Синергија науке и привреде кључ развоја

Без примене фундаменталних истраживања у пракси нема развоја науке, нити квалитетног образовања нових генерација машинских инжењера. Зато је сарадња с привредом од посебног значаја за Машински факултет истакнуто је, између осталог, на Свечаној седници Савета Машинског факултета којом је почео програм обележавања Дана факултета.  Тим поводом, заслужним појединцима и компанијама који су доброчинством, указаним поверењем и сарадњом на пројектима у протеклој години највише дорпинели развоју и афирмацији факултета, додељена су пригодна признања у виду плакета и захвалница.

Бројне званице и угледне госте поздравио је председник Савета Машинског факултета, проф. др Драган Милковић.

„Ове године обележавамо 76 година самосталног Машинског факултета и 151 годину од увођења високошколске наставе у области машинства у Србији. Није јубиларна година, али да би јубилеји били значајни морамо сваке године вредно да радимо и управо данас желимо да се свима вама захвалимо за сва доброчинства, подршку и дивну сарадњу са Машинским факултетом током претходне године“, поручио је, између осталог, проф. Милковић.   

Захваливши представницима привреде на дугогодишњој сарадњи и подршци, декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић је истакао да без сарадње са привредом Машински факултет, практично, не постоји.  „Машински факултет је на првом месту на Београдском универзитету по сарадњи са привредом. Прошла година је била можда најбоља година када је реч о сарадњи кроз пројекте, научни рад и подршку студентима. Трудимо се да одржавамо сарадњу са свим партнерима на нивоу на којем је то могуће и практично нема дана да немамо састанак са неком домаћом или иностраном компанијом и универзитетима. То је особеност Машинског факулета и ми ћемо се трудити да тај тренд очувамо и у будућности“, истакао је проф. Поповић.

Како је навео,  већина компанија са којима Машински факултет сарађује првенствено је заинтересована за кадрове у области машинског инжењерства. „Оно што је за све нас добро јесте чињеница да смо ове године уписали једну од најбројнијих генерација у последњих 25 година. Имамо 698 бруцоша, што је у актуелној демографској ситуацији за све нас фантастично“, поручио је проф. Поповић и још једном свима захвалио на досадашњој успешној сарадњи и подршци факултету.

 

„Сарадња са привредом је двосмерна комуникација која омогућава развој факултета, првенствено у домену наставног процеса, кроз осавремењавање наставних програма и предмета, као и кроз унапређење лабораторијских капацитета и подстицање научно-истраживачог рада студената докторских студија. Међутим, оно што је најзначајније јесте заједнички рад на пројектима који доприносе конкурентности привреде, конкурентности Машинског факултета у домаћем и међународном, наставном и научном простору“, истакла је проф. др Драгослава Стојиљковић, продекан за научно-истраживачку делатност факултета.

С тим у вези, навела је да је Машински факултет током протекле школске 2023/2024. године потписао око 250 уговора сарадње са привредом из којих су проистекли нови радови и пројекти. „Све оно чиме се Машински факултет бави и области које покрива доступно је у нашем дигиталном репозиторијуму MACHINERY, у који је унето 7799 референци 235 активних истраживача“, нагласила је проф. Стојиљковић.

Када је реч о пројектима, указала на одређене новине. Једна од њих је Иновациони инкубатор, пројекат који се реализује у  оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. „Сада доносимо  план рада, тако  да се надамо да ће у наредних пет година тај Иновациони инкубатор бити препознат и да ће кроз иновације наћи своје место и дати једну нову мисију и визију Машинског факултета“, рекла је продекан за НИД, а затим се осврнула на актуелне пројекте који се реализују у сарадњи са привредом.

Како је навела, на јавним позивима Фонда за науку Републике Србије Машински факултет, као носилац или партнер, учествује у реализацији три пројекта у оквиру програма „Зелена сарадња науке и привреде, два пројекта у оквиру програма „Призма“, а недавно је добио и пројекат који се финансира у оквиру програма „Сарадња српске науке са дијаспором“. Поред тога, реализовано је и 43 пројекта у оквиру Програма иновационих ваучера и један пројекат у оквиру Програма трансфера технологије које финансира Фонд за иновациону делатности, а учествује и у великом броју  међународних пројекта.

Плакету Машинског факултета добила је Национална асоцијација аутономних и електричних возила (НААЕВ) за веома интензивну сарадњу са Машинским факултетом на  више заједничких пројекта, међу којима се издвајају пројекат LIID, у оквиру којег се ради на потпројекту Центра паметне мобилности и развоју електричних и аутономних пловила, као и пројекат RISUMS који подразумева заједничке активности за циклус 2025-2028 у оквиру EIT UM. Поред тога, НААЕВ је заједно са Машинским факултетом, као коорганизатором, веома успешно организовао више E-Mobility форума, а наредни ће бити одржан средином децембра ове године.

Плакета је додељена и компанији Inmold Group из Пожеге за вишегодишњу успешну сарадњу, најпре кроз организовање студентских посета, а затим и кроз подршку наставним активностима, посебно на Катедри за производно машинство, којој су 2020. године донирали машину за ињекционо бризгање и један алат за демонстрацију рада. Поред тога, 2022. године помогли су организацију ЈУПИТЕР конференције, а подржали су и бројне активности  Студентског парламента и Савеза студената Машинског факултета, међу којима су Машинијада, Сајам пракси и запослења и друго. Прошле године помогли су и реконструкцију и опремање учионице у којој је смештена канцеларија компаније.

Добитник плакете је и предузеће ТЕХНИКА К.Б. за успешну сарадњу са Катедром за процесну технику и донацију најсавременије линије за тзв. хемијску припрему воде (деми воду) Лабораторији за процесну технику. Ова инсталација ће значајно допринети наставном процесу  из групе предмета који се односе на третман процесних вода и унапредити научно-истраживачки рад. Међу добитницима плакете је и компанија NIS AD Нови Сад за успешну сарадњу са Катедром за технологију материјала и донацију вредне опреме – Гасног хроматографа Лабораторији за горива и сагоревања и Лаборторији за термалну анализу при овој катедри.  материјала. Ова донација ће у великој мери унапедити образовни и научно-истржаивачки рад катедре.

Признање у виду захвалнице уручено је проф. др Градимиру Миловановићу, истакнутом, светски признатом математичару и нумеричару, редовном члану САНУ, за сарадњу, менторски рад и подршку активностима Катедре за математику Машинског факултета. Проф. Миловановић је био ментор двојице наставника, проф. др Александра Цветковића и проф. др Миодрага Спалевића, а учествовао је и у комисијама за преглед, оцену и одбрану докторских дисертација, као и у комисијама за изборе у звања. На тај начин су проф. Миловановић и његово научно дело имали велики утицај на развој млађих научних кадрова Катедре за математику Машинског факултета.

Добитник захвалнице Машинског факултета је и Народна банка Србије за успешну сарадњу на реализацији студентске праксе за двојицу студената основних академских студија на студијском програму Информационе технологије у машинству. Овај вид сарадње би могао да има стални карактер, што је од посебне важности за промоцију овог студијског програма и Машинског факултета у целини. Сарадња би могла да буде проширена и на развојне пројекте у области информационих технологија на којима би у највећем делу били ангажовани студенти Машинског факултета.

За успешну сарадњу са Катедром за термотехнику у домену образовања и пословно-техничке сарадње захваланице су уручене компанији Herz Armaturen из Нове Пазове,  Привредном друштву за промет и услуге ЕТАЖ, као и компанији Team CAD d.o.o.

 

За вишегодишњу сарадњу на развоју кадрова и промоцији Катедре за шинска возила; реализацију стручних посета, стручних пракси, израду мастер радова, запошљавање студената; подршку научноистраживачком раду и развоју научног кадра; заједнички рад на развојним пројектима Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, захвалнице су додељене компанији MILANOVIĆ INDUSTRIES GROUP из Крагујевца и Акционарском друштву за железнички превоз путника Србијавоз из Београда.

 

Међу појединцима који су добили захвалнице је г-дин Бобан Џунић, руководилац Службе обезбеђења заштите од пожара хотела Mona Plaza, који је омогућио контролорима Центра за противпожарну технику Машинског факултета приступ и рад са инсталацијом за гашење пожара нископритисном воденом маглом, које су Србији веома ретке. Захваљујући томе Машински факултет је први у Србији добио акредитацију Акредитационог тела Србије за контролисање таквог противпожарног система, као и одговарајуће овлашћење МУП-а Србије.

Међу добитницима је и Драган Манасијевић, запослен у Служби физичко-техничког обезбеђења и противпожарне заштите Машинског факултета, који је приликом редовног дежурства у децембру прошле године угасио пожар у згради факултета, изазван кваром литијум-јонске батерије и на тај начин спречио настанак веће материјалне штете.

За дугогодишњу сарадњу са Лабораторијом ЦИАХ захвалнице су добили компаније Браћа Црномарковић, GLACIER и Машинопромет. Сарадња са компанијом Црномарковић траје више од 20 година и увек се темељила на принципима узајамног разумевања и сталног унапређења пословања.

Компанија  GLACIER са Лабораторијом ЦИАХ сарађује дужи низ година у области испитивања моторних и прикључних возила и увек када је то потребно на располагање ставља свој полигон за испитивање возила. Компанија  Машинопромет је дугогодишњи партнер Лабораторије ЦИАХ у испитивању и контролисању нових возила која се увозе у Србију, а последњих неколико година та сарадња је знатно интензивирана.

Aгенцији за израду софтвера и услуге дизајна PLUM DESIGN захвалница је додељена за подршку активностима Алумни фондације Машинског факултета. Креативни тим ове агенције је за само  неколико месеци дизајнирао и израдио  веб сајт и нови визуелни идентитет фондације, стављајући своје знање и искуство на располагање без икакве материјалне надокнаде.  

 

Захвалница је уручена и Институту Михајло Пупин за донацију у виду Пламенице – пилот инсталације за испитивање енрегетских и еколошких карактеристика горионика на гасовито гориво, који ће у великој мери унапредити образовни и научно-истраживачки рад у лабораторијама Катедре за технологију материјала и Катедре за термотехнику.

(Извор: Машински факултет)

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.