Беоавиа: Студентски тим који развија беспилотне летелице

Први пут прошле године универзитетски тим Беоавиа осмислио је и конструисао радио управљиву летелицу са великим корисним оптерећењем ради учешћа на међународном студентском такмичењу Air Cargo Chellenge  у Штутгарту. Тим од 30-так студената стационираних на Машинском факултету самостално је осмислио, дизајнирао, израдио и тестирао најпре пробну, а онда и финалну теретну летелицу коју покреће мотор од 500 вати. Тренутно раде на новом изазову – пројектовању и изради тзв. VTOL летелице на електрични погон за New Fly Competition 2020, такмичење које се у септембру одржава у Хамбургу. опширније…

Друмска стрела – Први Формула Студент тим у Србији

Како одолети изазову да током студија радите на конструисању изради и вожњи малог тркачког аутомобила који ће се такмичити на светском такмичењу под називом Формула Студент. Овакву прилику студентима Универзитета у Београду пружио је Машински факултет отворивши своје радионице и менторску подршку за израду студентске формуле. Раме уз раме са универзитетским тимовима из целог света од 2010 на Формула Студент такмичењу је и тим Друмска Стрела који окупља више од 50 чланова са девет различитих факултета. опширније…

Confluence Belgrade: Студенти Машинског факултета у врху светске бродоградње

Са светског такмичења студената бродоградње Hyidrocontest 2018 студенти Машинског факултета вратили су се са златним одличијем, победивши у трци бродова за превоз тешког терета. Њихово идејно решење, нацрт, прорачун, израда пројекта и мало пловило за превоз терета на даљинско управљање које су само израдили било је најиновативније са најбољим карактеристикама и за најкраће време стигло је на циљ. Захваљући овом успеху наш студентски тим позван је у Монако на још изазовније такмичење Solar & Energy Boat Challenge 2020 за које се израђује већи брод којим управља човек. Поред студентских тимова наступају велике бродограђевне компаније, а такмичење се организује у три категорије… опширније…

Због корона вируса одложен панел о Индустрији 4.0 у Пожеги

Панел о Индустрији 4.0 под називом “Пример најбоље праксе – Инмолд”,  који је требало да се одржи 26. марта у Пожеги, одлаже се због новонастале ситуације у вези са корона вирусом. Овај, 26. по реду, скуп посвећен новој индсутријализацији Србије на моделу И4.0 биће одржан када се ситауција око COVID-19 стабилизује. О новом датуму одржавања панела учесници ће бити накнадно обавештени. (Извор: Машински факултет)     опширније…

In memoriam: Академик Владан Ђорђевић – Наука као животни пут

„Није лако говорити о себи. Ипак, могу да кажем да је мој професионални пут одређен низом срећних околности или, како се то у науци назива, „ефектом лептира“. У теорији детерминистичког  хаоса овим термином се описује како мали узроци могу да утичу и имају значајне ефекте на велике системе у одређеном временском периоду. У мом случају, „ ефекат лептира“ је увек имао позитиване исходе. Отварао ми је нове могућности и нове изазове.“ Овим речима академик Владан Ђорђевић започиње причу о свом о професионалном путу, узорима, изазовима, инспирацији, научним резултатима… Академик Српске академије науке и уметности (САНУ),  дипломирани машински инжењер, редовни професор у пензији Машинског факултета у Београду, др Владан Ђорђевић рођен је у Крушевцу (1938), где је завршио основну школу и… опширније…