Важно обавештење за самофинансирајуће студенте

Позивају се студенти који нису потписали Изјаву о финансијском задужењу (анекс уговора) за школску 2024/2025. годину, а који желе да остваре право на покриће 50% плаћене школарине у складу са чланом 71. Закона о високом образовању да се у понедељак 07.04.2025. године јаве на шалтере Службе за студентске послове у периоду од 12:30 до 14:30 како би потписали Изјаву о финансијском задужењу (анекс уговора). опширније…

Докторска дисертација на увиду јавности

Докторска дисертација и реферат Комисије о урађеној докторској дисетрацији СИСТЕМ ЗА ДАЉИНСКО ПИЛОТИРАЊЕ ЛЕТЕЛИЦОМ СА ПАРАМЕТРИМА КРЕТАЊА ЛЕТЕЛИЦЕ У ПОВРАТНОЈ СПРЕЗИ студента МИЛОША ПЕТРАШИНОВИЋА, маст. инж. маш налазе се у Библиотеци Машинског факултета на увиду јавности 30 дана. Београд,  04.04.2024. год.   опширније…

Сарадња са Пекиншким технолошким институтом

О томе шта се дешава људском организму током боравка у космосу, односно, како бестежинско стање делује на функционисање рада срца, крвног притиска, мишиће, али психу и која је улога биомедицинског инжењерства у превентиви и ублажавању евентуалних последица, говорио је водећи кинески стручњак у тој области, проф. др Yulin Deng са престижног Пекиншког института за технологију ( Beijing Institute of Technology – BIT). Проф. Денг je академик Међународне академије астронаутике и председник Одељења природних наука, водећи истраживач Института за интеграцију медицинског инжењерства и оснивач и декан Школе за природне науке на Пекиншком технолошком институту. Био је гост Катедре за биомедицинско инжењерство Машинског факултета у Београду, где је 28. марта одржао веома посећено предавање на тему „Свемирско биомедицинско инжењерство“. Проф. Денг се… опширније…

Стручна пракса у Електропривреди Србије

Електропривреда Србије је објавила оглас за стручну праксу за значајан број студената Универзитета у Београду – Машинског факултета. Текст огласа који садржи информације о огранцима Електропривреде у којима се може обавити стручна пракса, броју расположивих места и терминима праксе можете погледати ОВДЕ. Сви заинтересовани студенти могу се пријавити за обављање стручне праксе у Електропривреди Србије на један од следећих начина: Попунити УПИТНИК и доставити га са званичне студентске имејл адресе на имејл адресу: ssit@mas.bg.ac.rs или Пријавити се лично на шалтеру број 3 Службе за студентске послове радним данима од 12:30 до 14:30 часова Рок за пријављивање је 12.05.2025. године.       опширније…

Међународна студентска недеља у Београду од 20. до 28. јула у Београду

Међународна студентска недеља у Београду (International Student Week in Belgrade – ISWiB) је интернационални фестивал који се одржава у Београду од 20. до 28. јула 2025. године и  који већ дуги низ година окупља студенте из преко 50 држава широм света. Идеја фестивала је да се млади у мултикултуралном окружењу баве највећим проблемима данашњег друштва и да путем радионица које се користе разним методама пруже свој допринос решавању тих проблема. Ове године славимо 18. годину постојања и овогодишња тема је Јединство у различитостима. Студенти ће моћи да учествују у 8 занимљивих радионица као што су: мјузикл, денс, људска права, очување животне средине и друге. Осим едукативног програма, младима се пружа могућност упознавања Београда и размена мишљења са својим вршњацима у… опширније…

Допринос машинаца у стандардизацији хидроенергетике у РС

У оквиру Института за стандардизацију Србије функционишу бројне комисије које чине експерти из различитих области привреде. Како би стручној и широј јавности приближио рад ових стручних тела, Институт је у првом овогодишњем броју билтена “Стандардизација”  посебну пажњу посветио раду Комисије за стандарде и сродне документе N004 – Хидрауличне турбине. Ова комисија преузима и развија стандарде за различите типове хидрауличних турбина, кључних за велике и мале хидроелектране, а њене надлежности и активности представио је у свом ауторском тексту проф. др Иван Божић,  руководилац Лабораторије за истраживање, развој, испитивање и оптимизацију хидроелектрана у оквиру Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе Машинског факултета у Београду, који је уједно и председавајући комисијом. Текст преносимо у целини. Основне надлежности и приоритетне активности Комисије за… опширније…

Српско-руска научна сарадња у области вештачке интелигенције

Др Снежана Кирин, научни саветник у Иновационом центру Машинског факултета у Београду одржала је позивно предавање на онлајн научном семинару „Етика вештачке интелигенције“, који је одржан 28. марта у организацији Санктпетербуршког огранка Института за историју природних наука и технике Руске академије наука. У раду скупа учествовали су водећи руски и страни истраживачи који су дискутовали о актуелним питањима етичких аспеката вештачке интелигеније, неуротехнологија, проблемима интеракције између људи и алогритама, као и перспективама и ризицима увођења вештачке интелигенције у различите сфере живота. Предавање др Кирин на тему „Истраживање механизма развоја знања и технологије у Европи коришћењем алата вештачке интелигенције” односило се на примену вештачке интелигенције на одређивање драјвера који покрећу иновације у државама Европе, у зависности од тога колико улажу у… опширније…