Сателитске технологије имају све значајнију улогу у савременом свету. Њихова примена је веома широка и обухвата различите сегменте, од пољопривреде до војног сектора. Ове технологије, не само да омогућавају ефикасност и прецизност у доношењу стратешких одлука, већ доприносе одрживом развоју и бољем квалитету живота у друштву.
О најновијим достигнућима и иновацијама у овој области дискутовало се на једнодневном симпозијуму посвећеном технологијама сателитског надгледања и напредним софтверима за анализу, који је у уторак, 10. децембра, одржан на Машинском факултету у Београду, у организацији компаније „Airbus Defence and Space“.
Симпозијум је резултат вишегодишње успешне сарадње Ербаса и Машинског факултета, а представници ове компаније, Александар Бојанић, регионални директор продаје за источну Европу и Џо Коти, менаџер за продају и развој пословања у „Imaging Intelligence“ сектору, представили су капацитете и технологије оптичког надзора које „Airbus Defence and Space“ развија за примену у војном и цивилном сектору.
„Идеја симпозијума је да научној и привредној заједници, као и надлежним институцијама представимо компанију и наша решења у области сателитских технологија, али и да разменимо знања и разговарамо о потенцијалима примене ове технологије за потребе различитих сектора у Србији“, рекао је у поздравној речи Александар Бојанић, иначе, дипомац Машинског факултета у Београду.
У уводном делу симпозијума представљени су Ербасови сателити и „Imaging Analytics“ производи, односно преглед сателитских снимака високе резолуције, као и софтверска решења за обраду тих снимака. Затим је било речи о управљању кризама у случају атмосферских непогода, као и о употреби сателита као помоћи у ванредним ситуацијама. Посебан део скупа био је посвећен оптичким способностима сателита и примени технологије вештачке интелигенције и машинског учења у анализи података.
О техничким предностима Ербасових сателита, који се пројектују наменски за специфичне мисије и примене, односно, покривају широк спектар апликација, од војне употребе до цивилног надзора, пољопривреде и управљања хитним ситуацијама, говорио је Џо Коти.
Приказан је Ербасов систем „Plеiades Neo“, са резолуцијом од 30 центиметара, што га чини једним од најпрецизнијих комерцијално доступних сателита на свету. Овај систем користи шест спектралних трака, што омогућава анализу различитих феномена, површина и материјала. Радар са синтетичком апертуром (SAR) омогућава снимање у свим временским условима, укључујући ноћ и може да продре кроз облаке, што је од великог значаја за примену у условима лоше видљивости.
Коти се затим осврнуо и на софтверске алате који уз помоћ вештачке интелигенције и машинског учења добијене снимке претвараују у корисне информације. Ови алати, како је навео, могу аутоматски да детектују и класификују промене у инфраструктури, анализирају обрасце употребе пољoпривредног и грађевинског земљишта, као и разне активности и промене у урбаним окружењима.
Говорећи о предностима примене сателитских технологија, истакао је да, осим што значајно смањују трошкове прикупљања података, истовремено помажу државним институцијама и привредним организацијама да доносе информисане одлуке, као што су управљање ресурсима, урбанистичко планирање и мониторинг животне средине, што је од велике важности за одржив развој и ефикасно управљање ресурсима.
Како је истакнуто, даљи развој сателитских технологија имаће кључну улогу у будућем управљању ресурсима. С тим у вези, представници Ербаса су изразили спремност за упостављање техничко-технолошке сарадње са институцијама у Србији у домену развоја и примене ове технологије у цивилном и војном сектору.
(Извор: Машински факултет)