ДИВК12: Значај проучавања интегритета конструкција

Хаварије на различитим постројењима и цевоводима, изненадно урушавање мостова, зграда и других конструкција, који не ретко проузрокују велику материјалну штету, али и  људске жртве, осим питања одговорности људског фактора,  отварају и оно суштинско питање – како спречити катастрофалне ломове на конструкцијама који могу да доведу до несагледивих последица.

Проблем механике лома и интегритета конструкција централна је темa „12. Годишње конференције Друштва за интегритет и век конструкција – ДИВК12“, која је од 17. до 19. новембра одржана на Машинском факулету у Београду, у организацији Друштва за интегритет и век конструкција „Проф. др Стојан Седмак, Иновационог центра Машинског факултета и Института за испитивање материјала. Догађај је одржан у хибридном формату, делом у конференцијским салама Машинског факултета, а делом онлајн.

Конференција је окупила 100 врхунских истраживача из 25 земаља у свету, укључујући и Србију и државе региона. На пет тематских сесија разматрани су сви важни аспекти механике лома и интегритета конструкција. Посебан акаценат је био на иновацијама и најновијим трендовима, мултидисциплинарном приступу, као и студијама случаја, које укључују процену интегритета конструкције, анализу ризика и бебзедности инжењерских конструкција, узимајући у обзир утицаје на животну средину, понашање материјала, њихову карактеризацију и специфичност саме структуре.

Учеснике је поздравио и пожелео им добродошлицу декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић који је указао на значај организације и одржавања међународних научних скупова као што је годишња конференција ДИВК-а, на само за ту стручну организацију, него и за сам Машински факулет.

„Машински факулет је једна од најстаријих и највећих научно-образовних институција у овом делу Европе. Веома смо поносни на нашу традицију, а овакви и слични догађаји су такође део те традиције и великој мери доприносе угледу факулета“, истакао је, између осталог, проф. Поповић и учесницима пожело успешан рад.

Присутнима се обратио и проф. Ненад Зрнић, директор Иновационог центра Машинског факултета, који је такође истакао важност конференције.

„С обзиром на врхунске предаваче по позиву, као и одличне радове који су наведени у програму рада, надам се да конференција бити успешна“, рекао је проф. Зрнић и учесницима из иностранства пожелео пријатан боравак у Београду.

Успешан рад учесницима скупа пожелео је и др Драган Бојовић, директор Института за испитивање материјала, једне од најстаријих научно-истраживачких институција у региону,  који се бави истраживањем, развојем и испитивањем материјала, производа и технологија у области грађевинарства, машинства, енергетике.

Конференцију је званично отворио председник ДИВК-а, професор емеритус Александар Седмак.  Поздрављајући колеге из целог света, међу којима су и истраживачи из Кине, Русије, Немачке, Италије, Алжира, Мађарске, Румуније, Алжира, Словеније, Хрватске и других земаља, он се захвалио Машинском факултету на инфратруктурној и логистичкој подршци у организацији конференције.

„Такође, захвалио бих се и коорганизаторима скупа,  Иновационом центру Машинског факултета и Институту за испитивање материјала, као  и Министарству науке, иновација и технолошког развоја Републике Србије и свима другима који су нам помогли да организујемо овај догађај, колико видим, веома успешно“, истакао је, између осталог,  проф. Седмак.

Радни део скупа отворила су предавања по позиву: Fatigue assessment of large structures: open issues and possible solutions, проф. Филипо Берта са Универзитета Сапиенца у Риму; Probabilistic stress-life prediction at variable amplitude loading based on the non-linear accumulation, проф. Жозе Кореа са Универзитета Порто у Поругалији, Ductile Cast Irons: porous steels or natural composites?, проф. Франческа Јаковела са Универзитета у Касину и Јужном Лацију у Италији и Hydrogen embrittlement mechanisms synergy in metallic materials: HELP + HEDE model, проф. Милоша Ђукића са Машинског факултета у Београду.

На тему Strain Energy density parameters as a crack driving force in fatigue crack growth rate analysis, говорио је проф. Grzegorz Lesiuk са Универзиета за науку и технологију у Вроцлаву у Пољској. Non-standard tensile and bending ring specimens for fracture examination of pipeline materials, била је тема предавања проф. Бојана Међа са Технолошко-металуршког факултета у Београду. Проф. Дорин Раду са Грађевинског факултета у Брашову у Румунији говорио је на тему Structural integrity assessment – part of a sustainable development.

Да би се избегли неочекивани и често катастрофални ломови и сачувао интегритет конструкција потребне су одговарајуће експерименталне и теоријске анализе, подржане моделирањем и нумеричком анализом. Поступци, развијени на основу механике лома, омогућавају да се предвиди понашање прслине у процесу лома и да се оцени сигурност и поузданост конструкције при оптерећењу у радним условима. Најновији истраживачки правци и резултати у овој области представљени су кроз 130 научних радова.

Као пратећи део конференције у читаоници Машинског факултета одржана је и постер презентација о применама параметара механике лома у свим областима где ја важно обезбедити интегритет конструкција.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.