Машински факултет у Београду припрема нови мастер програм за Индустрију 4.0, са којим ће се пријавити на конкурс Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС за избор мастер студијских програма из области информационих технологија, програмирања, анализе података и управљања.
На дефинисању предлога курикулума раде професори Машинског факултета, њихове колеге са Математичког факултета у Београду и представници немачке компаније Фесто, једне од најзначајнијих чланица Иницијативе 4.0 немачке федералне владе. То је резултат недавног састанка представника Модула за производно машинство, Модула за информационе технолгије и Модула за индустријско инжењерство Машинског факултета, Катедре за рачунарство и информатику Математичког факултета и компаније Фесто, на којем је потврђен интерес за формирање новог студијског прогама и начелно постигнут договор о заједничком наступу на конкурс ресорног министарства.
„Привреда је преко државе исказала потребу за профилом који поред врхунских класичних инжењерских знања поседује и нова технолошка знања и компетенције која се све више користе у управљању производњом. Уверен сам да ће наше партнерство понудити најбољи студијски програм и да ћемо добити потребну подршку. То би нам отоворило простор да у досадашње врхунско образовање машинских инжењера инволвирамо и најновија знања из области информационих и информационо-комуникационих технологија. С друге стране, тај модеран концепт образовања инжењера, привукао би и стране инвеститоре да део своје производње преселе у Србију“, истакао је, између осталог, проф. др Радивоје Митровић, декан Машинског факултета.
Декан Математичког факултета у Београду, проф. др Зоран Ракић истакао је да се тај факултет, који има, како је рекао, можда најбољу Катедру за рачунарство и информатику у Србији, радо одазвао позиву Машинског факултета да заједно креирају предлог новог мастер студијског програма за Индустрију 4.0. „Катедра за рачунарство и информатику имаће значајну улогу у овом пројекту. Информатика продире у многе сфере науке и технике, а без примена тешко се може очекивати даље. Оно у чему ми можемо да помогнемо је да се те нове технологије имплементирају на што ефикаснији начин и то кроз увођење неких основних предмета из информатике који су неопходни за нови студијски програм, а не изучавају се у довољној мери у ранијим фазама школовања“, рекао је проф. Ракић.
Напомињући да се на дефинисању предлога курикулума још увек ради, продекан за наставу Математичког факултета, проф. др Саша Малков са Катедре за рачунаство и информатику је рекао да ће се на новом мастер програму изучавати предмети који су представљени и програмом конкурса. Реч је, пре свега о машинском учењу, вештачкој интелигенцији, обради природних језика, као и неким од општих логаритамских предмета“, навео је проф. Малков.
Уколико добије подршку мастер програм за Индустрију 4.0 могао би да заживи већ од 1. октобра.