Петнаести сусрет војних машинаца: Традиција војноиндустријског инжењерства у Србији

Катедра за системе наоружања Машинског факултета у Београду ове године је обележила 76 годинa постојања. Основана је давне 1948. године као Катедра за војно машинство и носилац једног од одсека Машинског факултета на коме се у то време изучавало опште-машинско, железничко-бродско, ваздухопловно-моторизацијско и војно инжењерство. Годишњица катедре обележена је јубиларним петнаестим по реду, окупљањем машинаца који су студије завршили на смеру за Војно машинство, односно Модулу за системе наоружања, као и њихових професора који су предавали или још увек предају на овој катедри. Иницијативу за одржавање ових годишњих сусрета покренула је генерација дипломираних машинских инжењера која је студије уписала 1974. године. Сусрети су временом постали традиционално место дружења свих генерација војних машинаца, на којима се размењују актуелне информације из сфере… опширније…

Докторска дисертација на увиду јавности

О  Б  А  В  Е  Ш  Т  Е  Њ  Е Докторска дисертација и реферат Комисије о урађеној докторској дисетрацији “АУТОНОМНО ПОЗИЦИОНИРАЊЕ И ГЕНЕРИСАЊЕ ОПТИМАЛНИХ ПУТАЊА БЕСПИЛОТНИХ ВАЗДУХОПЛОВНИХ СИСТЕМА ПРИ СЛЕТАЊУ“ студента мр ДРАГАНА РАКОВИЋА, дипл. инж. маш налазе се у Библиотеци Машинског факултета на увиду јавности 30 дана. Београд,  25.12.2024. год. опширније…

Промовисана нова генерација инжењера машинства

На Машинском факултету Универзитета у Београду промовисана је нова генерација дипломаца. На свечаности, која је тим поводом одржана у Свечаној сали факултета, промовисано је 168 инжењера машинства, који су дипломирали у 2022/23. и 2023/24. академској години. Младим колегама, дипломе о завршеним основним академским студијама уручила је продекан за наставу, проф. др Живана Јаковљевић и том приликом истакла да могу да буду поносни на диплому коју добијају, као и на то што су део једне велике породице која броји више од 25 хиљада алумниста Машинског факултета. „Додела диплома је Велики дан за сваког од вас, а то је уједно и један од најсвечанијих дана у животу наше школе. Честам вам завршетак основних академских студија и желим вам пре свега успешан наставак… опширније…

Наставак сарадње са Институтом за механику Универзитета „Ломоносов“

У оквиру уговора о билатералној сарадњи Машинског факултета у Београду и Института за механику Московског државног универзитета „Ломоносов“ проф. др Александар Обрадовић,  научни саветник, боравио је у студијској посети овој престижној научној установи, од 3. до 19. децембра ове године. Студијска посета је део редовних активности на реализацији заједничког пројекта „Проучавање динамике механичких система са дискретним и континуално распоређеним масама“, у којем учествују истраживачи Машинског факултета и њихове колеге са Института за механику. Проф. Обрадовића је примио и пожело му добродошлицу директор Института, проф. др  Дмитриј Георгиевски, који обавља и дужност продекана на Факултету за механику и математику на истом универзитету. Као званични представник Српског друштва за Механику проф. Обрадовић се састао и са академиком Руске академије наука (РАН) Ирином Горјачевом,… опширније…

Машинци бриљирали и на овогодишњем студентском КГХ такмичењу

Дeјан Лепојевић и Јован Матић, донедавно студенти мастер студија на модулима за Термомеханику и Аутоматско управљање Машинског факултета у Београду, а сада мастер инжењери машинства, освојили су прву и другу награду на Националном студентском такмичењу из области климатизације, грејања и хлађена, које је одржано у оквиру 55. Међународног конгреса и изложбе о КГХ 2024. Прву награду освојио је Дејан Лепојевић за рад Интеграција соларног система у систем даљинског грејања, под меторством проф. др Милана Гојака са Катедре за термомеханику. Као аутор победничког рада, Дејан ће наредне године представљати Друштво за КГХ и Републику Србију на европском REHVA студентском такмичењу,  које ће се одржати 2025. године у Милану, под  покровитељством Европске асоцијајције органзација грејања, хлађења и климатизације. Друга награда припала је… опширније…

Newsmax Balkans: Будућност хуманоидне роботике – гостовање проф. др Зорана Миљковића

Хуманоидни роботи све су заступљенији у нашој свакодневици. Иако тешко могу заменити људски рад, вредни су помоћници у обављању рутинских послова. Већ су нашли примену у производњи, здравству, образовању и другим сегментима дрштва. Они су будућност интеракције два света, људи и робота. На жалост, многи заборављају да је колевка савремене роботике управо Београд. Прва интензивнија истраживања на пољу роботике у Србији почела су шездесетих година прошлог века, када је настала такозвана Београдска школа роботике, чији су оснивачи академици, проф. Рајко Томовић и проф. Миомир Вукобратовић. Најзначјаније истраживање и уједно најважнији корак у развоју Београдске школе роботике био је рад проф. Вукобратовића о тачки нула момента, објављен још 1968. године. Реч је о теоријском моделу кретања хуманоидног робота на коме се… опширније…

Машински факултет важан партнер ELI ERIC иницијативе

Машински факултет Универзитета у Београду био је домаћин научне конференције „Интензивни ласери и њихова употреба: ELI перспективе“, која је одржана у среду, 11. децембра, у сарадњи са са ELI ERIC (Extreme Light Infrastructure European Research Infrastructure Consortium).  Организатори скупа су проф. др Ђорђе Чантрак, шеф Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе, амбасада Мађарске у Републици  Србији, као и проф. др Предраг Ранитовић са Физичког факултета Универзитета у Београду. Циљ конференције је био  да се успоставе још боље истраживачке везе између српских и мађарских научника, као и да се српској научној заједници представи ELI ERIC, водећa светскa инфраструктурa за истраживања заснована на ласерима, која омогућава истраживања у физици, хемији, материјалима, медицинским наукама и технолошким иновацијама.  Учесници су имали прилику да… опширније…

Airbus Defence and Space симпозијум: Сателитске технологије – будућност и изазови

Сателитске технологије имају све значајнију улогу у савременом свету. Њихова примена је веома широка и обухвата различите сегменте, од пољопривреде до војног сектора. Ове технологије, не само да  омогућавају ефикасност и прецизност у доношењу стратешких одлука, већ доприносе одрживом развоју и бољем квалитету живота у друштву. О најновијим достигнућима и иновацијама у овој области дискутовало се на једнодневном симпозијуму посвећеном технологијама сателитског надгледања и напредним софтверима за анализу, који је у уторак, 10. децембра, одржан на Машинском факултету у Београду, у организацији  компаније „Airbus Defence and Space“. Симпозијум је резултат вишегодишње  успешне сарадње Ербаса и Машинског факултета, а представници ове компаније, Александар Бојанић, регионални директор продаје за источну Европу и Џо Коти, менаџер за продају и развој пословања у „Imaging… опширније…

SIM Chellenge 2024: Прва награда Беоавии за пројекат “Fire Fly”

Седми Е-Мобилити форум завршен је проглашењем победника такмичења “Student Innovative Mobility Challenge – SIM Chelenge 2024”, које има за циљ развој иновативних идеја у области урбане мобилности.  Такмичење је ове године одржано по други пут,  а право учешћа имали су академци техничких факултета универзитета у Београду, Крагујевцу, Новом Саду и Нишу. Победник такмичења је студентски тим Беоавиа са пројектом Fire Fly – иновативним решењем за брзо и ефикасно гашење пожара, посебно у урбаним срединама где су приступ и брзина кључни. Реч је о беспилотној летелици “Хидра” ВТОЛ конфигурације која јој омогућава вертикално узлетање и слетање, а самим тим и приступ ограниченим просторима. Летелица је направљена је од композитних материјала и опремљена је аутопилотом и специјално дизајнираним системом за гашење пожара… опширније…

Седми Е-Мобилити форум: Одржива урбана мобилност као пиоритет

Будућност е-мобилности захтева иновације и стално прилагођавање новим трендовима. Развој нових технологија, укључујући електричне и хибридне системе, као и водоничне горивне ћелије, представља кључни аспект будућности е-мобилности. Ове технологије ће бити неопходне за постизање циљева у области одрживог транспорта, посебно у градским срединама. У том смислу, сарадња између академске заједнице, индустрије и других институција у развоју нових решења и технологија, јесте кључна за напредак Србије у области електричне и аутономне мобилности, истакнуто је првог дана Седмог E-Mобилити форума, који je 11. и 12. децембра одржан на Машинском факултету у Београду. E-Мобилити форум је годишњи догађај који се фокусира на изазове и иновативна технолошка решења из области аутомотива и урбане мобилности. Скуп организују Национална асоцијација аутономних и електричних возила (НААЕВ) и… опширније…