Војнотехничком институту потребни млади стручњаци

Одбрамбена индустрија Србије, последњих година  бележи велике успехе у домену развоја наоружања и војне опреме и има перспективу да у наредном буде носилац индустријског развоја  наше земље. Због тога овај сектор има изражену потребу да ојача научно-истраживачки кадар, првенствено младим инжењерима који су спремни да се усавршавају и раде на развоју наоружања и војне опреме, истакнуто је, између осталог, на презентацији Конкурса за доделу студентских стипендија Министарства одбране Републике Србије, која је одржана на Машинском факулету у Београду.

Министарство одбране Републике Србије објавило Конкурс за доделу студентских стипендија за школску 2024/2025. годину. Значајан број стипендија односи се на позиције у Војнотехничком институту у Београду (ВТИ), водећој истаживачкој институцији у домену развоја војних технологија и наоружања. Актуелним конкурсом, који је отворен до 31. октобра, предвиђено је стипендирање 23 студента мастер академских студија машинства који похађају модуле Производно машинство, Дизајн у машинству,  Системи наоружања, Термотехника, Бродоградња и  Индустријско инжењерство, као и 15 студената основних академских студија (електротехника и машинство).

Представници Војнотехничког института у Београду, који ове године обележава 75 година постојања, представили су студентима Машинског факултета истраживачко-развојне капацитете, као и актуелне истраживачко-развојне пројекте у области наоружања и војне опреме.

 

 

Заменик директора ВТИ, пуковник Александар Кари је подсетио да су лабораторијски капацитети Војнотехничког института стварани 75 деценија уназад. „ВТИ данас располаже са 24 савремене лабораторије. Двe лабораторије су акредитоване, неке су јединствене на подручју Балкана, а већина превазилази војни значај, па се могу сматрати националним ресурсом Републике Србије.

Како је навео,  главни циљ деловања Војнотехничког инсистута јесте развој наоружања и војне опреме. Тај циљ је до сада успешно оствариван, о чему говори и податак да су стручњаци овог института до сада развили укупно 1500 средстава НВО. Од тог броја 75% средстава користи Војска Србије. Поред тога, освојене су бројне нове технологије, многи савремени материјали и нове методе испитивања. ВТИ запошљава неколико десетина лица са највишим научним и наставним звањима, а око 80% запослених чини истраживачки кадар.

„У наредном периоду ВТИ ће се и даље бавити својом примарном делатношћу – истраживањем и развојем у области одбрамбених технологија. Управо из тог разлога, кроз програм стипендирања желимо да подмладимо кадар и обезбедимо стручњаке који ће моћи да одговоре новим технолошким изазовима“, поручио је пуковник Кари.

О условима Конкурса за доделу стипендија, начину пријављивања и потребној документацији говорили су др Марија Самарџић, виши научни сарадник у ВТИ  и пуковник Владимир Костов, начелник Одељења за организацијско-мобилизацијске, персоналне, оперативне и опште послове.

Како су навели, Конкурсом је предвиђено да стипендисти по завршетку студија добију и запослење у Војнотехничком институту. Висина студентске стипендије у школској 2024/2025. години је за студенте мастер студија 60.000 динара, а за студенте основних академских студија 50.000 динара. На овај начин Министарство одбране охрабрује највредније и најталентованије студенте да своје знање и таленат усмере у развој и унапређење одбрамбених способности своје земље.

Више информација о наведеном конкурсу можете видети на овом ЛИНКУ.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.