Tим истраживача МФ у посети Универзитету Xidian

Тим истраживача са Машинског факултета и Иновационог центра МФ у Београду,  боравио је од 17-27. септембра  на универзитету Xidian у кинеском граду Xi’an. Посета је реализована у оквиру програма билатералне сарадње између Србије и Кине, пројектног циклуса 2015-2017. На универзитету Xidian одржан је мини симпозијум где су чланови српског истраживачког тима представили резултате истраживања у оквиру пројекта. (Извор: Машински факултет) опширније…

Студенти МФ из Сарајева у посети Машинском Факултету

Машински факултет у Београду и Студентски парламент МФ били су домаћини студентима и професорима Машинског факултета из Сарајева. Они су боравили у дводневној посети  Београду и том приликом су изразили жељу да посете Машински факултет као, како су навели,  најстарију и највећу високошколску институцију за образовање машинских инжењера у региону. Госте из Сарајева поздравили су декан МФ, проф. др Радивоје Митровић и студент продекан Милош Ђоковић. Представљајући организацију и структуру студија машинства, проф. Митровић се посебно осврнуо на научноистраживачки рад факултета и сарадњу с привредом.  Гости из Сарајева  имали су прилику и да обиђу Факултет и ближе се информишу о Друмској стрели, лабораторијама за производно машинство и аеротунелу. Сводећи утиске о посети, изразили су задовољство што су имали прилике да… опширније…

Научни часопис МФ – FME Transactions на листи Clarivate Analyitics

Научни часопис Машинског факултета у Београду, FME Transactions, од јула ове године, налази се на Web of Science (WoS), Emerging Sources Citation Index (ESCI) листи, најпрестижније институције за индексирање научних часописа у свету: Clarivate Analytics, накадашњег Thomson Reuters-a. Званично обавештење да је наш часопис увршћен на ESCI листу ове угледне институције, добили смо 23. јула, каже у разговору за сајт МФ, главни и одговорни уредник ФМЕ FME Transactions-a, проф. др Бошко Рашуо, редовни професор МФ у пензији. Часопис FME Transactions има традицију дугу 45 година. Првобитно је излазио на српском језику под називом „Саопштења Машинског факултета“, а основни циљ је био информисање домаће јавности о научноистраживачком раду МФ. Часопис данас излази на енглеском језику, четири пута годишње, а у њему… опширније…

CADCAM grupa – CATIA & SIMULIA Abaqus – бесплатно за студенте

CADCAM група се и ове године код компаније Dassault Systemes изборила за бесплатни CATIA & SIMULIA Abaqus софтвер за студенте у Србији, Босни и Херцеговини, Хрватској и Словенији. Промоција важи до 12. новембра. Детаљније о свему на www.cadcam-group.eu/rs/blog/news/catia-simulia-abaqus-besplatna-licenca-za-studente CATIA®је водећи светски софвер за инжењеринг, пројектовање и 3D CAD вештине. Користи се за пројектовање, симулацију, анализу и производњу у различитима индустријама, попут авио индустрије, ауто индустрије, производње робе широке потрошње и индустријске опреме и у многим другим. Примењива је у индустријама свих величина, од производних гиганата, преко њиховог ланца снабдевања, до малих, независних произвођача. Abaqusје комплетно решење за реалне симулације и представља алат за анализу методом коначних елемената. У индустрији се користи како за рутинске, тако и за софистициране симулације, почев… опширније…

Фондација „Душан Павловић“ – продужен конкурс за стипендирање

Фондација „Душан Павловић“ продужила је конкурс за стипендирање два студента прве године мастер студија Машинског или сродног техничког факултета до 30. октобра 2017. године.  Детаљи конкурса су у  прилогу   опширније…

Промоција књиге проф. Ђуре Коруге – Хиперполаризована светлост

Сви они који желе да прошире своја сазнања из области фотонике и биомедицине, било из личних или професионалних разлога, могу да дођу на промоцију књиге “Хиперполаризована светлост – Основе нанобиомедицинске фотонике”, аутора др Ђуре Коруге, професора биомедицинског инжењерства и нанотехнологија на Машинском факултету у Београду. Представљање књиге заказано је за понедељак 30. октобар у 14 часова у Мадленијануму, Земун. Књига је настала као израз потребе да се презентују и систематизују нова научна сазнања о биофизичким основама људског организма, као и да се прикажу нова техничка достигнућа из области биомедицинског инжењерства до којих су аутор и научна заједница дошли у протеклих тридесет година истраживања светлости, нанотехнологија и биофизичких основа наномедицине. О књизи ће говорити, проф. др Љубиша Ракић, академик ( област… опширније…