Студентска посета Рафинерији нафте у Панчеву

У заједничкој организацији Катедре за моторе Машинског факултета у Београду и Службе за техничке обуке из Сектора за људске ресурсе блока „Прерада“, у среду, 20. новембра реализована је студентска посета делу постројења у Рафинерији нафте у Панчеву (РНП) – технолошки најкомплекснијом делу моћне енергетске компаније на путу сталног развоја, а која се сврстава међу најбоље у овом делу Европе.

Посета је део вишегодишње праксе која је саставни део сарадње компаније НИС и Машинског факултета, а чији је циљ да се студенти ОАС-а, који похађају наставу из предмета „Индустријски компресори“ упознају са радом али процесом управљања и одржавања великих и сложених компресорских постројења који представљају кључни део технолошког процеса РНП.

Овогодишњој посети су се студентима ОАС-а придружили и студенти мастер студија Moдула за моторе, у пратњи наставника са Катедре за моторе ван. проф. др Ненада Миљића, ван. проф. др Слободана Поповића и доц. др Предрага Мрђе.

Компресорска постројења  представљају један од најважнијих сегмената опреме у производном процесу рафинерије – „жилу куцавицу“ која обезбеђује потребне протоке и притиске низа различитих гасова и њихових смеша – од атмосферског ваздуха па до смеша најразличитијих гасовитих угљоводоника и на крају готово чистог водоника. Постројења, са којима су студенти имали прилике да се упознају, захваљујући несебичном ентузијазму и огромном знању наших домаћина и колега инжењера, су школски примери машинства на делу а на којима јасно може да се види како се све оно што се учи на студијама машинства преноси у праксу – од основа конструисања компресорских инсталација преко њихове оптимизације у погледу перформанси и енергетске ефикасности па до рачунарски заснованог праћења и предиктивног одржавања.

Посебна пажња је посвећена једностепеним и вишестепеним компресорским инсталацијама са клипним компресорима. Пратећи развој и модернизацију рафинерије, која је се већ ближи уласку у шесту деценију рада, студенти су имали прилике да виде техничка решења компресора и њихових система управљања различитих генерација – од времешних али и даље функционалних компресора за транспорт „мокрог гаса“ до најсавременијих великих клипних компресора за водоник. Студенти су, такође, имали прилику и да се упознају са неколико компресорских инсталација заснованих на центрифугалним компресорима – од система за обезбеђивање чистог и сувог инструменталног ваздуха па до постројења за транспорт најразличитијих смеша угљоводоника са савременим фреквентно регулисаним погоном.

Катедра за моторе изражава захвалност за већ традиционално гостопримство Рафинерије нафте у Панчеву а посебно Служби за техничке обуке за беспрекорну организацију посете.

(Извор: Катедра за моторе)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.