У оквиру Института за стандардизацију Србије функционишу бројне комисије које чине експерти из различитих области привреде. Како би стручној и широј јавности приближио рад ових стручних тела, Институт је у првом овогодишњем броју билтена “Стандардизација” посебну пажњу посветио раду Комисије за стандарде и сродне документе N004 – Хидрауличне турбине.
Ова комисија преузима и развија стандарде за различите типове хидрауличних турбина, кључних за велике и мале хидроелектране, а њене надлежности и активности представио је у свом ауторском тексту проф. др Иван Божић, руководилац Лабораторије за истраживање, развој, испитивање и оптимизацију хидроелектрана у оквиру Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе Машинског факултета у Београду, који је уједно и председавајући комисијом. Текст преносимо у целини.
Основне надлежности и приоритетне активности Комисије за стандарде N004 усмерене су на разматрање, увођење и праћење стандарда који се односе на различите типове хидрауличних турбина за велике и мале хидроелектране (МХЕ). Примена ових стандарда је од великог значаја имајући у виду све чешће коришћење чистих обновљивих извора енергије за електроенергетске сврхе, актуелност хидроенергетике, захтеве за повећање енергетске ефикасности, као и потребу за оптималном експлоатацијом хидроенергетских система. Хидрауличне турбине су витални делови сложених постројења чији је рад незамислив без помоћних система и друге опреме (хидромашинске и електроопреме), тако да се Комисија N004 не бави само стандардима који се тичу пројектовања, производње, испитивања и одржавања хидрауличних турбина, већ и смерницама за избор и испитивање система турбинске регулације и електромашинске опреме за МХЕ.
Професионално и одговорно бављење стандардима захтева мултидисциплинарни приступ, специјализовано знање и искуство из области хидромашинског и електротехничког инжењерства, и зато ову комисију чине репрезентативни и референтни стручњаци из научно-истраживачких организација (НИО), пројектантских фирми и привредних организација.
Од маја 2023. године, Комисијом председава проф. др Иван Божић, дипл. инж. маш., редовни професор Машинског факултета Универзитета у Београду, који је на тој функцији заменио дугогодишњег председника и садашњег члана Комисије, проф. др Александра Гајића, дипл. инж. маш., кога је такође делегирао исти факултет. Оба представника факултета, поред научних и стручно-консултантских компетенција из области хидромашинског инжењерства, своја вишедеценијска искуства стечена током експерименталних испитивања модела и прототипова хидрауличних турбина сада имплементирају у тумачења и анализе стандарда.
Представник водеће НИО и пројектантске компаније, која се бави управљањем водних ресурса, јесте Драган Вукосавић, дипл. инж. маш. из Института „Јарослав Черни”, док је Јелена Павловић најмлађа чланица Комисије, представница Института „Никола Тесла”, у чијем су опусу, пре свега, електротехника и аутоматика. У име међународно признате фирме која се бави пројектовањем и изградњом хидроелектрана, „Енергопројект-Хидроинжењеринг”, свој допринос у раду Комисије дају др Здравко Стојановић, дипл. инж. маш., Јован Болић, дипл. инж. маш. и Небојша Малетин, дипл. инж. ел.
Своја непроцењива искуства вишегодишње примене стандарда у оквиру експлоатације, одржавања и ревитализације хидроелектрана преносе и размењују на састанцима Комисије и представници „Електропривреде Србије” – Владимир Петровић, Гојко Бајић и Владимир Ткалац, сви дипломирани хидромашински инжењери. Сама анализа стандарда са аспекта развоја, пројектовања и испитивања турбинске регулације поверена је Данету Џепческом, дипл. инж. ел. из компаније NOVELIC.
Стандардизација у области хидрауличних турбина изузетно је важна пошто се њоме остварују поузданост, квалитет, безбедност и одрживост хидроенергетских постројења. Поштoвањем јасно дефинисаних препорука, ажурираних смерница и упутстава омогућава се висок квалитет у свим фазама пројектовања, производње, експлоатације и одржавања хидрауличних турбина. Тренутно је у надлежности Комисије N004 актуелно 35 стандарда, а међу њима су најзначајнији:
SRPS EN IEC 60193:2020, Хидрауличне турбине, хидроакумулационе пумпе и пумпа-турбине – Пријемна моделска испитивања
SRPS EN IEC 63461:2023, Хидрауличне Пелтон турбине – Пријемна моделска испитивања
SRPS EN 60041:2023, Пријемна испитивања на објекту ради одређивања карактеристика хидрауличних турбина, хидроакумулационих пумпи и пумпа-турбина
SRPS EN 60994:2009, Упутство за мерење вибрација и пулзација у хидрауличним машинама (турбинама, хидроакумулационим пумпама и пумпа-турбинама) на објекту
SRPS EN 61362:2015, Смернице за спецификацију система за турбинску регулацију хидрауличних турбина
SRPS EN 60308:2009, Хидрауличне турбине – Испитивање система за турбинску регулацију
SRPS EN 61116:2022, Смернице за избор електромашинске опреме за мале хидроелектране
SRPS EN 62006:2013, Хидрауличне машине – Пријемна испитивања хидроагрегата малих хидроелектрана
SRPS EN IEC 63111:2021, Хидрауличне турбине, хидроакумулационе пумпе и пумпа-турбине – Анализа хидрауличних прелазних режима, мере заштита и испитивања
SRPS EN 60609-1:2009, Процена кавитационог оштећења у хидрауличним турбинама, хидроакумулационим пумпама и пумпа-турбинама – Део 1: Процена у реакцијским турбинама, хидро-акумулационим пумпама и пумпа-турбинама
SRPS EN 62256:2018, Хидрауличне турбине, хидроакумулационе пумпе и пумпа-турбине – Реконструкција и побољшање карактеристика
Комисија за хидрауличне турбине прати рад одговарајућег међународног Техничког комитета IEC/TC 4, Hydraulic turbine, и редовно ажурира стандарде за потребе привреде у Републици Србији. У фокусу будућег ангажовања Комисије биће доношење стандарда на српском језику, са посебним освртом на јасно прецизирање терминологије. Неопходно је, пре свега, преиспитати, усагласити и установити основне појмове и дефиниције из области хидрауличних турбина и хидроенергетике, јер су уочене бројне недоследности услед застарелости појединих термина, недовољно адекватног и неажурираног превода, па и некоректне употребе.
Уважавајући усклађеност са међународним прописима који садрже добре примере из вишедеценијске праксе, као и начело рационалне еколошке прихватљивости, стандарди Комисије N004 обезбеђују и гарантују оптималне и јасно проверљиве перформансе хидрауличних турбина и њихову прилагођеност експлоатационим специ-фичностима и конструктивним посебностима сваког хидроенергетског постројења.
Реч младих стручњака – Јелена Павловић
Редакција билтена „Стандадизација“ посебну пажњу је посветила младим експертима који учествују у раду комисија у саставу Института за стандардизацију. Међу њима је и Јелена Павловић из Института „Никола Тесла“, која својим радом већ три године доприносу раду Комисије за стандарде N004, уносећи иновације и нове перспективе. Говорећи о свом искуству у раду на доношењу стандарда, посебно је истакла блиску сарадњу и тимски дух међу члановима Комисије.
„Комисија функционише као тим под вођством проф. др. Ивана Божића који је врло активан на овом пољу, често и шире од текућих процеса анализе и усвајања стандарда који су у процедури. Сваки члан тима у складу са експертизом препознаје своју област деловања где може највише да допринесе и ангажује се у складу са тим. Када су у питању иницијативе које превазилазе одређене стандарде, цео тим је укључен у дискусију и реализацију“, истакла је, између осталог, Јелена Павловић.