Тема креативности заокупљала је људску пажњу од давнина, у првом реду уметника, да би са технолошким револуцијама постала предмет пажње најшире друштвене заједнице. Са појавом вештачке интелигенције пажња се повећава јер се појављује једна бојазан, стрепња, “да ли сечемо грану на којој седимо”, тј. изнова се поставља питање људске свести и савесности.
О овим питањима биће речи на округлом столу „Креативност – Свест – Вештачка интелигенција“ који ће бити одржан у петак, 24. јануара 2025. године у Свечаној сали Машинског факултета у Београду (сала 211/II), са почетком у 11 часова.
Скуп ће отворити декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, а о најављеним темама (креативност, свест, вештачка интелигенција) говориће седам еминентних стручњака у својим областима:
проф. др Ђуро Коруга, инжењер биомедицинског инжењерства и нанотехнологија. Он ће говорити о овим темама са аспекта четири технолошке револуције које најозбиљније постављају питање: Шта је човек?
проф. др Стојан Раденовић, математичар, промишља изазове људског сазнања кроз примере из математике, као и о значају лепог, узвишеног и истинитог у стваралаштву, као и у математици, универзалном језику у комуникацији, сазнавању и фунционисању информационих машина.
проф. др Владимир Павловић, физичар, аутор изложбе слика “Разговор са вештачком интелигенцијом” изложиће своје виђење спољне и унутрашње стварности човека која се формира кроз знање и сазнање о свету кроз обраду информација, манипулацију са знаковима и симболима.
проф. др Сања Домазет, књижевница, покренуће (поред осталог) и питање “зашто научници иду тамо где су песници већ били”. Кроз примере у књижевности показаће да песништво има моћ сазнања истине, као временске инваријанте.
проф. др Велимир Абрамовић, филозоф, изнеће досадашња промишљања, као и своје сопствено, о феномену времена и у том контексту феномен креативности и свести.
др Горан Марјановић, инжењер, упознаће нас са старим цивилизацијама и савременим техничким достигнућима, са посебним освртом на старо-индијску цивилизацију и техничка решења Николе Тесле, односно, како је Теслино ментално биће могло да буде у резонантном односу са Природом и да ствара сасвим другачијом методом од уобичајених.
др Виктор Фершт, психолог, говориће о менталној енигми човека и његовом односу са вештачком интелигенцијом. Једно од главних питања које ће се разматрати је: Да ли је вештачка интелигенција опасна?
Модератор округлог стола је др Јелена Бољановић, неуроанатом и специјализант психијатарије. Она ће обједињавати мишљења учесника и изнети досадашња позитивна и негативна искуства у примени вештачке интелигенције.