Седми Е-Мобилити форум завршен је проглашењем победника такмичења “Student Innovative Mobility Challenge – SIM Chelenge 2024”, које има за циљ развој иновативних идеја у области урбане мобилности. Такмичење је ове године одржано по други пут, а право учешћа имали су академци техничких факултета универзитета у Београду, Крагујевцу, Новом Саду и Нишу.
Победник такмичења је студентски тим Беоавиа са пројектом Fire Fly – иновативним решењем за брзо и ефикасно гашење пожара, посебно у урбаним срединама где су приступ и брзина кључни. Реч је о беспилотној летелици “Хидра” ВТОЛ конфигурације која јој омогућава вертикално узлетање и слетање, а самим тим и приступ ограниченим просторима.
Летелица је направљена је од композитних материјала и опремљена је аутопилотом и специјално дизајнираним системом за гашење пожара који користи термалне камере и алгоритме вештачке интелигенције за лоцирање најтоплијих тачака. На доњој страни летелице налази се Cargo Bay са механизмом који се окреће за 360 степени и у којем су смештене патроне са средством за гашење пожара. Када дође до места пожара летелица прелази у вертикални лет и испаљује патроне у центре пожара које алгориатм вештачке интелигенције одреди коришћењем термалних камера. Ово решење омогућава брзо и ефикано реаговање на пожаре и пре него што стигну класичне ватрогасне јединице, чиме се потенцијално смањује штета.
Друго место освојили су студенти Саобраћајног факултета у Београду за пројекат Infrasyng који се фокусира на развој симулационог софтвера за паметно инфраструктурно планирање саобраћаја.
Софтвер користи софистициране алгоритме симулације и анализу података прикупљених путем сензора и камера. Овај софтвер омогућава интеграцију најпоузданијих доступних података како би се оптимизовало планирање инфраструктуре у реалном времену. Циљ пројекта је да реши проблем касног планирања и да пружи решења која ће омогућити високи ниво поузданости и дугорочне користи за друштво, економију и заштиту животне средине. Корисници овог софтвера су претежно државне институције које управљају саобраћајном инфраструктуром и комуникационим мрежама.
Треће место заузели су студенти ФОН-а и Грађевинског факултета Универзитета у Београду који су представили пројекат Need for Green.
Реч је о иновативним и еколошки одрживим аутобуским стајалиштима у урбаним срединама, чији је крајњи циљ побољшање квалитета ваздуха и биолошке разноврсности. Пројекат предвиђа постављање тзв. зелених кровова на аутобуска стајалишта, што може да допринесе смањењу ефекта урбаних топлотних острва и побољшању квалитета ваздуха. У ту сврху користе се специјалне биљке које су отпорне на екстремне временске услове и не захтевају честу негу, што их чини одрживим решењем. Овај приступ не само да побољшава естетски изглед урбаних средина, већ и доприноси очувању животне средине и одрживом развоју.
Такмичење је органзовала Национална асоцијација аутономних и електричних возила – НААЕВ, уз подршку EIT UM-a (European Institute of Innovation and Technology – Urban Mobility). После строге селекције, у ужи избор за главну награду од 300 хиљада динара ушло је пет студентских тимова, који су другог дана Е-Мобилити форума имали прилику да жирију и учесницима представе своја иновативна решења, након чега су проглашени победници.
Сви тимови су награђени новчано, а победнички тим добија и менторство у даљем развоју пројектне идеје, подршку у отварању стартуп-а као и могућност укључења у иновативне позиве EIT UM-a, CCAM-a i 2ZERO. Такође, победничком тиму биће финансирано путовање и присуство догађају TMWC / Tomorrow Mobility World Congress 2025, који се одржава у Барцелони у новембару 2025 године.
(Извор: Машински факултет)