Осигурање квалитета у области каријерног вођења и саветовања – квалитет компетенција каријерних практичара, централна је тема Форума за осигурање квалитета у стручном образовању и оспособљавању Европске фондације за обуку (ЕТФ) који је у уторак, 19. новембра, званично отворен на Ма шинском факултету у Београду.
Форум ЕТФ представља важну иницијативу за међународну сарадњу међу националним институцијама надлежним за обезбеђивање квалитета у стручном образовању и оспособљавању (ВЕТ) у земљама партнерима ЕТФ-а. Догађај организује Агенција за квалификације Републике Србије, а форум се у периоду од 19. до 21. новембра одржава на различитим локацијама у Београду. У раду скупа учествују домаћи и међународни стручњаци, односно представници 10 земаља чланица ЕТФ Форума.
Каријерно вођење и саветовање, како је истакнуто на отварању скупа, има изузетно важну улогу у подршци професионалном развоју појединаца, усмеравајући их ка најбољим приликама за развој у складу са њиховим потенцијалима и амбицијама. Ова област представља важан аспект целоживотног учења, који доприноси развоју компетентне радне снаге, а самим тим и развоју друштва у целини. С тим у вези, осигурање квалитета у каријерном вођењу и саветовању и квалитета рада каријерних практичара у различитим секторима, образовања, запошљавања, социјалне заштите и омладине, од кључног је значаја за постизање високих стандарда у професионалној подршци. У том смислу, посета представника ЕТФ форума представља изванредну прилику за размену искустава и мишљења, као и подршку унапређењу квалитета у стручном образовању и оспособљавању у нашој земљи.
Учеснике је поздравио проф. др Часлав Митровић, директор Агенције за квалификације Републике Србије и истакао да та организација последњих година интензивно ради на остваривању законом дефинисаних циљева каријерног вођења и саветовања.
Како је навео, Европска фондација за обуку сваке године одржава два форума, а Србија је на претходном форуму у Јерменији предложила тему каријерног саветовања и вођења. „Рекао бих да је то тема број један у Европи и свету“, рекао је директор Агенције за квалификације, напомињући да је Европска делегација од Србије тражила да у току 2025. и 2026. године у свим школама обучи каријерне практичаре. „То значи да морамо да припремимо више од 2.500 каријерних практичара за будућност наше деце“, нагласио је, између осталог, проф. Митровић
„Машински факултет је посвећен развоју каријере својих студената и зато нам је велико задовољство што смо у прилици да будемо први домаћин једном оваквом скупу“, рекао је у поздравној речи декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић.
Како је навео, Машински факултет има дугу традицију, 25000 алумниста и више од 1000 доктора наука. „На факултету тренутно студира 4200 студената и трудимо се да водимо рачуна о њиховој каријери. Добра ствар у овом тренутку је то што је ово време инжењерства и што је добром политиком државе отворено пуно нових радних места. Такође, Машински факултет је познат и по сарадњи са привредом и у том смислу је права локација за одржавање једне овакве конференције“, истакао је проф. Поповић и учесницима форума пожелео успешан рад.
Помоћник министра просвете др Александар Јовић изјавио је да је ЕТФ форум значајан за препознавање српског струковног образовања, а да је Министарство просвете посвећено успостављању образовног система који ће се прилагодити савременим и будућим изазовима, узимајући у обзир брзе технолошке и економске промене. Он је указао на важност имплементације националног оквира квалификација као основе за квалитетно образовање, које ће омогућити младима да стекну релевантне компетенције за тржиште рада.
„На динамичне промене у свету рада и на изазове којима се, као савремено друштво суочавамо, морамо брзо одговарати и у складу са тим неопходна је пуна имплементација система националног оквира квалификација и свега онога што прати тај оквир и што је прописано Стратегијом развоја образовања и васпитања Републике Србије до 2023. године. Овај стратешки документ је оријентисан на примену концепта целоживотног учења као основе за изградњу друштва и економије заснованих на знању“, нагласио је, између осталог, др Јовић.
У име Министарства туризма и омладине присутнима се обратио државни секретар Енес Бухић, који је истакао значај теме каријерног вођења и саветовања и указао на значај развоја омладинске политике и подршке младима кроз различите иницијативе и пројекте.
„Министарство игра кључну улогу у каријерном вођењу и саветовању, пружајући младима могућности за развој и ангажовање кроз разне конкурсе и омладинске центре“, рекао је Бухић. Нагласивши да је организована и стална подршка младима предуслов за квалитетну будућност целог друштва, указао је и на неопходност међусекторске сарадње када су у питању млади и њихова будућност.
Помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Мартиновић истакао је да је систем каријерног вођења и саветовања од суштинског значаја за професионални развој појединаца, посебно у контексту савремених промена на тржишту рада.
Мартиновић је такође нагласио важност осигуравања квалитета у области каријерног вођења и саветовања, као и у раду каријерних практичара у различитим секторима, укључујући образовање и запошљавање. Он је истакао да је циљ овог система повећање запошљивости и продуктивности радне снаге, као и развој компетенција које су потребне на тржишту рада.
Учеснике је поздравила и представница Делегације ЕУ у Србији Ирена Радиновић наглашавајући важност сарадње између Србије и Европске уније у области образовања и система квалификација. Истакла је да је ЕУ дугогодишњи партнер Србије и да подржава развој законодавног и институциоалног оквира, који је кључан за унапређење образовања и запошљавање младих.
Радиновић је похвалила рад Европске фондације за обуку и образовање, истичући да је размена искустава међу институцијама и практичарима у области средњег стручног образовања од суштинског значаја. Она је нагласила да је овај начин учења кроз сарадњу и размену искустава најбољи пут ка унапређењу квалитета образовања. Такође је указала на важност осигуравања квалитета у области каријерног вођења и саветовања, као и на потребу за континуираним развојем и прилагођавањем образовног система потребама тржишта рада.
„Свака земља која у овом тренутку препозна значај целоживотног учења, значај формалног и неформалног учења, ако успостави те системе са стандардом квалификација – таква земља ће дати онај најбољи ресурс привреди, а младима сигуран каријерни пут“, поручила је директорка Канцеларије за дуално образовање и национални оквир квалификација, проф. др Габријела Грујић.
С тим у вези, подсећа да је концепт целоживотног учења кључна измена у Закону о дуалном образовању. „На тај начин подржали смо и формално и неформално образовање, односно различите путеве за достизање компетенција, са циљем да се постигну стандарди квалификација релевантни за тржиште рада“, истакла је она, напомињући да је заједнички задатак свих актера у друштву да младима укажу на значај целоживотног учења. „Важно је да се сви ресурси, укључујући институције и партнере, ангажују у циљу подршке овом процесу, како би се осигурало да млади имају могућност да развијају своје каријере и доприносе друштву у целини“, нагласила је, између осталог, проф. Грујић.
Представник Европске фондације за обуку Моунир Бати (Mounir Baati), senior Human Capital Development Expert – VET Quality Ассуранце, рекао је да представници из десет земаља тренутно бораве у Србији и имају задатак да се упознају са српским образовним системом, а да на крају дају своје оцене и препоруке.
„Имаћемо панел дискусије како бисмо видели како систем функционише и који су изазови, а на крају ће Србија добити рецензију о томе како систем функционише, из угла чланица ЕТФ-а“, рекао г-дин Бати.
На првом панелу „Креатори политика – тренутно стање“ учествовали су представници Министарства просвете, Министарства туризма и омладине, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Националне службе за запошљавање и Агенције за квалификације који су представнике ЕТФ форума упознали са активностима државних институција и органа у дефинисању политике и праксе каријерног вођења и саветовања.
„Управљање каријерним вођењем и саветовањем у систему формалног образовања“ била је тема другог панела у чијем раду су учествовали представници Универзитета у Београду и средњих стручних школа у Србији. Машински факултет је представљала продекан за наставу, проф. др Живана Јаковљевић, која је истакла да је Машински факултет најстарија и највећа високошколска установа у области машинског инжењерства у Србији и да образује инжењере на свим нивоима студија, укључујући основне, мастер и докторске студије, а да је квалитет образовања потврђен националном акредитацијом, као и међународном акредитацијом Немачке агенције за акредитацију у области технике, информатике, природних наука и математике. Поред тога, Модул за бродоградњу на мастер студијама има акредитацију престижног Британског краљевског удружења бродограђевних инжењера.
„Квалитет образовања нам је увек у фокусу и ми смо на становишту да је у ствари почетак сваког каријерног вођења и саветовања да имамо добре компетенције наших инжењера, тако да нам је каријерно образовање на првом месту. У складу с тим стално правимо инкременталне помаке у нашим студијским програмима. Факултет редовно анкетира студенте и послодавце како би идентификовао недостајуће компетенције на тржишту рада. На основу тих информација, уводимо нове предмете и прилагођавамо постојеће студијске програме“, нагласила је проф. Јаковљевић. ,
Кад је реч о каријерном вођењу и саветовању, професорка је је указала на то да у Србији не постоји формализовани систем каријерног вођења и саветовања на високошколским установама, али да факултет редовно спроводи активности у оквиру деканата и канцеларије продекана за наставу. „Веома смо активни у каријерном информисању студената. Два пута годиншње, на почетку јесењег и на крају летњег семестра, ораганизујемо сајам запошљавања. На овим догађајима учествују бројне компаније, што студентима пружа прилику да се упознају са потенцијалним послодавцима и добију савете о запошљавању“, навела је, између осталог, проф. Јаковљевић.
На крају првог радног састанака учесници форума обишли су неке од лабораторија Машинског факултета, које су у функцији наставног процеса и истраживачког рада: Лабораторију за термотехнику, Лабораторију за кибернетику и мехатронске системе – CMSysLab, Лабораторију за аутоматизацију производних процеса (AUTOMATION), као и Аеротунел Катдере за ваздухопловство.