Иза себе имају 13 успешних пројеката беспилотних леталица и ракета, бројна одличија и признања са међународних такмичења и изложби иновација, али и на стотине сати посвећеног рада на решавању различитих изазова. Реч је о “Беоавии” – тиму талентованих и амбициозних студената, који од 2017. године пројектују и израђују беспилотне летелице и ракете за престижна такмичења у области ваздухопловног инжењерства.
Беоавиа је у петак, 01. новембра, свечано прославила свој седми рођендан и тимску славу Св. Прохор Пчињски, уз присуство бројних пријатеља тима, представника компанија-спонзора и садашњих и некадашњих чланова тима. Сезону 2023/24. завршили су успешно, а за наредну такмичарску годину најављују нове пројекте и поручују да остају предани иновацијама и постављању нових стандарда у индустрији беспилотних летелица.
На свечаности поводом седме годишњице Беоавие, чланови тима су уручили захвалнице Машинском факултету, члановима управе и наставницима, као и спонзорима и пријатељима тима, који су препознали важност студентске иницијативе и од почетка подржавају њихов рад на пројектима који, како је истакнуто, подстичу иновативност и кративност студената.
У име Машинског факулета специјалну захвалницу у виду плакете примио је декан, проф. др Владимир Поповић који је поручио да ће управа Факултета наставити да подржава рад Беоавие и у наредном периоду.
„Ово су ствари због којих вреди бити декан Машинског факултета, јер вас пуне енергијом и подстичу да радите још више и још боље“, истакао је проф. Поповић. Како је навео, добра ствар је што тим чине студенти више факултета Универзитета у Београду, јер управо та синергија различитих знања и вештина и даје добар резултат. „За Машински факултет је рад Беоавие веома важан, као и рад Формула студент тима и још неколико тимова, који су на неки начин постали бренд факултета и допринели његовој препознатљивости“, рекао је декан и позвао присутне пријатеље тима и компаније на наставак сарадње, наглашавајући важност заједничког рада у будућности.
Чланови тима уручили су захвалницу и проф. др Александру Грбовићу, првом ментору тима и актуелном продекану за финансије Машинског факултета, који је изразио задовољство што тим непрестано расте и напредује.
Напомињући да је мото Машинског фаултета „Корак испред свих“, он је оценио да су чланови тима Беаовиа, много корака испред свих. „О томе најбоље говоре резултати овогодишњег уписа на Модул за ваздухопловство. Овај смер је претходних година имао благи пад у броју уписаних студената, али ове године је тај број поново велики и несумњиво да је томе допринео и рад Беоавие“, истакао је проф. Грбовић и још једном се захвалио члановима тима на додељеном признању.
У име Катедре за ваздухопловство захвалницу је примио шеф катедре, проф. др Небојша Петровић. Осврнувши се на житије Св. Прохора Пчињског, мироточивог Чудотворца, рекао је да има много симболике у томе што је баш тај светац изабран за тимску славу.
Како је навео, Прохор Пчињски је у свом времену важио за ученог човека, потпуно посвећеног вери и небеском узвишењу којем је тежио. „Ви, такође имате ту способност у себи. Доказали сте да тежите и небеским висинама и да сте посвећени том послу. О томе најбоље говори претходних седам година и све генерације које су прошле кроз Беоавиу. Задржите ту страст у себи и догодине да се видимо са новим успесима“, поручио је проф. Петровић.
Захвалница је уручена и садашњем ментору тима др Тонију Иванову, ванредном професору на Катедри за ваздухопловство.
Проф. Иванов је честитао члановима тима на досадашњим успесима и изразио захвалност Машинском факултету и Катедри за ваздухопловство на подршци овим младим талентованим људима.
Признања су уручена и компанијама и институцијама које су, како је истакнуто, важна подршка тиму. Међу добитницима захвалница су компаније Prince Aviation, Бросе, SR Technics и Ларго из Ужица, као и Директорат цивилног ваздухопловства Републике Србије.
Захвалнице су уручене и Бојану Ђурђевићу, координатору Сектора за електронику и програмирање и Анђели Вулетић, која је претходне две године успешно водила тим, а приступнима се затим обратио и нови вођа Беоавие Даниел Стојчић.
Захваливши се свима који подржавају рад Беоавие, нови вођа тима је истакао да без те подршке не би било ни инжењерских достигнућа којима се тим веома поноси. „Захваљујући вама Беоавиа је имала прилику да иновира, такмичи се и достојно представља Универзтет у Београду на међународној сцени“, рекао је Стојчић и најавио нови пројекат на којем ће тим радити у наредној сезони.
„Тим је већ започео рад на пројекту NFC25 за такмичење New Flying Competition 2026. године у Хамбуру, који има потенцијал да донесе значајније иновације и напредак ,не само у области беспилотних летелица, него и ваздухопловне индустрије у нашој земљи“, истакао је нови вођа Беоавие и позвао све пријатеље тима да подрже и ову мисију младих инжењера.
Оно што је пре седам година започело као идеја и ентузијазам неколико студената Катедре за ваздухопловство Машинског факултета у Београду, временом је израсло у озбиљан тим који тренутно броји 76 чланова – студената седам факултета Универзитета у Београду.
Сезону 2023/24. обележио је рад на четири пројекта. Први пројекат је јубиларна „Аурора 5“ ракета -једрилица, погоњена водом и ваздухом под притиском, намењена за међународно такмичење „Airbus Sloshing Rocket Workshop“. Чланови Беоавие имали су задатак да пронађу најбоље решење које ће умањити утицај слошинга (бућкања) у резервоару летелице, приликом преласка из вертикалног у хоризонтални лет. Ово такмичење се одржава сваке године, а тим Беоавиа је успешно лансирао летелицу „Аурора“, која је достигла висину од 15 метара.
Други пројекат је беспилотна транспортна летелица „Путник“, названа по чувеном српском војсковођи, војводи Радомиру Путнику. Овај иновативни пројекат развијен је за престижно међународно такмичење „Air Cargo Challenge“ одржано у јулу 2024. године у Ахену. Летелица је израђена од композитних материјала и поседује STOL (short takeoff and landing) конфигурацију, што јој омогућава полетање и слетање на краћим стазама. Мисија летелице била је да транспортује што већи број билијарских кугли које симуларају путнике, при чему кугле нису смеле да се додирују. Чланови тима су осмисли Cargo Bay с механизмом на извлачење и унапред одрђеним местима, а ово решење се издвојило као једино те врсте на такмичењу.
Посебно су поносни B-SWARM пројекат, који се састоји од три дрона, специјално дизајнираних за испитивање електронских компоненти потребних за такмичарске летелице. У плану је да се ови дронови у наредној сезони користе и за обуку будућих пилота. Израђени су од композитних материјала и 3Д пластике, садрже више различитих механизама, укључујући механизам за избацивање терета, што их чини свестраним и прилагодљивим за разне мисије. Поред тога, тим је учествовао и у организацији „Међународне конференције генералне авијације југоисточне Европе – СЕГА 2024“, што је им је омогућило да стекну нова знања и искуство које ће им веома значити у будућим пројектима.
(Извор: Машински факултет)