Horizon 2020-ITN пројекат RЕ-FRACTURE2: Нови изазови у области напредних ватросталних материјала

Машински факулет у Београду био је домаћин међународне радионице „Material instabilities and modelling of refractory materials”, која је одржана у оквиру европског Horizon 2020 ITN пројекта „Modelling and optimal design of refractories for high temperature industrial applications for a low carbon society –  RЕ-FRACTURE2“. Основни циљ овог пројекта јесте  развој нових експерименталних метода и нумеричких модела за карактеризацију и моделовање напредних ватросталних материјала, што је од посебног значаја за индустрију.

Пројекат „Re-Fracture2“ започео је у јануару 2021. године, a Машински факултет је један од координатора пројекта у којем као партнери учествују и Универзитет у Тренту, италијанска софтверска компанија „CAEmate“ из Болцана, као и компанија „Vesuvius“, глобални лидер у области развоја и производње напредних ватросталних материјала. Ова компанија је главни корисник нумеричких алата и методологије који се развијају у оквиру пројекта, а који су усмерени на напредне керамичке материјале који се примењују на високим температурама, као што су облоге у ливницама.

„Пројекат се реализује у оквиру акције „Марија Скодловски Кири – Иновативна мрежа за обуку“ и усмерен је на докторске програме и обуку докторанта“, каже  руководилац пројекта са Машинског факултета, проф. др  Владимир Буљак са Катедре за отпорност конструкција.

Он објашњава да пројекти иновативне тренинг мреже подразумевају да докторанти проводе половину свог времена на академској институцији на којој су укључени у докторски програм, а  другу половину у индустрији, што им омогућава да стекну и практично искуство.

Када је реч о темама докторских радова у оквиру пројекта оне обухватају различите аспекте развоја напредних керамичких материјала. Конкретно, неке од тема укључују експериментално испитивање, карактеризацију, оптимизацију производа, нумеричко моделирање и друге области. Све ове активности су повезане и служе за развој значајних иновација у индустрији. Професор Буљак је изразио уверење да ће докторанти у наредној години успешно завршити своје обуке и приступити одбранама својих дисертација, што ће бити важан корак у њиховој каријери, а да ће резултати пројекта значајно допринети даљем развоју истраживања у овој области.

Говорећи о значају  пројекта проф. Буљак подсећа да пројекти из групе Horizon 2020 имају значајан утицај на развој образовања и истраживања, као и на интензивирање сарадње између академских и индустријских партнера. „Ови пројекти обезбеђују значајна финансијска средстава, која су много већа од просечних средстава доступних за докторнате. То учесницима омогућава да присуствују светским конгресима и другим научним скуповима, чиме се постиже видљивост и квалитет истраживања. С друге стране, пројекти Хоризонт 2020 подстичу сарадњу између академских институција и индустрије, што је од велике важности за развој иновација и примену истраживања у пракси“, наводи наш саговорник.

Оно што је посебно важно јесте чињеница да учествовање у овим пројектима значајно повећава видљивост факултета и истраживачких група, што отвара нове могућности за финансирање и сарадњу.  „Модерно финансирање истраживачког рада све више се окреће ка централизованим  фондовима и европским шемама и  зато је важно да институције покажу своју спремност и капацитете за реализацију пројеката“, истиче проф. Буљак.

Радионица „Material instabilities and modelling of refractory materials” је одржана 4. и 5. децембра и представља последњи тренинг у оквиру пројекта „Re-Fracture2“, који се завршава наредне године. На радионици су представљени досадашњи истраживачки резултати доктораната укључених у пројекат, а организована су и уводна предавања стручњака из различитих научно-истраживачких организација, који се баве компатибилним темама.  За младе талентоване истраживаче то је била прилика да се упознају са актуелним истраживањима у области напредних керамичких материјала, што је од посебног значаја за њихов даљи развој и укључивање у научну заједницу.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.