Росатом на Машинском факултету: Сарадња у области нуклеарног образовања

Представници Руске државне корпорације за атомску енергију „Росатом“ посетили су Машински факултет у Београду и упознали студенте и наставнике са најновијим технолошким достигнућима у области нуклеарне енергије у Русији , као и са програмом нуклеарног образовања у тој земљи.

Посета је реализована у оквиру пројекта “Амбасадори руског нуклеарног образовања” који се фокусира на промоцију знања о нуклеарним технологијама, нуклеарној науци и зеленој нуклеарној енергији. Ово је један од најпопуларних едукативних пројеката које „Росатом“ реализује у више од 50 држава у свету. Покренут је 2019. године са идејом да прошири међународну сарадњу са страним студентима и универзитетима. Пројектни тим тренутно окупља 45 чланова из 28 земаља.

Госте из Русије поздравила је проф. др Драгослава Стојиљковић, продекан за научно-истраживачку делатност и изразила задовољство што је Машински факултет у прилици да буде домаћин презентације Росатома и његових програма који, како је навела, отварају простор за сарадњу не само у домену образовања, него и у другим областима.

Напомињући да је Машински факултет најстарија и највећа високо-образовна институција у домену машинског инжењерства у региону, са традицијом дугом више од 75 година, истакла је да је енергетика једна од  најзаустпљенијих области у наставном процесу и научно-истраживачком раду. „Машински факултет у свом курикулуму има и предмете из области нуклеарне енергије, као и истраживања посвећена тој области. Упркос мораторијуму на нуклеарну енергију у Србији трудили смо се да одржимо ту област у наставном и истраживачком раду и спремни смо да те капацитете развијамо у наредном периоду, у складу с потребама наше земље“, истакла је, између осталог, проф. Стојиљковић.

Студенте и наставнике Машинског факултета поздравила је и Марија Деурић, директор представништва „Росатом” у Србији. „Лично сам поносна што смо данас на Машинском факултету и што отварамо врата будућој сарадњи у области нуклеарне енергетике, али и у свим другим могућностима које „Росатом“ има као највећа атомска коропорација у свету“, рекла је г-ђа Деурић.

Она је позвала студенте Машинског факултета да размотре могућност даљег усавршавања у области нуклеарног инжењерства у Русији, где постоје напредни програми и могућности за истраживање. „Сарађујемо са више од 20 партнертских универзитета широм земље, не само у Москви него и у другим градовима“, истакла је она, напомињући да програм није намењен само студентима, него и истраживачима и професионалцима, што представља један широк оквир за учење и сарадњу.

Алина Бегимова и Мухамед Алфарси, иначе студенти мастер студија на престижном руском Националном истраживачком нуклеарном инситуту МИФИ,  представили су пројекат Росатома, чији је циљ подстицање нове генерације инжењера и научника у овој области.

На презентацији су разматрани и различити аспекти нуклеарне енергије. Наглашен је њен значај као чистог и поузданог извора електричне енергије и указано је на растуће глобално интересовање за нуклеарну технологију, уз напомену да многе земље планирају да прошире своје нуклеарне енергетске капацитете као део својих енергетских стратегија.

Како је истакнуто, Русија је водећа земља у нуклеарним истраживањима. Има најсавременују опрему и врхунске истраживаче. Када је реч о нуклеарном образовању оно није ограничено само на техничке аспекте. Наставни план и програм на водећем Националном истраживачком нуклеарном институту покрива широк спектар тема, укључујући нуклеарну физику, радијациону безбедност и медицинску физику, обезбеђујући да студенти стекну свеобухватно образовање у области нуклеарне енергије.

Програми образовања нису отворени само на студенте, већ су доступни и професорима и професионалцима. Оно што је посебно важно јесте да студенти у програмима могу да учествују и онлајн, што их чини достпним онима који можда неће моћи да путују у Русију. Такође, постоји и могућност за програме размене студената, што подразумева и краткорочне посете ради упознавања историје и развоја нуклеарне технологије.

 

Презентација је завршена инерактивним квизом знања. Студенти су могли да провере своје знање из области нуклеарне енергије, а првих троје академаца са највећим бројем тачних одговора добили су пригодне награде.

Догађају су присуствовали и Јелизавета Зацепа, шеф Одељења за међународну сарадњу у „Росатом Међународној мрежи“, Јана Морозова, вођа пројекта „Амбасадори руског нуклеарног образовања“, Марија Денчић Лилић из Кабинета потпредседндика Владе Србије, проф. др Даница Грујичић, доскорашња министарка здравља и водећи неурохирург у Србији, наставници и студенти Машинског факулета.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.