Свечаном доделом дипломе о чланству у Српској академији нелинеарних наука (САНН), проф. др Александар Обрадовић са Катедре за механику Машинског факултета, завнично је постао дописни члан овог угледног научног удружења. На свечаности обележавања 20-годишњице САНН у Математичком институту САНУ, проф. Обрадовићу диплому је уручио председник тог удружења, Бранко Драговић.
Почетком априла, Скупштина САНН је једногласно прихватила предлог тројице академика САНН – проф. др Владана Ђорђевића, проф. др Милоша Којића и проф. др Ранислава Булатовића – да проф. Обрадовић буде изабран за дописног члана и то на основу публикованих резултата у области примене савремене математичке теорије оптималног управљања на различите проблеме оптималног управљања кретањем механичких система.
Један од важних циљева САНН је повезивање и сарадња научника који се баве различитим нелинеарним областима у оквиру математике, механике, физике, физичке хемије, хемије, геологије, астрономије, теорије стабилности, теорије управљања, кибернетике, економије и др. Значајан научни допринос у овим научним дисциплинама дали су и бројни професори Машинског факултета у Београду. Међу истакнутим члановима Српске академије нелинеарних наука били су и проф. др Виктор Саљников, проф. др Радомир Ашковић и проф. др Љубомир Ћирић, а један од оснивача САНН је академик, проф. др Владан Ђорђевић.
Проф. Обрадовић, који је, иначе, и члан Матичног научног одбора МПНТР за математику, компјутерске науке и механику, професионалну каријеру је започео 1987. године као асистент на Катедри за механику. Одличан успех током студија и три узастопно освојена места на такмичењима у знању из механике на Машинијадама у тадашњој СФРЈ, били су основни разлог да му тадашњи декан МФ, истакнути професор Љубодраг Радосављевић понуди посао на факултету.
Присећајући се професионалних почетака на МФ, наш саговорник се са симпатијама осврнуо на речи проф. Радосављевића „да има асистента са средњом оценом у току студија једнакој гравитационом убрзању (g=9,81) и да је логично да се са таквим просеком одабере механика а не нека друга научна дисциплина“. „Из тих разлога посебно сам почаствован што додели дипломе о чланству у САНН присуствују и студенти МФ Лука Миличић и Јагош Стојановић, који су на овогодишњој 58. Машинијади у Бугарској, освојили убедљиво прво место на такмичењу из механике,“ истакао је проф. Обрадовић, који је припремао и водио тим МФ на овом такмичењу.
Када је реч о његовом научном раду, наш саговорник с поносом истиче да је ментор његове докторске дисертације био проф. др Јосиф Вуковић, докторанд чувеног проф. др Вељка Вујучића, који је, иако у поодмаклим годинама, присуствовао свечаној додели дипломе о чланству. „Посебно сам срећан због присуства проф. Вујичића, али ми је истовремено жао што са нама више нису проф.др Јосиф Вуковић, проф.др Вукман Човић и проф.др Александар Бакша са Математичког факултета у Београду, који су ме уводили у механику и теорију оптималног управљања и који су најзаслужнији за мој професионални развој. Овим путем желим да им се још једном захвалим на свему, као и проф. др Лазару Русову, који је очински бринуо о научном развоју свих чланова наше Катедре“, истакао је проф. Обрадовић.
Катедра за механику Машинског факултета је веома активна у научној заједници у области механике. „Трудимо се да резултати из докторских дисертација одбрањених на нашој катедри буду публиковани у најбоље рангираним часописима“ истакао је наш саговорник. Као пример навео је докторску дисертацију доц. др Радослава Радуловића из које је чак пет радова објављено у најбољим светским часописима у области механике, три категорије М21а и два категорије М21. „Имамо и врло јасно дефинисану кадровску политику да запошљавамо само најбоље студенте и студенте генерације, тако да ни у наредном периоду не треба бринути за будућност научноистраживачког рада на Катедри“, закључио је на крају проф. др Александар Обрадовић.
(Извор: Машински факултет)