О томе шта се дешава људском организму током боравка у космосу, односно, како бестежинско стање делује на функционисање рада срца, крвног притиска, мишиће, али психу и која је улога биомедицинског инжењерства у превентиви и ублажавању евентуалних последица, говорио је водећи кинески стручњак у тој области, проф. др Yulin Deng са престижног Пекиншког института за технологију ( Beijing Institute of Technology – BIT).
Проф. Денг je академик Међународне академије астронаутике и председник Одељења природних наука, водећи истраживач Института за интеграцију медицинског инжењерства и оснивач и декан Школе за природне науке на Пекиншком технолошком институту. Био је гост Катедре за биомедицинско инжењерство Машинског факултета у Београду, где је 28. марта одржао веома посећено предавање на тему „Свемирско биомедицинско инжењерство“.
Проф. Денг се најпре осврнуо на кратак историјат развоја кинеског свемирског програма, а затим је указао и на изазове са којима се биомединско инжењерство сусреће с развојем свемирских технологија. Говорио је и о примени традиционалне кинеске медицине у космичкој медицини, а представио је и досадашња достигнућа биомедицинског инжењерства која су нашла примену у свакодневној медицинској пракси.
У оквиру предавања одржана је и презентација Пекиншког института за технологију на којој су представљене образовне и истраживачке могућности те престижне научно-истраживачке институције, а представљена је и компанија iCooling Technology(HK) Co., Ltd, из Хонг Конга која блиско сарађује са овим институтом и у свом пословању примењује најновије резултате истраживања у области свемирских технологија.
Пре предавања, кинеску научно-приведну делегацију, у којој су, поред проф. Денга, били и ван. проф. др Dao Zhang из Школе за медицинске технологије и г-дин Yiming Zhao, потпредседник и директор компаније iCooling Technology(HK) Co., Ltd, примио је декан Машинског факултета у Београду, проф. др Владимир Поповић.
Састанку су присуствовали и проф. др Маја Тодоровић, продекан за међународну сарадњу и развој, проф. др Лидија Матија, шеф Катедре за биомедицинско инжењерство, проф. др Ђуро Коруга, оснивач Центра за молекуларне машине и Модула за биомедицинско инжењерство на Машинском факултету у Београду.
У срдачном и пријатељском разговору размењене су информације о образовним и истраживачким ресурсима две институције, као и могућим видовима сарадње у областима образовањa и истраживањa, кроз размену студената и формирање заједничких пројеката из области биомедицинског инжењерства, посебно у домену космичких истраживања.
Током посете гости из Кине имали су прилику да обиђу и неке од лабораторија Катедре за биомедицинско инжењерство, међу којима је и Нанолаб – лабораторија за напредну карактеризацију материјала, опремљену савременом опремом за нанокарактеризацију и спектроскопску анализу материјала, која омогућава истраживања у широком опсегу научних дисциплина, као и Лабораторију за рану дијагностику.
(Извор: Машински факултет)