Како се посвећеним радом и паметном иновацијом стиже до самог врха домаће студентске роботике показали су чланови тима Роботоид са Машинског факултета у Београду, који раде на развоју и изради малих аутономних мобилних робота за ЕУРОБОТ – национално и међународно такмичење у домену роботике.
Роботоид је један од укупно пет студентских тимова који у оквиру Студентског центра изврности (СЦИ) и удружења Студентска техничка такмичења (СТТ) раде на развоју различитих иновативних пројекта у области роботике, моторних возила, бродоградње, ваздухопловства и биомедицинског инжењерства. Под вођством младих, али изузетно посвећених студената, Роботоид је пример како се знање, одговорност и тимски рад претварају у инжењерску реалност. Тим броји укупно 13 чланова, међу којима су 12 студената Машинског факултета и једна студенткиња Саобраћајног факултета у Београду.
Иако ова такмичарска година тиму није донела званичну квалификацију за завршницу националног Еуробот такмичења, омогућила им је стицање нових искустава и поставила чврсте темеље за наредну сезону. Амбиција ових младих талентованих људи је да следеће, 2026. године буду један од укупно три тима који ће представљати Србију на европском ЕУРОБОТ такмичењу у Паризу.
Тим је организован у три подтима – конструкција и пројектовање, електроника и управљање, као и маркетинг – и сваки од њих је унео нови квалитет у рад на пројекту. Посебно је значајна примена нових „Smart Servo“ мотора (Waveshare RSBL45-24), што је омогућило већу прецизност и снагу механизама.
Поред тога, робот је управљан преко Maxon серво мотора и ESCON управљачких модула, са унапређеним системом повратне спрегe на бази магнетних енкодера и пасивних точкова, што је омогућило прецизну корекцију кретања. На хардверском нивоу, тим је користио Raspberry Pi 5 као микрoрачунар и Arduino Mega као микроконтролер.
Циљна мисија – слагање конструкција од дасака и конзерви – реализована је помоћу лифта и два специјализована хватача, уз додатак SIMA робота (мобилних јединица) који су обављали једноставније задатке. Иако је један технички проблем са сензорима утицао на динамичку хомологацију током квалификација у Новом Саду, то није деморалисало чланове тима. Напротив, овогодишње такмичарско искуство, како наводе, донело им је нове идеје и спремнији су него икад да наредне године достојно представљају Машински факултет и Универзитет у Београду на европској рунди ЕУРОБОТ такмичења.