Пети, јубиларни „Сајам запослења, пракси и стипендија“ на Машинском факултету у Београду окупио је 23 домаћe и странe компанијe које послују у нашој земљи, као и велики број студената машинства и њихових колега са сродних техничких факултета. Према оцени организатора, ово је највећи одзив компанија од новембра 2022. године, када је сајам први пут организован, али и потврда да је Машински факултет у привредној заједници препознат као партнер који школује стручне кадрове веома тражене на тржишту.
Ову манифестацију, чији је циљ умрежавање студената техничких факултета са компанијама којима недостаје инжењерски кадар, организовали су Студентски парламент и Савез студената Машинског факултета, уз велику подршку управе факултета. Сајам се одржава два пута годишње, на почетку зимског и на крају летњег семестра и омогућава студентима и компанијама да се непосредно повежу и остваре сарадњу кроз различите програме пракси и стипендирања.
Штандове излагача обишли су декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић и директорка Сектора за предузетништво у Привредној комори Србије, г-ђа Бранислава Симанић који су том приликом указали на важност сарадње академске заједнице и привреде, кроз директан контакт студената и потенцијалних послодаваца. Заједно са њима сајам су обишли и продекан за финансије, проф. др Александар Грбовић, као и студент проректор Универзитета у Београду Ана Грчић и председница СКОНУС-а Маргарета Смиљанић, које су колегама са Машинског факултета честитале успешну организацију овог догађаја.
Изразивши задовољство великим одзивом компанија-излагача, као и бројем заинтересованих студената проф. Поповић је истакао да је сарадња са привредом особеност Машинског факултета и да је већина компанија са којима сарађује заинтересована управо за кадрове које се на њему школују. „Управо из тог разлога нам је ова манифестација важна, јер без подршке партнера из привреде све оно што Машински факултет ради не би имало много смисла, јер коначни циљ процеса образовања и јесте запослење“, истакао је проф. Поповић.
Машински факултет је последњих неколико година у веома доброј позицији када је реч о запошљавању кадрова које школује. Сада је у фази када је за студенте најважније да изаберу добар посао на почетку каријере. С друге стране и међу самим компанијама постоји конкуренција када је реч о инжењерима машинства.
„Овај сајам јесте специфичан управо због броја компанија-учесница. Међутим, поред фирми које су учествовале на претходним манифестацијама, имамо и 15 нових излагача, а оно што је посебно занимљиво јесте да поред компанија непосредно везаних за машинство, на сајму учествује и пар грађевинских фирми које, поред грађевинских, траже и инжењере машинства“, истакао је Алекса Остојић, студент продекан Машинског факултета.
Председница Студентског парламента Машинског факултета Катарина Телебак је истакла да су овакви догађаји изузетно важни за студенте, јер је то прилика да већ током студија и сходно својим интерсовањима, остваре први контакт са представницима компанија, пријаве се за праксе или програме стипендија које оне нуде, чиме се отвара пут и за прво запослење. “Велики број студената Машинског факултета се запослио управо захваљујући овом пројекту“, нагласила је наша млада саговорница.
Међу излагачима који су се представили на петом „Сајму запослења, пракси и стипендија“ биле су, између осталог, компаније СИДЕК Инжењеринг, Инмолд Група, ИТН Група, Еуроконс Група, Бросе, Грундфос, Електропривреда Србије, Ер Србија, Такенака, ЕдеПро, Велестрој, Армонт, Serbia Zijin Copper и друге. Млади академци су имали прилику да се на једном месту упознају с радом фирми и детаљно информишу о могућностима за професионални развој и будућу каријеру.
(Извор: Машински факултет)