Машински факултет угостио средњошколце из Београда, Ужица и Ваљева

Сајам запослења, пракси и стипендија, који је недавно одржан на Машинском факултету у Београду, привукао је пажњу великог броја академаца Универзитета у Београду, али је отворио врата и средњошколцима из Београда и других градова у Србији које у јуну наредне године очекују пријемни испити и упис на факултете.

Другог дана сајма, представници Студентског парламента и Савеза студената Машинског факултета, који су и организовали ову манифестацију,  угостили су 120 ђака, углавном матурната Четрнаесте београдске гимназије, Ужичке гимназије, Ваљевске гимназије, као и ђаке Електротехничке школе “Никола Тесла” и Политехнике – Школе за нове технологије из Београда.

“Имајући у виду да је за сваког младог човека најважније да одабере професију кроз коју може да се оствари и на професионалном плану и на личном плану, посету смо организовали с идејом да потенцијалним студентима приближимо машинско инжењерство као професију, која је веома тражена на тржишту рада“, истакао је Алекса Остојић, студент продекан Машинског факултета.

После обиласка штандова компанија-излагача на сајму, где су могли да се информишу о профилима који су потребни индустрији и могућностима које се нуде на професионалном плану, матуранти подељени у групе и у пратњи својих наставника, обишли су и неке од лабораторија Машинског факултета и упознали  се са делом научних и наставних дисциплина које се изучавају на факултету.

У обиласку лабораторија средњошколцима се придружио и декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић. Посебно се обратио матурантима Ужичке гимназије, коју је и сам похађао,  напомињући да је ове године 20 ђака из те школе уписало студије машинства.

„Машински факултет студенте учи посебном начину размишљања и пружа широке могућности на професионалном плану.  Поред класичног машинства, на факултету се изучавају и напредне технологије, као што су роботика, вештачка интелигенција, биомедицинско инжењерство,  е-мобилност, обновљиви извори енергије и друге области. Многе компаније са којима сарађујемо заинересоване су за кадрове које школујемо, што је најбољи показатељ да је диплома Машинског факултета сигуран пут за успешнупрофесионалне каријеру и животну сигурност“, истакао је, између осталог, проф. Поповић.

Гимназијалци су обишли Завод за машине алактке, где су могли да виде најсавременију CNC машину алатку „Вертикални обрадни центар ЛОЛА VMC4“ коју је пројектовао и израдио мешовити тим Машинског факултета и Лола института, а која је на овогодишњем Сајму технике и техничкихх достигнућа проглашена за науспешнији експонат. У Лабораторији за кибернетику и мехатронске системе гимназијалце је дочекао асистент Лазар Матијашевић који их је  упознао са активностима факултета у области развоја и примене роботике и вешачке интелигенције.

Научно-истраживачки рад Лабораторије за горива и сагоревање представио је проф. др Небојша Манић, а асистенти Лазар Лечић и Бојан Ристић информисали су госте  о активностима Центра за хидрауличне ашине и енергетске системе. Посебан доживљај за средњошколце била је посета Аеротунелу Машинског факултета, где их је дочекао стручни сарадник Милош Јанузовић и детаљно описао рад ове подземне лаобраторије и начин на који се обављају аеродинамичка испитивања.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.