Конкурс за упис на прву годину Мастер академских студија школске 2024/2025. године у другом конкурсном року

Електронска претпријава је ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ КАНДИДАТЕ и обавља се у периоду од од 15. до 21. октобра 2024. године. ПРИЈАВЉИВАЊЕ кандидата вршиће се 18. октобра и 21. октобра 2024. године од 12:30 – 14.30 часова на шалтерима Службе за студентске послове. БРОЈ СТУДЕНАТА КОЈИ СЕ УПИСУЈЕ (ПРЕОСТАЛА МЕСТА): На студијском програму Мастер академске студије – Машинско инжењерство преостало је 65 буџетска и 29 самофинансирајућа места на следећим модулима: На студијском програму Мастер академске студије – Индустрија 4.0 преостало је 13 самофинансирајућих места. У другом конкурсном року могу да конкуришу и кандидати који су били уписани на мастер академске студије на Машинском факултету у Београду и они се уписују у статусу самофинансирајућих студената. Све детаље везане за конкурс и упис можете наћи… опширније…

Промоција књиге “Редуктори турбовратилних мотора – Приручник за конструкцију и испитивање“ – среда, 16. октобар у 13 часова

Промоција књиге “Редуктори турбовратилних мотора – Приручник за конструкцију и испитивање”, аутора професора емертиуса др Милосава Огњановића, ван. проф. др Ненада Коларевића и научног сарадника др Милоша Станковића, биће одржана у среду, 16. октобра 2024. године у Свечаној сали Машинског факултета у Београду, са почетком у 13 часова. У име домаћина, присутне ће поздравити декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, а скупу ће се обратити и проф. др Бранислав Јојић, председник скупштине компаније ЕДеПро (Engine Design and production), која је уз „Академску мисао“ један од издавача књиге. О теми књиге, њеној намени, научном и стручном  доприносу говориће рецензенти: проф. др Божидар Росић са Машинског факултета у Београду, проф. др Војислав Милтеновић са Машинског факулета у Нишу, проф. др Синиша… опширније…

Предавање проф. Момчила Павловића: Савезничка бомбардовања Србије 1943-1944.

Током своје вишедеценијске традиције Машински факултет је поред значајног доприноса развоју науке и образовања у Србији, различитим активностима на ширем друштвеном плану, посебно кроз неговање културе сећања на најважније догађаје у историји нашег народа, у великој мери доприносио очувању основних националних вредности и интереса. Једна од таквих активности је и  недавно предавање “Савезничка бомбардовања Србије 1943-1944. године”.  О овој теми, која још увек није потпуно научно истражена и изазива различите погледе и виђења, говорио је историчар, проф. др Момчило Павловић. Савезничко бомбардовање Србије у Другом светском рату трајало је од октобра 1943. до  новембра 1944. године. Први град који су савезници бомбардовали био је Ниш, 20. октобра 1943. године, а последњи град који је бомбардован било је Ужице, 21. новембра… опширније…