Студенти Машинског факултета у Београду апсолутни су победници такмичења у решавању Студије случаја, као и такмичења у категорији Иновативни дизајн, која су одржана у оквиру традиционалне манифестације „ Београдски дани инжењера 2024“. Ова такмичарска сморта науке и иновација одржана је од 08. до 10. марта по 17. пут, а организатор је било Удружење студената технике Европе – БЕСТ Београд.
Студентски тим „Машиновође“ у саставу: Лука Брковић, Милош Чамџић, Јована Филиповић и Никола Стошић освојио је прво место у категорији Студија случаја. Они су, по оцени жирија, осмислили најбоље решење за техничко- менаџерски проблем из праксе који је задала компанија НИС. Кроз тимски рад су показали познавање проблема, критичко размишљање, као и оригиналност и знање које поседују.
Друго место освојио је тим „Инжењерски квартет“ са Грађевинског факултета, док је треће место припало мешовитом тиму „Зупчаници“ који су чинили студенти Технолошко-металуршког и Машинског факултета.
Такмичари у категорији Иновативни дизајн имали су прилику да комбинују своје знање и креативност како би осмислили систем који би прикупљао енергију ветра на што већим висинама, као и начин на који би тај систем генерисао и преносио енергију до електричне мреже, а да то нису ветротурбине.
Од шест сјајних тимова, победу је однео тим „Баракуда“ који су такође чинили студенти Машинског факултета у Београду Милица Мијатовић, Александар Бижић, Душан Соколовић, Александар Симић и Огњен Крстић. Друго место је освојио тим „Последњи сервис“, док је треће место заузео тим „Делта“.
Београдски дани инжењера је манифестација која окупља студенте техничко-технолошких и природно-математичких факултета Универзитета у Београду. Пројекат се састоји од едукативног и такмичарског дела, а циљ је да се међу младим академцима подстакну креативност и тимски дух у решавању различитих изазова.
У оквиру манифестације у холу Машинског факултета организован је и Сајам иновација, а посетиоци су могли да завире у свет инжењерства и упознају се са пројектима из различитих научних области које презентују студенти и стартапови. Пажњу посетилаца посебно су привукли електрична формула коју развија Студент формула тим „Друмска Стрела“, ракета и летелица тима „БеоАвиа“, пројекат иновативне кошнице младог стартапа „Beeamond“, пројекат стартапа “ SignAvatar” који ради на развоју софтвера за превођење текста или говора у знаковни језик, биомимични биореактор-пројекат истраживача ТМФ, као и симулатор летења, који су могли и да испробају.
(Извор: Машински факултет)