Одржана радионица „Визија и мисија Иновационог инкубатора Машинског факултета“ 

У оквиру пројекта „Иновациони инкубатор Машинског факултета у Београду“ недавно је одржана је радионица посвећена изради Програма рада Иновационог инкубатора Универзитета у Београду – Машинског факултета и Акционог плана за период 2024-2029. година. Полазна основа за израду неведених докумената је SWOT анализа са циљем да се детаљно идентификују унутрашњи (снаге и слабости) и спољашњи фактори (прилике и претње) које могу да утичу на рад и даљи развој инкубатора. Радионица је одржана у читаоници Машинског факултета, а предавач је била г-ђа Зорица Марић, са великим искуством у области иновација, из агенције за консалтинг „МЗ Консалта“ из Београда.

У радионици су учествовали декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић, продекан за научно-истраживачку делатност, проф. др Драгослава Стојиљковић, координатор Иновационог инкубатора доц. др Драган Стаменковић, представници Иновационог центра Машинског факултета, чланови стартапова који раде у оквиру Иновационог инкубатора, чланови формула студент тима „Друмска стрела”, као и запослени на Машинском факултету и Иновационом центру Машинског факултета.

У уводном делу радионице представљени су основни елементи SWOT анализе, а онда су полазници појединачно идентификовали снаге и слабости, као и могуће прилике, али и потенцијалне изазове за Иновациони инкубатор. Сви присутни су идентификовали наведене факторе SWOT анализе према сопственом искуству и мишљењу.

Следећи корак била је анализа и интерпретација прикупљених фактора SWOT анализе, што је подразумевало рангирање и утврђивање приоритета за сваки елемент на основу важности и утицаја. Као снага Иновационог инкубатора Машинског факултета идентификована је велика база знања и стручни кадрови, научно-истраживачки ресурси, сарадња са привредом, док су као слабости наведене недовољна тренутна мотивисаност истраживача и студената, недостатак „меких вештина“, али и компликована регулатива и компликована администрација.

Када је реч о спољашњим факторима, полазници прилике виде у томе што у Србији нема много стартапова у области машинског инжењерства, затим доступност фондова, сарадњу и умрежавање са међународним партнерима, а као реалне претње наводе уврежено мишљење да стартапови успевају готово искључиво у области информационих технологија, али и неприхватање промена и савремених токова.

На основу резултата SWOT анализе, учесници радионице су дискутовали и дефинисали мисију и визију Иновационог инкубатора Машинског факултета.

Иновациони инкубатор је пројекат који се реализује у оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама које финансира Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и представља важан корак у развоју иновативних и предузетничких идеја међу студентима и истраживачима Машинског факултета.

У оквиру инкубатора већ делују три стартапа: RotoDyna који се бави развојем и израдом уређаја за заштиту висококапацитетних машина за површинску експлоатацију и транспорт расутог материјала. Стартап FCL Team d.o.o. се бави истраживањем у области различитих енергетских технологија и коришћења различитих горива у енергетске сврхе, а њихов циљ је производња висококвалитетних продуката гасификације што ће омогућити додатну валоризацију биомасе, као и развој унапређених горива из биомасе. Стартап MMAG Design d.o.o. који се бави пројектовањем лаких и беспилотних летелица применом савремених софтверских алата.

У том смислу одржавање радионице је од великог значаја за даљи развој Иновационог инкубатора чији је циљ стварање подстицајног окружења за развој и промоцију предузетништва, а самим тим и простор за економско оснаживање и развој стартапа у оквиру факултета.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.