Дeјан Лепојевић и Јован Матић, донедавно студенти мастер студија на модулима за Термомеханику и Аутоматско управљање Машинског факултета у Београду, а сада мастер инжењери машинства, освојили су прву и другу награду на Националном студентском такмичењу из области климатизације, грејања и хлађена, које је одржано у оквиру 55. Међународног конгреса и изложбе о КГХ 2024.
Прву награду освојио је Дејан Лепојевић за рад Интеграција соларног система у систем даљинског грејања, под меторством проф. др Милана Гојака са Катедре за термомеханику.
Као аутор победничког рада, Дејан ће наредне године представљати Друштво за КГХ и Републику Србију на европском REHVA студентском такмичењу, које ће се одржати 2025. године у Милану, под покровитељством Европске асоцијајције органзација грејања, хлађења и климатизације.
Друга награда припала је Јовану Матићу за рад Стратегија управљања система климатизације анфитеатра за различите сценарије заузетости, под менторством проф. др Милана Ристановића са Катедре за аутоматско управљање. Трећу награду освојио је Александар Бардак са Факултета техничких наука у Новом Саду за рад Примена фазно променљивих материјала – симулација утицаја на температуру и енергетску ефикасност објекта, под менторством проф. Мирослава Кљајића.
Традиционално студентско КГХ такмичење одржано је 12. децембра, а право учешћа имали су студенти заврших година основних и мастер студија (са пријављеним/одбрањеним дипломским и мастер радовима) са факултета у Републици Србији на којима се изучавају области грејања, хлађења и климатизације. У финалној рунди такмичења представљено је шест радова студената машинских и сродних техничких факултета универзитета у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, а радове је оцењивао жири у саставу: проф. др Маја Тодровић, председница жирија са Машинског факултета у Београду, проф. др Данијела Николић са Факултета инжењерских наука у Крагујевцу, проф. др Миљан Марашевић са Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву, проф. Марко Игњатовић са Машинског факултета у Нишу и доц. др Игор Мујан са Факултета техничких наука у Новом саду.
Такмичење је отворила проф. др Маја Тодоровић укратко подсећајући на пропозиције такмичења и начину одређивања победника. Сви учесници су своје радове, презентације, као и постере припремили на енглеском језику према пропозицијама националног такмичења, које усклађене са правилима европског REHVA такмичења. После излагања својих радова, учесници су одговарали на питања чланова жирија. Узимајући у обзир саме радове, усмене презентације, одговоре на питања и постер презентације, жири је констатовао да су сви радови били одлични и у малом распону поена.
Највећи број бодова добио је рад Дејана Лепојевића, који је проглашен и победником овогодишњег такмичења. У оквиру рада представљени су резултати анализе интеграције термичког соларног система у топлани Церак, која је у саставу Јавног Комуналног Предузећа „Београдске електране“. После објављивања резултата жирија и уручења награде, Дејан је се захвалио организаторима такмичења на признању, а посебну захваност упутио је професорима Машинског факултета, свом ментору проф. др Милану Гојаку и проф. др Тамари Бајц, за несебичну поршку и стечено знање током израде рада.
Овогодишњи, 55. Међународни конгрес и изложба о КГХ одржан је од 11. до 13. децембра на Београдском сајму у организацији Друштва за КГХ Србије при Савезу машинских и електротехничких инжењера и техничара Србије (СМЕИТС). Конгрес је и ове године окупио је велики број стручњака из земље и света, који су дискутовали о најновијим достигнућима у науци и струци у области КГХ.
Друштво за КГХ велику пажњу посвећује и студентима старијих година машинских факултета у земљи и региону. Више стотина студената сваке године организовано долази на скупове о КГХ, где их чека посебан програм, а од пре неколико година организује и Национално студентско такмичење чији победник представља свој факултет, Друштво за КГХ Србије и Републику Србију на РЕХВА-ином студентском такмичењу.
(Извор: Машински факултет)