Новогодишња чаролија на Машинском факултету

Деда Мраз је важан део  одрастања сваког детета и ретко шта може да замени искрену дечију радост као када испод јелке угледају новогодишњи поклон. Тако је било и протеклог викенда на Машинском факултету у Београду, где је за 140 малишана, чији родитељи раде на факултету, приређена права новогодишња чаролија. Амфитеатар А био је испуњен радозналим погледима оних најмлађих и веселим жамором њихових старијих другара док су ишчекивали да се дека у црвеном оделу и ирвасима однекуд магично појави. С великом пажњом пратили су догодовштине Деда Мраза и његових помоћника на путовању око света на које су их повели Боба Латиновић, првакиња Позоришта Бошко Буха и њене колеге. Кроз забавну, интерактивну и надасве едукативну представу “Деда Мраз у последњи час” научили… опширније…

Свечана академија поводом 80 година наставе у области ваздухопловства

Машински факултет у Београду и Катедра за вздухопловство MФ обележавају 80 година од увођења високошколске наставе у области ваздухопловства у Србији.  Свечана академија поводом овог, за нашу земљу, значајног јубилеја биће одржана у петак, 22. децембра, у 14 часова,  у Свечаној сали МФ (сала 211/II). Датум који се везује за почетак високошколског образовања у области машинства је 20. децембар 1873. године, када на Техничком факултету уведен нови предмет –  Механика и наука о машинама. Само неколико година касније, тачније 1880., тај предмет се издваја у засебан предмет – Наука о машинама.  Одлуком Министарства просвете и црквених послова, од 24. новембра 1887. године, за хонорарног професора „Науке о машинама“ постављен је инжењер Светозар Зорић, који је, све до пензионисања, 1925. Године,  био… опширније…

„Индустрија 4.0 – изазов и шанса за економски развој југоисточне Србије“

Машински факултети у Србији и Републици Српској спремни су да, у складу са захтевима четврте индустријске револуције, која подразумева дигитализацију индустријске производње, иновирају студијске програме, као и садржаје предмета у оквиру студијских програма. Ово је једна од главних порука учесника панел дискусије – „Индустрија 4.0 – изазов и шанса за економски развој југоисточне Србије“ – која је недавно одржана на Машинском факултету у Нишу. Панелисти су нагласили и важност учешћа факултета на већем броју домаћих и иностраних научно-истраживачких пројекта,  чији би резултати били у функцији  дигитализације индустријске производње.  Указали су и на неопходност јачања сарадње науке и привреде и то кроз  већи број уговора о пословно-техничкој сарадњи између факултета и компанија из окружења. Таква сарадња, како је речено, дорпинела би… опширније…