На Машинском факултету у Београду у среду је одржан састанак са представницима академске заједнице о пројекту Државна матура, у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
У име домаћина, пристуне је поздравио проф. др Владимир Поповић, декан Машинског факултета, који је истакао важност увођења државне матуре за академску заједницу, уз добру и правовремену координацију свих активности у овом процесу.
“Да бисмо осигурали успех пројекта Државна матура, важно је да сви разумемо промену концепта завршетка средње школе, односно уписа на факултете, а за то је нужна редовна комуникација са руководствима факултета”, поручио је Бранко Ружић, први потпредсеник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја.
Како је навео, државна матура треба да постане спона између средњошколског образовања и високог образовања, која ће омогућити већу доступност високом образовању, али не на уштрб квалитета.
На састанку којем су присуствовали ректори универзитета, декани факултета и председници академија струковних студија Републике Србије, представљени су досадашњи резултати активности на пројекту Државна матура, с посебним акцентом на препоруке које се односе на интеграцију државне матуре у уписне услове на факултетима и наредним корацима у том процесу.
Проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државни секретар и председник Комисије која прати активности на пројекту, истакла је да је у протеклих годину и по дана на пројекту урађен велики посао, као и да је усвајањем сета просветних закона, као и изменама и допунама Закона о средњем образовању и Закона о високом образовању, укључујући и члан 100 који регулише проходност на високо образовање, створена правна основа за увођење државне матуре 2023/2024 године.
„Уверени смо да је једино јасним планом, конкретним активностима и уз потпуно разумевање свих актера, успех неминован”, поручила је проф. Дукић Мијатовић.
Пројекат чији је пун назив „Унапређење квалитета образовања кроз увођење испита на крају средњег образовања“ реализује Министарство просвете, науке и технолошког развоја, уз финансијску и техничку подршку Европске уније. Основи циљ овог пројекта је изградња савременог и ефикасног образовног система у Републици Србији који ће допринети изградњи друштва заснваног на знању.
(Извор: Машински факултет)