Формула Студент тим „Друмска Стрела“:  Креатори будућности електромобилности

Први Формула Студент тим у Србији „Друмска Стрела“ пуних 12 година посвећено ради на пројектовању и изради прототипа тркачог болида по угледу на Формулу 1 за најпрестижнија Студент Формула такмичења широм Европе. После девет тркачких возила са мотором СУС, прошле тркачке сезоне су израдили и прву српску формулу на електрични погон у с којом су успешно дебитовали на стазама у Холандији, Мађарској и Хрватској. Развојни пут Друмске Стреле почео је 25. новембра 2010. године, када је десетак младих ентузијаста, студената Машинског факултета и ФОН-а одлучило да покрене овај пројекат. Из године у годину тим је растао, а његову историју стварало је 400 студената са 12 различитих факултета Универзитета у Београду. Свих протеклих година  успешно су представљали Универзитет у Београду и… опширније…

Бросе пракса: Корак ка извеснијој будућности

Представници компаније Бросе, која од почетка 2020. године званично послује у Србији, представили су студентима Машинског факултета у Београду Програм праксе за школску 2022/2023. годину, као и могућности за рад и наставак професионалне каријере у тој компанији, која се бави развојем и производњом мехатроничких система за аутомобилска врата и седишта, електричних мотора и погона, као и електронике за системе управљача, кочнице, мењаче и хлађење мотора. После два успешна програма праксе кроз који је прошло више од 50 студената, компанија Бросе покренула је трећи по реду Brose Internship program. Програм праксе почиње у априлу ове године и намењен је студентима завршних година основних академских студија, као и студентима мастер студија техничких факултета који су заинтересовани да каријеру започну у аутомобилској индустрији.… опширније…

Девети конгрес студената технике: Носиоци технолошког развоја Србије

„Носиоци савремене технологије” назив је Деветог конгреса студената технике, који је почетком марта одржан у Конгресном центру Романија на Златибору. Скуп је организовао Савез студената Машинског факултета у Београду, а млади академци из Београда, Новог Сада, Ниша, Бањалуке, Скопља и Битоља имали су прилику да додатно прошире знања стечена на факултетима и упознају се са најновијим достигнућима у области технолошких иновација. Конгрес је званично отворио продекан за финансије Машинског факултета, проф. др Александар Грбовић који је академцима поручио да се друже, размењују знања и искуства, да стварају и негују пријатељства, као и да пронађу време за обилазак природних лепота Златибора. Никола Јокић, студент продекан Машинског факултета и један од организатора Конгреса поздравио је присутне и истакао да је број учесника… опширније…

Обука у софтверу Autodesk REVIT MEP за студенте Термотехнике

Машински факултет и компанија TeamCAD d.o.o. склопили су недавно Уговор о научно-истраживачкој, стручној и пословно-техничкој сарадњи, чиме су створени услови за даљи развој и унапређење досадашње, веома успешне сарадње са истраживачима Катедре за термотехнику. Потписивање уговора су иницирали асистент Огњен Стаменковић, ван.проф. др Тамара Бајц и господин Слободан Лазић, директор TeamCAD d.o.o. Поред видова сарадње у области истраживачког рада и пословно-техничке сарадње, Уговором је предвиђена и сарадња у области образовања, кроз стручну обуку 10 најбољих студената друге године МАС Модула за термотехнику за коришћење софтверског пакета Autodesk REVIT MEP (Mechanical – Electrical – Plumbing). Компанија TeamCAD d.o.o. је златни партнер Аутодеск софтвера (званични заступник, тренинг центар и консултант у вези свих Autodesk-ових софтверских решења). REVIT је Autodesk-ово иновативно, софтверско решење… опширније…

Традиционална 62. Машинијада од 18. до 22. маја на Охриду

Машинијада је традиционална манифестација која окупља студенте машинства и технике из држава са  простора бивше СФРЈ.  Овогодишња, 62. по реду Машинијада биће одржана од 18. до 22. маја на Охриду, у Северној Македонији,  договорено је на састанку представника студентских организација факултета који ће учествовати у организацији овог догађаја. Учешће на овогодишњој Машинијади потврдили су студенти машинских факултета из Београда, Новoг Сада, Ниша, Бања Луке, Источног Новог Сарајева, Скопља, Битоља, Загреба, Славонског Брода, Сплита, Ријеке, Љубљане и Марибора.  И ове године будући инжењери надметаће се у знању из предмета: Математика 1, Математика 2, Механика, Механика флуида, Термодинамика, Машински елементи и Отпорност материјала, а снаге ће одмерити и у спротским дисциплинама: фудбалу, кошарци, рукомету, одбојци, шаху и стоном тенису. За факултете и… опширније…

Јутарњи програм РТС : Међународни дан енергетске ефикасности – Гост проф. др Ђорђе Чантрак

Међународни дан енергетске ефикасности обележен је 5. марта широм света, на датум када је 1998. године у Аустрији одржан први међународни скуп стручњака на коме се разговарало о тадашњој енергетској кризи и њеним могућим решењима. Основни циљ обележавања и подсећања на 5. март је подизање свести грађана о значају унапређења енергетске ефикасности и рационалног коришћења енергије. У контексту актуелне енергетске кризе, поруке овог међународног дана су нешто другачије,  али суштина енергетске ефикасности је и даље иста – смањење потрошње електричне и топлотне енергије без нарушавања комфора живота и рада. Стратегија развоја енергетике Републике Србије до 2025. године са пројекцијама до 2030. године дефинише енергетску ефикасност као „нови извор енергије“, који може да допринесе остварењу и других стратешких циљева српске енергетике,… опширније…

Procesing `23 – 36. Међународни конгрес о процесној индустрији, 1. и 2. јуна у Шапцу  

Procesing 23 – 36. Међународни конгрес о процесној индустрији биће одржан 1. i 2. јуна 2023. године у Шапцу. Скуп организују Друштво за процесну технику при Савезу машинских и електротехничких инжењера и техничара Србије (СМЕИТС), Катедра за процесну технику Машинског факултета у Београду и Самит енергетике Требиње (СЕТ), а генерални покровитељ је Elixir Group – https://www.elixirgroup.rs/. Конгрес ће и ове године окупити водеће стручњаке у области процесне технике из земље и света, а током дводневног скупа биће представљени најзапаженији радови из области: процесне технологије; пројектовања, изградње, експлоатације и одржавања процесних постројења; основних и помоћних операција, апарата и машина у процесној индустрији; енергије у процесној индустрији; инжењерства животне средине и одрживог развоја; процеса и постројења у припреми и пречишћавању воде у… опширније…

Машинском факултету Велика златна медаља Новосадског сајма за квалитет образовања

На 18. међународном сајму образовања „Путокази”, који је одржан 09. и 10. марта на Новосадском сајму, уручена су признања најбољим васпитно-образовним установама у Србији. Квалитет образовних институција оцењивала је међународна комисија, а Машински факултет Универзитета у Београду награђен је Великом златном медаљом и дипломом за квалитет образовања. У име Машинског факултета признање је примила продекан за научно-истраживачки рад, проф. др Драгослава Стојиљковић. Овогодишњи сајам образовања у Новом Саду отворио је министар просвете Бранко Ружић који је истакао да је ова манифестација оријентир и „путоказ“ знања новим генерацијама у потрази за одговорима о наставку школовања и будуће каријере. На сајму је представљено готово 500 образовних профила, а осим понуда средњег, вишег и високог школства у Србији, представили су се и факултети… опширније…

Будућност е-мобилности у Србији: Изазови и потенцијали

Јубиларни 30. Копаоник бизнис форум, који је одржан од 5. до 8. марта, окупио је више од 1600 учесника, 200 панелиста, организована су 34 панела, три сесије и четири спецјална догађаја. Велику пажњу стручне јавности  и медија привукао је панел посвећен е-мобилности на којем се дискутовало о и изазовима и потешкоћама са којима се сусреће сектор аутомобилске индустрије у овој области. Модератор панела под називом “Е-мобилност: Садашњост и будућност био је декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, који је у уводној речи пристуне информисао о томе докле се стигло у развоју е-мобилности. У веома интересантној и актуелној дискусији, панелисти: проф. др Александар Јововић (Машински факултет Универзитета у Београду), др Милош Петровић (члан Управног одбора ОМР групе), Милан Грујић (генерални… опширније…

Проф. др Владимир Поповић за CorD Magazin: Ово је време инжењерства

CorD magazin (најутицајјни пословни магазин на енглеском језику у Србији и региону) у свом специјалном мартовском издању, објавио је интервју са деканом Машинског факултета, професором др Владимиром Поповићем. Интервју преносимо у целини. Једна од наших најважнијих високошколских установа ове године у октобру слави 75 година постојања. Рођендан дочекују са два велика државна признања, Светосавском наградом и Сретењским орденом, која их обавезују да и даље напредују Без обзира на велика достигнућа у прошлости, на Машинском факултету се перманентно ради на унапређењу постојећих студијских програма, али и на развоју нових. Зато и не чуди што се налазе у самом врху свих факултета у Србији по проценту запошљавања и квалитет послова које добијају свршени студенти. Иако се механика и наука о машинама на… опширније…