Проф. др Владимир Поповић: Машински факултет – сигуран посао и извесна будућност

О томе зашто је Машински факултет годинама уназад један од најтраженијих факултета међу младима, да ли га је теже уписати или завршити, за који смер влада највеће интересовање, колико ће студената уписати ове године и које бенефите доноси на професионалном плану, у емисији „Уранак“ Телевизије К1 говорио је декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић. На сличну тему проф. Поповић је говорио и током гостовања у емисији „Јутро са Сањом“ на ТВ Студио Б, где је између осталог истакао да је порасту интересовања младих за студије машинства у великој мери допринело континуирано прилагођавање студијских програма технолошким променама и потребама тржишта, као и добра политика државе која је омогућила бројне инвестиције и отварање великог броја радног места. опширније…

Научни портал РТС: О космичким истраживањима – Гостовање проф. др Ђорђа Чантрака

Вест да ће истраживачи Машинског факултета учествовати у космичким истраживањима заједно са колегама са Факултета за аерофизику и космичку технологију Московског института за физику и технологију, изазвала је велику пажњу домаћих медија. На основу недавног потписаног Меморандума о сарадњи Универзитета у Београду и Московског института за физику и технологију, као и анекса споразума о сарадњи Машинског факултета и Факултета за аерофизику и космичку технологију, две институције ће сарађивати у истраживањима турбуленције и другим областима фундаменталних и примењених наука, као и у области образовања. Тим поводом, гост емисије Научни портал РТС-а био је проф. др Ђорђе Чантрак, шеф Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе и координатор ових активности које су предвиђене недавно потписаним споразумом о сарадњи две институције. Гостовање проф.… опширније…

Корак испред свих – Проф. др Владимир Поповић за Гласник Инжењерске коморе Србије

Под насловом „Корак испред свих“, Гласник Инжењерске коморе Србије је,  у свом јубиларном 50-ом издању посвећеном значајним јубилејима, објавио опширни интервју са проф. др Владимиром Поповићем, деканом Машинског факултета у Београду, поводом 75 година постојања независног Машинског факултета.  Интервју преносимо у целини. Свечаном академијом „Корак испред свих“ Машински факултет обележио је два важна датума у својој историји, те Вам, овом приликом, честитамо годину јубилеја. Ове године организован је и свечани пријем за 75. генерацију бруцоша. Колико се за Вас пријем младих академаца разликовао од свих до сада? Да ли сте бруцошима поручили нешто ново, или другачије, у односу на поруке претходним генерацијaма? Најпре, желим да се захвалим на интересовању за активности и развој Машинског факултета Универзитета у Београду. Ми се… опширније…

РТС Студио знања: О пројекту СмартМинер – гостовање проф. др Весне Спасојевић Бркић

Проф. др Весна Спасојевић Бркић са Катедре за индустријско инжењерство Машинског факултета у Београда била је једна од гошћи емисије „Студио знања“ која се емитује у оквиру Образовно-научног програма РТС-а. Емисија је била посвећена новим научним открићима, као и актуелним истраживачким пројектима који се реализују у нашој земљи, а професорка Спасојевић Бркић представила је пројекaт „СмартМинер“ (Support Systems for Smart, Ergonomic and Sustainable Mining Machinery Workplaces – SmartMiner), који се реализује у оквиру Зеленог програма сарадње науке и привреде Фонда за науку Републике Србије и који је фокусиран на решавање актуелних проблема у рударској индустрији. Комплетну емисију, као и гостовање проф. Весне Спасојевић Бркић, која руководи овим пројектом чији је циљ инжењерство усмерено на људе и податке, кроз усклађивање људских… опширније…

Часопис Индустрија: Катедрe за процесну технику некада и сада

Под насловом „Катедрe за процесну технику некада и сада“ часопис „Индустрија“ објавио је опширну репортажу посвећену Дану процесне технике  и обележавању 64-годишњице Катедре за процесну технику Машинског факултета у Београду. То је био и непосредан повод за интервју са проф. др Александром Јововићем, шефом Катедре за процесну технику, који је за часопис говорио о развоју ове индустрије која захтева висок степен аутоматизације, строге контроле квалитета и поштовање сигурносних стандарда због природе процеса и материјала с којима ради. Интервју проф. Јововића можете да прочитате ОВДЕ.  опширније…

ТВ Прва: Роботика – Технолошки развој или опасност – Гостовање проф. др Зорана Миљковића и проф. др Ђуре Коруге

Нема сумње да је роботика једна од кључних стратешких научних области на којима ће се заснивати конкурентност најважнијих индустрија, а роботизоване технологије биће усмерене на развој напредних робота способних за сложеније послове и задатке, као и аутономност. Прилика која се нуди човеку да са роботом дели радни простор имаће велики утицај на индустрију. Земље које успеју да испрате овај научни и технолошки помак, имаће бољу и безбеднију аутоматизацију у фабричким постројењима. Роботи могу бити ангажовани на захтевним, тешким и ризичним задацима, а човек на задацима који то нису. Моћ ове технологије, већ сада се јасно види да је у производњи, где брзи и спретни роботи имају важну улогу у технолошким процесима. Међутим, недавна несрећа у једној јужнокорејској фабрици, када је… опширније…

Политика о пројекту „СмартМинер”

Дневни лист „Политика“ објавио је текст о пројекту „СмартМинер“ (Support Systems for Smart, Ergonomic and Sustainable Mining Machinery Workplaces – SmartMiner), који се реализује у оквиру Зеленог програма сарадње науке и привреде Фонда за науку Републике Србије, а којим руководи проф. др Весна Спасојевић Бркић са Катедре за индустријско инжењерство. Лист преноси изјаву проф. Спасојевић Бркић да је пројекат  фокусиран на решавање актуелних проблема у рударској индустрији и предлаже заокрет парадигме ка инжењерству усмереном на људе и податке, кроз усклађивање људских и организационих фактора, зависно од нивоа неопходне дигитализације и аутоматизације.  Цео текст можете да погледате ОВДЕ.  опширније…

ТВ Нова: Проф. др Александар Јововић о утицају лошег огрева на аерозагађење

О томе, на који начин сагоревање различитих врста горива утиче на животну средину и како паметном припремом огрева можемо да смањимо аерозагађење и да притом уштедимо, за јутарњи програм „Пробуди се“ ТВ Нова, говорио је проф. др Александар Јововић, шеф Катедре за процесну технику и заштиту животне средине Машинског факултета у Београду. Изјаву проф. Јововића можете да погледате ОВДЕ.    опширније…

Проф. Поповић за Политку: Диплома за сигуран посао и добру зараду

Уочи предстојећег уписа на факултете Универзитета у Београду, наш најстарији дневни лист „Политика“ објавио је интервју сa деканом Машинског факултета, проф. др Владимиром Поповићем, који је будућим студентима поручио да је упис на Машински факултет прави избор, јер на тај начин уписују факултет који ће им омогућити сигурност и развој на професионалном и личном плану.  Интервју преносимо у целини. Иако се механика и наука о машинама на Универзитету у Београду изучава 150 година, Машински факултет овог октобра слави 75 година постојања. Пре прославе, факултет ће отворити врата за нову генерацију бруцоша, а анализе последњих година показују да се сваког јуна овде тражи индекс више. У разговору за Политику, декан проф. др Владимир Поповић поручује матурантима да упишу факултет који се… опширније…

РТС Лаб – ПРИЧА О ЛЕТЕЊУ: Гостовање ван. проф. др Огњена Пековића

О томе, како функционишу летелице, ко их прави и ко њима управља? Какви су изгледи да ускоро полетимо 3Д штампаним авионом? О овим и другим актуелним питањима из области ваздухопловног инжењерства за РТС Лаб говорио је др Огњен Пековић, ванредни професор Катедре за ваздухопловство Машинског факултета у Београду. Др Пековић је на ову тему говорио заједно са  господином Маријаном Пендићем из Ваздухопловне академије у Београду. опширније…