Образовање за одрживи развој: Да ли смо спремни за будућност?

Проф. др Екард Хелмерс, са Универзитета за примењене науке у Триру, Немачкој, посетио је Машински факултет у Београду, где је одржао веома посећено предавање на једну од данас најпопуларнијих тема – на тему одрживости. Ово предавање је било од посебног значаја, с обзиром да Машински факултет има сертификован интегрисан менаџмент систем, између осталог и према стандарду ИСО 14001.

Током првог дела предавања под називом „The sustainable campus“, проф. Хелмерс је кроз примере различитих универзитета у свету, међу којима је и Umwelt-Campus Birkenfeld Универзитета за примењене науке у Триру, представио идеје на који начин да универзитети,  кроз унапређење одрживости и примену декарбонизације, постану део зелене агенде. Нажалост, како је навео, само мали број универзитета широм света прикупља и објављује податке о угљеничном отиску, иако скоро сваки универзитет, независно од климатске зоне, фокуса и профила, уз подршку оснивача кроз инвестиције и наравно, запослених, може да достигне веома ниске емисије угљен-диоксида. Неспорећи да је процес заустављања или успоравања климатских промена изузетно тежак, проф. Хелмерс је изразио уверење да је такав сценарио ипак врло могућ и остварив, уз заједничке напоре и утицај на промену свести, првенствено едукацијом кроз високошколске установе.

У дугом делу предавања под насловом „Sustainability subjects in university education“, истакао је значај изучавања предмета у области одрживости на студијским програмима факултета и универзитета широм света. „Образовање нових генерација студената и њихово усмеравање у правцу одрживости представља значајан корак ка постизању еколошке освешћености и напредовања у тој области», рекао је проф. Хелмерс. С тим у вези, указао је на важност интеграције концепата као што су циркуларна економија, обновљиви извори енергије и одржива производња у наставне планове и програме на факултетима, кроз обавезне предмете и увођење мултидисциплинарних студијских програма.

У оквиру предавања је представљен и нови, свеобухватни систем евалуације студијских програма, заснован на 35 индикатора, који омогућавају упоређивање и квантификацију нивоа образовања за одрживи развој (ЕСД). Ниво ЕСД-а студијских програма основних и мастер студија у Немачкој се креће од 0 до 62.5%. Као примери добре праксе су истакнуте основне студије на Umwelt-Campus Birkenfeld, и мастер студије на Leuphana University of Lüneburg, где је спроведена евалуација, а похваљени су и напори Машинског фаултета на реформисању студијског програма основних академских студија.

Након предавања, уследила су многобројна питања и интересантне дискусије, а проф. Хелмерс је приметио да присутни студенти и запослени Машинског факултета заиста имају висок ниво свести и многобројна интердисциплинарна знања о разматраној теми, што је, како је рекао, први предуслов ка даљем напретку факултета на пољу одрживости.

Приликом посете проф. Хелмерса, одржан је и састанак са учесницима пројекта SmartMiner, у којем учествује као члан саветодавног одбора. Учесници састанка су се сагласили да је утицај SmartMiner пројекта на све групе стејкхолдера потврђен и овим предавањем о одрживости.

Посету проф. Хелмерса Машинском факултету  организовала је проф. др Весна Спасојевић Бркић, шеф Катедре за индустријско инжењерство и руководилац пројекта SmartMiner.

(Извор: Катедра за индустријско инжењерство)

 

 

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.