учешће на овој развојно-технолошкој манифестацији је велики успех за студенте, али и прилика да усавршавају своја знања на пољу иновација и нових технологија. Посетиоци штанда Машинског факултета и љубитељи иновација у аутомобилској индустрију могли су да се информишу о пројектима на којима чланови тима раде целе године, али и да виде возило „Тенфор Друмскe Стреле“ из сезоне 2018. године.  Ово возило је до сада најразвијенији прототип тркачког возила за непрофесионалне “autocross” или спринт трке. О успеху возила овог тима говоре завидни резултати са неколико међународних Формула Студент такмичења.… опширније…

Електрична возила у Србији – Изазови и могућности

Да ли је употреба електричних аутомобила одговор на климатске промене, загађење ваздуха и повећање енергетске безбедности, или њихово коришћење доводи до супротног ефекта – повећања загађења? Ово је само једна од тема о којима је било речи на округлом столу о будућности електричних аутомобила у Србији, који је недавно одржан на Машинском факултету у Београду. Скуп су организовали Академија инжењерских наука Србије и Машински факултет, а акценат је био на главним изазовима и компаративним предностима наше земље да што пре ухвати корак са светом и глобалним трендовима у аутомобилској индустрији. У разговору су учествовали др Миодарг Месаровић, координатор за енергетику АИНС, проф. др Драган Алексендрић са Катедре за моторна возила Машинског факултета, проф. др Ненад Бојовић, декан Саобраћајног факултета, Александар… опширније…

Панел И40:  Залет за Србију 4.0

Време је да Србија постане 38. земља у свету која има свој Национални програм за Индустрију 4.0, оценили су учесници 17. Панела о новој индустријализацији земље, који је прошлог уторка одржан на Машинском факултету у Београду. На скупу су разматрани сви аспекти и изазови  индустрије 4.0, а затим је представљена и Дигитална платрофма за Србију, коју су припремили стручњаци Машинског факултета. Платформа је један од резултата Технолошког самита – Међународне конференције о индустрији 4.0, која се од 2016. године, сваког јуна, одржава на Машинском факултету и представља стратешку визију будућег индустријског развоја Србије. „Њена главна улога је да генерише препоруке за политику Владе Републике Србије у области привредног и индустријског развоја за период  2020/2030. године“, рекао је проф. др Видосав… опширније…

Данас: Изазов 4.0

Србија полагано упловљава у четврту технолошку (ре)волуцију, такорећи без ветра у једра. Исход пловидбе још није познат, као у народној мудрости „Ако неће брег Мухамеду, онда ће Мухамед брегу“. Хтела не хтела, неће је мимоићи високотехнолошки цунами што је увелико запљускује, наводи се, између осталог, у приказу књиге „Србија 4.0 – Будућност која се не сме пропустити“,  проф. др Радивоје Митровић, који објављује лист Данас. На самом почетку читаоцима дугујемо најкраће објашњење: Индустрију 4.0 чине „паметне фабрике“, чији су носећи стубови „интернет ствари (или паметни уређаји), рачунарство у облаку и кибернетско-физички системи“. Може ли се, напослетку, испоставити да је проф. др Радивоје Митровић одавно на волшебан начин наслутио обрисе будућег свеукупног преврата, иако се зналци повремено споре да ли је… опширније…

Четврти Maintenance Forum 2019 – 05. дo 08. јун, Будва

Међународни научно-стручни скуп „Maintenance Forum 2019“, четврти по реду, биће одржан од oд 05. дo 08. jунa 2019. гoдинe у Будви, у прeлeпoм aмбиjeнту хoтeлa Будвa. Скуп ће и ове године окупити више од 100 домаћих и иностране стручњака у области одржавања техничких система и управљања имовином. Maintenance Forum представља јединствену прилику за размену мишљења, идеја и искустава о томе како претворити одржавање и поузданост техничких система у кључне индикаторе одрживости и профитабилности  компаније на глобалном тржишту. Један од основних циљева је и упознавање стручне јавности са кoнцeпциjoм, пoтрeбaмa, прeдузeтим aкциjaмa и пeрспeктивaмa рaзвoja у oквиру ширoкe oблaсти управљања имовином, а посебна пaжњa бићe пoсвeћeнa Индустриjи 4.0. & Asset management. Скуп oргaнизуje Друштвo Oдржaвaлaцa Teхничких Систeмa (ДOTС) у сaрaдњи сa… опширније…