Блиц: Нови програми на факултетима

Након креирања програма првих кратких курсева у оквиру високошколских установа могуће је очекивати да ће већ почетком наредне школске године, првог октобра, почети први часови за све оне који су заинтересовани за стицање нових знања у скраћеном року, наводи се, између осталог, у тексту који објављује београдски Блиц. Позивајући се на писања осталих медија, лист преноси да би Машински и Математички факултет Универзитета у Београду, могли да буду прве високошколске институције у којима ће се „пелцовати“ овакав вид стицања нових знања. Реч је о мастер програму за Индустрију 4.0 који је креиран уз помоћ немачке компаније „Фесто“. Информацију о брзим курсевима студирања пренели су и Вечерње новости и Нова економија. опширније…

Додатак Новости „Упис на факултете“: „Машинац“ добио нови смер

Државни универзитети су предложили уписне квоте, а на неким факултетима акредитовани су и нови програми. Међу студијским програмима који су одобрени је и смер на београдском Машинском факултету – Информационе технологије у машинству – на који се уписује 60 студената: 20 на буџет и 40 самофинансирајућих, наводи се, између осталог у тексту под насловом „Машинац добио нови смер – ИТ у машинству, који је објављен у уторак, 21. маја у додатку „Вечерњих новости“ посвећном предстојећем упису на факултете. Интегрални текст можете погледати ОВДЕ. опширније…

Иновациони центар Машинског факултета на Сајму технике

Овогодишњи, 63. Међународни сајам технике и техничких достигнућа чији је слоган „Време је за нове технологије“, окупио је више од 600 домаћих и страних излагача и других учесника из више од 30 земаља. Ова манифестација, која има традицију дугу две деценије,  била је прилика да се кроз дигиталне технологије промовише концепт Индустрија 4.0, који се, иначе, примењује у 37 земаља у свету. Машински факултет у Београду, који је лидер Покрета за индустрију 4.0 у привреди и образовању машинских инжењера у Србији, и ове године на сајму представља образовне и истраживачке капацитете, као и достигнућа својих истраживача и успешне студентске пројекте. Штанд Иновационог центра Машинског факултета посетили су министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, који је… опширније…

Беспилотне летелице у служби прецизне пољопривреде и већих приноса

Извиђање усева помоћу беспилотне летелице опремљене адекватним камерама примењује се у оквиру прецизне пољопривреде као једна од метода даљинске детекције и анализе пољопривредних производних парцела и усева на њима. Током извиђања поља, усеви се снимају мултиспектралном камером. Циљ је откривање и мапирање кондиције и стреса биљака, односно, локацијски специфичног садржаја азота у зеленим деловима биљака. Азот је веома покретљив и нестабилан макроелемент у земљишту, али је и најнеопходнији нутритив за правилан развој ратарских усева. Правилним мапирањем азота широм парцеле добија се добра основа за истовремено или накнадно третирање усева промењивом нормом ђубрива или пестицида. Крајњи циљ је да се избегне униформна дистрибуција наведених пољопривредих инпута те да се омогућеном оптималном расподелом изједначи принос широм парцеле и повећа профитабилност производње. Студенти… опширније…