Машински факултет на Форуму лидера у инжењерству Западног Балкана (WBELF)

Прва регионална конференција посвећена развоју инжењерског сектора на Западном Балкану – Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF) одржана недавно  у Привредној комори Србије окупила је декане 60 факултета из земље и региона, као и представнике индустрије, државних институција и студенте. На скупу су разматрани изазови и прилике за унапређење инжењерског образовања и индустрије у региону у контексту убрзаног технолошког развоја и све веће примене аутоматизације и вештачке интелигенције.

Машински факултет у Београду на Форуму је представљао декан факултета, проф. др Владимир Поповић, који је учествовао раду првог и главног панела на тему „Јачање сарадње између академске заједнице и индустрије: усклађивање и акредитација инжењерских наставних планова и програма за стварање одрживог фонда талената за пословна окружења вођена вештачком интелигенцијом, која се брзо развијају“.

„Сарадња са привредом је особеност Машинског факултета и представља основу за квалитетно ообразовање кадрова у области машинског инжењерства. С пажњом пратимо и прилагођавамо се савременим научно-технолошким изазовима који дефинишу нов начин производње. Наше програме и предмете стално иновирамо, а уводимо и нове акредитоване студијске програме. Теме као што су напредне технологије, роботика, Индустрија 4.0, вештачка интелигенција, биомедицинско инжењерство, обновљиви извори енергије, е-мобилност, као и многе друге традиционалне инжењерске дисциплине, представљају области које изучавају студенти Машинског факултета. Истакао бих и нови мастер студијски програм Индустрија 4.0, као и студијски програм на основним студијама Информационе технологије у машинству. Основни циљ коме тежимо свакако је стално подизање квалитета процеса и исхода образовања, у складу са потребама тржишта и развојем нових технологија“, истакао је, између осталог, декан Машинског факултета.

Поред проф. Поповића у раду панела посвећеног унапређењу инжењерских курикулума у конетксту убрзаног технолошког развоја, учествовали су и проф. др Борис Думнић, декан Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, Владимир Милосављевић, руководилац истраживања и развоја у компанији Continental Automotive Serbia, др Владимир Тодоровић, руководилац Центра за развој Научно-технолошког парка Нови Сад и Марко Ђуковић, директор истраживања у компанији Schneider Electric.

Скуп је одржан од 31. октобра до 01. новембра, а на свечаном отаврању присутнима су се обратили др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије, Кристофер Хил, амбасадор САД у Р.Србији, проф. др Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду, Михаило Весовић из Привредне коморе Србије, проф. Ханс Хојер, потпредседник Глобалног савет декана инжењерских факултета (GEDC), и проф. др Зоран Цекић, програмски директор Форума.

Форум лидера у инжењерству Западног Балкана (WBELF) представља платформу за дискусију са двоструким циљем: унапређење инжењерских курикулума како би будући дипломци били спремни за тржиште рада у којем доминира вештачка интелигенција и обезбеђивање одрживог развоја квалификованог инжењерског кадра.  Форум су покренули Глобални савет декана инжењерских факултета (GEDC) и Међународна федерација друштава за инжењерско образовање (IFEES), удружења која окупљају ректоре и декане техничких универзитета широм света.

(Извор: Машински факултет)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.