У данашњем свету, у коме се технологија и пословни свет брзо мењају, од пресудне је важности да наши студенти поседују све врсте потребних знања и вештина. Извештај Светског економског форума „Future of Jobs 2023” показује да се свет трансформише невиђеном брзином и да су међу десет најтраженијих вештина, првих пет тзв. меке вештине (soft skills), што указује на промену парадигме у свету пословања.
Катедра за индустријско инжењерство је препознала ову потребу и током протеклог семестра организовала низ гостујућих предавања која су студентима пружила драгоцене спознаје и знања и развој тзв. “меких вештина”, припремајући их за успешну будућност у динамичном, дигиталном добу.
Др Војин Ракић, редовни професор и научни саветник, директор је Центра за биоетичке студије и шеф Међународне катедре за биоетику за Европу, Центра за сарадњу Светске медицинске асоцијације (WMA), одржао је студентима предавање под називом „Етика и информационе технологије“.
Његово предавање је било провокативно и изазовно, постављајући кључна питања о моралним дилемама у свету технологије. Студенти су увидели да технолошки напредак није само питање иновација, већ и одговорност према друштву и будућности. Др Ракић је показао студентима како да доносе морално утемељене одлуке у дигиталном добу, наглашавајући важност етичких принципа у развоју и примени различитих врста технологија.
Др Станислав Карапетровић, редовни професор на Техничком факултету Универзитета Алберта у Канади, одржао је предавање под називом “СТАНдарди квалитета”.
Др Карапетровић је, с лакоћом и стручношћу, објаснио кључне аспекте у постизању врхунског квалитета у разним индустријама, откривајући важност системског и процесног приступа у производњи и пружању услуга. Студенти су с одушевљењем упијали ова корисна знања и схватили да менаџмент квалитетом није само пожељан, већ и неопходан за успех у модерном пословном свету.
Мирко Гавриловић, водећи ревизор за ISO стандарде у компанији SGS, представио је студентима непроцењив утицај стандарда на квалитет и ефикасност у раду кроз предавање „Примена стандарда у индустрији“.
Кроз практичне примере и јасна објашњења, г. Гавриловић је показао како стандарди омогућавају постизање доследности и побољшање пословних процеса. Студенти су схватили да стандарди нису само „бирократски намети“, већ су кључни алат за постизање успеха у пословању.
Дејан Ристановић, један од првих стручњака у Србији у области рачунара, одржао је предавање под називом „Пословни модели у индустрији софтвера“.
Ристановић је поделио своје знање и искуство, откривајући тајне успешног пословања у динамичном свету софтверских решења. Студенти су стекли јасну слику о кључним елементима за стварање и имплементацију профитабилних пословних модела, те разумели да су иновативност и адаптибилност кључ за успех у брзо промењивом дигиталном добу.
Захваљујући овим предавањима, студенти су стекли драгоцена знања и вештине које ће им омогућити да се успешно носе с изазовима дигиталног доба и да постану лидери у својим пољима.
По стицању знања на редовним предметима и уз овакве гостујуће предаваче, наши студенти кажу да су спретни у анализи етичких дилема, да схватају важност стандарда, и да су спремни да се супротставе конкуренцији кроз развој иновативних и профитабилних пословних модела.
(Извор: Катедра за индустријско инжењерство)