Гостујуће предавање: Мој каријерни развој у Ендави – 23. мај у 13 часова, сала 211

У четвртак, 23. маја 2024.г., у 13 часова, у свечаној сали Машинског факултета (сала 211, II спрат) у оквиру гостујућег предавања испред компаније Ендава, Душица Баралић, тест инжењер и некадашњи студент Машинског факултета, представиће нам своју каријеру од студентских дана и курса „Основа тестирања“ на студијама у организацији Ендаве, који јој је трасирао пут до праксе, као и претходне две године рада у компанији. опширније…

Предавање проф. др Зулфикара Кана са Борнмут универзитета – 27. мај у 12 часова, сала 211

Проф. др Зулфикар Кан, са Факултета за науку и технологију на Универзитету Борнмут у Енглеској, боравиће наредне седмице у вишедневној посети Машинском факултету у Београду, где ће одржати предавање по позиву на тему „An overview of Research: Numerical Modelling and Simulation for Predictive Condition Monitoring”. Предавање ће бити одржано у понедељак, 27. маја 2024. године, у Свечаној сали 211 са почетком у 12 часова.  Том приликом, проф Кан ће заинтересованим наставницима и студентима Машинског факултета представити Универзитет Борнмут и дати преглед истраживања у оквиру свог Института и лабораторије. После предавања предвиђена је дискусија. Програмом посете предвиђен је и састанак са руководством Машинског факултета, као и обилазак лабораторија на факултету.  Организатор посете је проф. др Александар Маринковић, шеф Катедре за Опште машинске… опширније…

Машинијада 2024: Београдски машинци и ове године чврсто на трону

Студенти Машинског факултета у Београду заузели су прво место у генералном пласману на управо завршеној 63. Машинијади, која је одржана од 12. до 16. маја у грчком граду Паралија и још једном потврдили вишегодишњу доминацију на овом традиционалном сусрету студената машинства из земље и региона. Чланови репрезентације Машинског факултета су у конкуренцији 15 машинских факултета бриљирали на такмичењу у знању, где су екипно заузели прво место, док су у спортским дисциплинама били други.  Остварени резултати у обе такмичарске дисциплине обезбедили су им и ове године титулу победника целокупног такмичења. На овогодишњој Машинијади учествовали су студенти машинских факултета из Београда, Новог Сада, Ниша, Крагујевца, Краљева, Косовске Митровице, Бања Луке, Источног Новог Сарајева, Сарајева, Зенице, Тузле, Мостара, Подгорице, Скопља и Битоља. Будући… опширније…

Take off – Плаћена летња пракса у компанији Ер Србија

Ер Србија покреће програм плаћене летње праксе за студенте завршних година, мастер студија, као и оне који су дипломирали у протеклих шест месеци. Рок за пријаву је 4. јун. Током два месеца трајања праксе, изабрани студенти из области саобраћаја, машинства, економије, права, организационих наука, безбедности и других сродних факултета, биће у прилици да усаврше знања стечена током студија и да од стручњака запослених у националној авио-компанији добију нове вештине неопходне за струку. Учесници Ер Србијиног програма плаћене летње праксе симболично названог „Take off“ ће током јула и августа своја знања и вештине моћи да надограђују у различитим организационим целинама српске националне авио-компаније, међу којима су: Летачка оператива, Тренинг за летачку оперативу, Земаљско опслуживање, Техника, Безбедност и усклађеност, Авиатион Сецуритy, Комерцијала… опширније…

Симпозијум „Вештачка интелигенција и медицина“

Технологија вештачке интелигенције је, и поред бројних изазова техничке и етичке природе, нашла примену у многим сегментима друштва. Посебно је заступљена у оним секторима који подразумевају обраду великог броја података и брзо доношење одлука, међу којима је и медицина, где се углавном примењује у дијагностици и клиничким истраживањима. О месту и улози вешачке интелигенције у српској медицини, досадашњим искуствима, важности мултидисциплинарног приступа истраживањима и синергијског деловања инжењерства и медицинских наука у овој области, као и будућим изазовима, било је речи на тематском симпозијуму „Вештачка интелигенција и медицина“, који је одржан у среду, 15. маја, на Машинском факултету Универзитета у Београду, у организацији Академије инжењерских наука Србије (АИНС) и Академије медицинских наука Српског лекарског друштва (АМН СЛД). Учеснике је поздравио председник… опширније…

Докторска дисертација на увиду јавности

Докторска дисертација и реферат Комисије о урађеној докторској дисетрацији „МОДЕЛИРАЊЕ КИНЕТИКЕ ПРОЦЕСА ПИРОЛИЗЕ МЕШАВИНА ЛИГНИТА СА БИОМАСОМ И ОТПАДОМ“ студента ЗАГОРКЕ БРАТ, маст. инж. маш. налазе се у Библиотеци Машинског факултета на увиду јавности 30 дана. опширније…

Инмолд канцеларија – Подршка образовању и развоју кадрова

Новоотворена канцеларија пожешке компаније Инмолд на Машинском факултет организовала је „отворена врата“ за студенте заинтересоване да се усавршавају и раде на пројектима у реалном радном окружењу. На презентацији у Свечаној сали факултета, а затим и током обиласка канцеларије, млади академци, који нису присуствовали свечаном отварању, имали су прилику да се детаљније упознају са условима и начином рада канцеларије, као и процесом практичног усавршавања. Канцеларија је резултат дугогодишње успешне сарадње Машинског факулета и Инмолда на реализацији заједничких пројеката, као и у домену образовања. О томе, шта канцеларија нуди студентима Машинског факултета, која практична знања и вештине могу да стекну и шта то конкретно значи за њихову будућу каријеру, говорио је Томислав Милетић, ментор практичне наставе у компанији Инмолд. „Канцералија студентима нуди… опширније…

Компаније студентима – 1. и 2. јуна на ФОН-у

Удружење студената информатике ФОНИС са Факултета организационих наука и ове године организује пројекат Компаније студентима, који се одржава 1. и 2. јуна на Факултету организационих наука. Пројекат је намењен свим студентима који желе да се упознају са радом водећих компанија у Србији и прошире знања из области ИТ-ја, менаџмента и дизајна. Компаније студентима се састоји из 3 целине: Панел дискусије, радионица и Speed dating-a. Овогодишњи покровитељи пројекта су компаније: HTEC, Fiscal Solutions, HYCU i LUKOWA. Запослени који дуги низ година раде у овим компанијама ће представити своје пословање, пренети знање студентима и упознати их са технологијама које користе у свом раду. На пројекту ће студенти имати прилику да упознају колеге са сличним интересовањима, да се усаврше из жељене области и… опширније…

Проф. Поповић за РТС: Машински факултет студентима омогућава сигурну будућност

Уочи предстојећег уписа на факултете Универзитета у Београду, гост Јутарњег програма РТС-а био је декан Машинског факултета у Београду, проф. др Владимир Поповић који је будућим студентима поручио да су направили добар избор, јер су одабрали праву професију и факултет који их учи новом начину размишљања и омогућава сигурну професионалну будућност.  Гостовање проф. Поповића можете да погледате у наставку. опширније…

Летња пракса у ЈКП Београдски водовод и канализација 

Позивају се студенти процесне технике са Машинског факултета Универзитета у Београду да се пријаве за програм праксе у ЈКП Београдски водовод и канализација, који ће се реализовати овог лета на позицији: Инжењер погона у Производном погону Макиш   Током праксе студент ће радити на свакодневном праћењу рада производних система у оквиру ПП Макиш, комуникацији са пословођама и извршиоцима, писању налога за обављање поправки, вођењу евиденције о извршењу поправки, извештавању надређених о догађајима на ПП Макиш, и по потреби, учествоваће у планирању и извођењу захвата на опреми, као и у изради техничке документације за захвате на опреми (цртежи, процедуре). Услови: Машински факултет – смер Процесна техника Знање енглеског језика  – средњи ниво Рад на рачунару – МS Office, AutoCAD Мотивисаност за рад… опширније…