Петнаести сусрет војних машинаца: Традиција војноиндустријског инжењерства у Србији

Катедра за системе наоружања Машинског факултета у Београду ове године је обележила 76 годинa постојања. Основана је давне 1948. године као Катедра за војно машинство и носилац једног од одсека Машинског факултета на коме се у то време изучавало опште-машинско, железничко-бродско, ваздухопловно-моторизацијско и војно инжењерство.

Годишњица катедре обележена је јубиларним петнаестим по реду, окупљањем машинаца који су студије завршили на смеру за Војно машинство, односно Модулу за системе наоружања, као и њихових професора који су предавали или још увек предају на овој катедри.

Иницијативу за одржавање ових годишњих сусрета покренула је генерација дипломираних машинских инжењера која је студије уписала 1974. године. Сусрети су временом постали традиционално место дружења свих генерација војних машинаца, на којима се размењују актуелне информације из сфере науке, струке и одбрамбене индустрије. Анализирају се теме из домена система наоружања и покрећу различите иницијативе.

(Проф. др Александар Грбовић)

Учеснике овогодишњег сусрета, у име деканског колегијума Машинског факултета у Београду, поздравио је проф. др Александар Грбовић, продекан за финансије, који је указао на значај Катедре за системе наоружања и подршку управе њеном даљем развоју.

                 (Проф. др И. Божић)                               (Проф. др П. Елек и мр С. Орашанин)

Проф. др Иван Божић, директор Алумни фондације Машинског факултета у Београду, такође се обратио учесницима скупа и истакао значај ревитализације фондације, као и њених циљева и активности и позвао војне машинце да се путем новог веб-сајта региструју у Клуб војних машинаца и укључе у активности Алумни фондације. Колегама се обратио и проф. др Предраг Елек, шеф Катедре за системе наоружања, који се захвалио на одзиву и укратко представио текуће активности и планове Катедре.

Велику пажњу привукло је предавање пуковника у пензији Милана Комара, морнаричког техничког официра, са темом „Подморница – сложени борбени систем“. На бази великог знања и искуства у домену подморничарства, пуковник Комар је представио различите техничке аспекте и инжењерска решења, као системе наоружања карактеристичне за подморнице, као и правце развоја и перспективе у овој веома занимљивој области.

Као и ранијих година, највеће ангажовање у организацији скупа имао је мр Слободан Орашанин. Основни циљ окупљања војних машинаца је афирмација ове специфичне струке и промовисање улоге и значаја саме катедре, као и кадра који се на њој образује и чини окосницу војне индустрије наше земље.

Катедра за системе наоружања је од свог оснивања имала значајну улогу у образовању инжењера, будућих конструктура муниције и наоружања. О њеном значају најбоље говори чињеница да су конструктури скоро целокупног наоружања и муниције домаће производње били управо студенти и наставници ове катедре. Та решења су својевремено довела домаћу наменску индустрију у сам светски врх.

У истраживањима Катедра се ослања на поменута искуства и сопствена решења и развијене програмске пакете, али и на комерцијалне хидрокодове који омогућавају успешно решавање сложених задатака везаних за ову област. У плану је ревитализација лабораторије у оквиру које се налази и балистички тунел дужине 60 метара. Са поменутим потенцијалима Катедра је у потпуности спремна за сарадњу са домаћим и страним компанијама.

(Извор: Катедра за системе наоружања)

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.