Докторанту Машинског факултета награда за најбољи рад из нуклеарног инжењерства

Милош Лазаревић, студент докторских студија на Машинском факултету у Београду и истраживач-приправник у Лабораторији за генераторе паре и нуклеарне реакторе при Катедри за термоенергетику, освојио је награду за најбољи студентски научни рад на недавно одржаној 31. Међународној конференцији о нуклеарном инжењерству у Прагу.

На овом престижном скупу, у организацији Америчког друштва машинских инжењера, Јапанског друштва машинских инжењера и Кинеског нуклеарног друштва, учествовало је више од 100 студената из целог света, а награде су додељене за по један најбољи рад из Северне Америке, Европе и Азије. С обзиром да је нуклеарна наука комплексна и да се састоји из много дисциплина и сами радови су били из различитих области.

Милошев рад „Скалирање хоризонталног генератора паре базирано на тродимензионалним термохидрауличким симулацијама“ награђен је повељом „Награда за најбољи рад“, у оквиру студентске сесије. Поред награде за најбољи рад овај млади истраживач добио је и могућност размене студената у оквиру пројекта „ЕНЕН2плус“ који спроводи Европска нуклеарна образовна мрежа.

Милош је иначе ангажован у истраживањима на пројекту „Improving operational flexibility of decarbonized thermal power plants with energy storage towards increased renewable sources utilization“, који се реализује у оквиру Зеленог програма сарадње науке и привреде Фонда за науку Републике Србије, а чији је носилац Машински факултет у Београду. Пројекат је усмерен ка декарбонизацији и побољшању флексибилности промене електричне снаге термоелектрана у електроенергетском систему са већим уделом обновљивих извора енергије.

Награђени рад је резултат вишемесечних истраживања и прорачуна, у оквиру којих су примењени фундаментални закони физике и релације за решавање конкретног техничког проблема. Рад је на енглеском језику, а велику помоћ и подршку младом истраживачу, пружили су његов ментор, проф. др Владимир Стевановић, руководилац пројекта, као и чланови пројектног тима проф. др Сања Миливојевић и научни сарадник др Милан Петровића.

Машински факултет годинама уназад образује студенте у многим областима машинског инжењерства, па и у области нуклеарне енергије. Катедра за термоенергетику читав низ деценија пружа могућност студентима да добију знање из ове области, кроз предмет Нуклеарни реактор, као и кроз низ додатних предмета о термохидрауличким процесима који су значајни за рад нуклеарних електрана. Зато је Машински факултет једна од 20 академских и научних институција које ће у наредном периоду учествовати у развоју мирнодопске примене нуклеарне енергије у нашој земљи, што је потврђено и недавно потписаним Меморандумом о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије између пет  министарстава Владе Србије и  релевантних научно-истраживачких институција у земљи.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.