Концепт пројекта беспилотне летелице са променљивом конфигурацијом „МодуларX“ студентског удружења Беоавиа освојио је прво место и златну медаљу на Међународној изложби иновација и нових технологија “Ново време”, која је одржана крајем септембра у Севастопољу. Овај пројекат је проглашен најбољим иновативним решењем и на Шестом купу нација младих иноватора који је у јуну одржан у оквиру 37. Међународне изложбе проналазака “Проналазаштво Београд 2023”.
“МодуларX је јубиларни десети пројекат нашег тима, чија је мисија била едукација чланова у различитим процесима с којима се сусрећемо током рада у тиму”, каже Невена Ђокић, потпредседница Удружења студената ваздухопловства Беоавиа.
Ови млади талентовани људи су посебно поносни на модуларну конфигурацију летелице чија је примарна сврха обука пилота за управљање беспилотним летелицама. “Наш циљ је био да развијемо летелицу која ће бити лако упављива, једноставна за израду и економична за производњу, како би се евентуалне штете током обуке лако поправиле или замениле новим компонентама у случају тоталног оштећења”, истиче наша млада саговорница.
Термин “модуларна конфигурација” значи да летелица има више различитих конфигурација. “МодуларX има три конфигурације: „В реп“, „Т реп“ и „ВТОЛ“. Посебно значајна је „В реп“ конфигурација, која је има кључну улогу у валидацији до сада неиспитиваних прорачуна стабилности за овакву врсту репа. Зато је рад на једном оваквом пројекту веома значајан за студенте, јер омогућава додатно усавршавање чланова сектора за аеродинамику у области аеродинамичких прорачуна, али чланова сектора за структуру, који су овог пута задужени за дизајнирање различитих конфигурација летелице, како би се припремили за будуће изазове”, истиче Невена.
Удружење студента ваздухопловства „Беоавиа“ је основано у новембру 2017. године на иницијативу студената са Катедре за ваздухопловство Машинског факултета у Београду и једини су представници Универзитета у Београду и Републике Србије на међународним такмичењима широм Европе. Иако млад тим, за кратко време су остварили бројне успехе и Србији донели бројна одличја и награде.
О њиховом знању, стручности и посвећености најбоље говоре реализовани пројекти: три беспилотне транспортне летелице (Рејвен ТЛ18, Рејвен 19 и Феникс), 2 летелице ВТОЛ конфигурације (летелица „Оса“ с којом су 2020. године освојили 3. место на „New Flying Competition“ и летелица „Кос“), као и ракете: „Аурора 1“, која је освојила четврто место у генералном пласману на „Airbus Sloshing Rocket Workshop“ 2019. године, „Аурора 2“, која је на истом такмичењу 2021. године заузела треће место и “Аурора 3”, с којом су 2022. године освојили прво место на овом престижном такмичењу.
(Извор: Машински факултет)