Са задовољством вас позвивамо на представљање уметничког рада „Брод (секција 1101)” уметнице Нине Ивановић, постављеног поводом 75 година Катедре за бродоградњу, које ће се одржати у суботу 23.12.2023. године у 13.00, у дворишту Старе топлане Машинског факултета (Иванковачка 5-7).
На овом монументалном раду приказан је процес изградње брода, који се започиње и испраћа радом инжењерки и инжењера бродоградње. Иако он подразумева и фазе које му претходе – од идеје преко пројектовања и разраде техничке документације, али и оне који долазе после – завршна обрада, опремање, поринуће и експлоатација, процесом израде брода у бродоградилишту се његова величајност и комплексност, која до тада постоји као инжењерска мисао, коначно материјализује. Сарадња између Катедре за бродоградњу и Нине Ивановић и идеја о настанку уметничког рада проистекла је из жеље да се кроз спој уметности и инжењерства приближе бродоградња и савремено ликовно стваралаштво. Постављањем уметничке инсталације у јавни простор на фасади зграде у којој се налази Катедра, посетиоци и пролазници имају прилику да се заинтересују за бродограђевну праксу, док студенти и наставници препознају детаље и конкретне елементе с којима се сусрећу у свакодневном раду.
Током истраживања, уметница Нина Ивановић је посетила Катедру за бродоградњу, бродоградилиште, разговарала са инжењерима и техничарима, упознала процесе и фазе пројектовања и производње, те осетила атмосферу која влада у великим производним халама. Кроз истраживачки процес је стекла увид у то како изгледа бродограђевна пракса, али и изучавање бродоградње у Србији данас, а потом је то знање пренела на цртеж по коме је настао финални уметнички рад. Он је израђен у ауторкиној особеној техници, која се налази између цртежа, скулптуре и инсталације. Ивановић је технику израде просторних цртежа развијала од почетка свог стваралаштва, а мотиви које обрађује су везани за природне и урбане пејзаже, осврћући се на приказе свакодневнице, радника и еколошке теме. Рад „Брод (секција 1101)” је њено највеће дело у јавном простору.
***
Нина Ивановић је дипломирала на Сликарском одсеку Факултета ликовних уметности у Београду 2010. године. Од 2006. активно учествује на уметничкој сцени кроз групне и самосталне изложбе, летње школе, домаће и интернационалне радионице. Добитница је награде за цртеж Факултета ликовних уметности (2009), награде из Фонда Владимир Величковић (2014) и награде 57. Октобарског салона (2018). Реализовала је радове у јавном простору попут рада „Пејзажи” у италијанском граду Виторио Венето у оквиру изложбе „1918. Quando scoppia la pace” (2018) и светлосне инсталације „Перачи прозора” на прозорима Културног центра Београда (2019). Суоснивачица је Уметничког колектива У10, тима који од 2012. године води Уметнички простор У10. У свом раду бави се свакодневницом кроз различите медије попут цртежа, фотографије и жичаних инсталација. Живи и ради у Београду.
***
Кустоскиња: Санда Калебић
Руководилац испред Катедре за бродоградњу: доц. др Стефан Рудаковић
Стручна сарадница: Бојана Атлија
Варилац: Јан Склабински
Инсталација рада на фасади: Марко Минити
Захваљујемо се бродоградилишту Вахали на гостопримству, и компанији „Signify” на помоћи при пројектовању осветљења.
Пројекат је подржан од стране Министарства културе Републике Србије.