Студенти треће године основних академских студија и прве године мастер академских студија Машинског факултета у Београду, који слушају предмет Теорија вуче, посетили су ТПС (Депо) у Земуну – Специјализовану радионицу за одржавање електро-моторних возова и путничких вагона у среду, 13. новембра 2024. године.
Вишегодишња, веома успешна сарадња Катедре за шинска возила Машинског факултета са железничким предузећем „Србија Воз“ а.д. усмерена је првенствено на развој ускостручног кадра и заједнички рад на реализацији развојних пројеката у циљу оптимизације пословања ове компаније. Леп плод ове сарадње јесте и сусрет наставника и студената са инжењерима запосленим у ТПС Земун, који су звање мастер инжењера стекли на Катедри за шинска возила Машинског факултета.
Након упознавања са мерама заштите, безбедности и здравља на раду, студенти су у три групе обишли погона, а о делатностима радионице и организацији процеса одржавања електро-моторних возова и путничких вагона детаљније су их упознали шефови појединих сектора. Овом приликом студенти су информисани и о новом типу електро-моторног воза „Stadler KISS“, који је „Србија воз“ купио за потребе саобраћаjа на новој прузи за брзине до 200 km/h. Екстеријер и ентеријер воза су оставили снажан утисак на студенте, јер је тренутно најсавременије средство у возном парку овог предузећа. Србија воза.
Поред новог воза, студенти су имали прилику да се упознају са основним карактеристикама гарнитура руског електромоторног воза серије 412-416 (Беовоз) и “Stadler FLIRT” возова за брзине до 160 km/h. Руководилац ДЕПО-а, Владица Ћирић студенте је информисао да у ДЕПО ускоро стиже и 5 нових електромоторних возова кинеског произвођача CRRC, који су купљени за превоз путника на новоизграђеним пругама великих брзина у Србији.
Стручне посете су саставни део едукације студената на Машинском факултету и од великог су значаја за стицање практичних знања. Током обиласка хала за одржавање електромоторних возова студенти су имали прилику да се упознају са организацијом процеса одржавања, као и проблемима и изазовима са којима се суочавају у том послу.
Поред стручних посета, студенти Катедре за шинска возила имају могућност реализације стручних пракси у компанији „Србија воз“, као и избор актуелних тема за израду Мастер радова.
(Извор: Катедра за шинска возила)